Hazır Web Tasarım ve Web Tasarımın Geleceği

Hazır Web Tasarım ve Web Tasarımın Geleceği

Web Tasarım sektörünün geleceğine dair para kazanmanın mümkün olup olmadığını soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

web tasarım mesleğinin geleceği nasıl olucak yani web tasarım’da kopyala yapıştırcılar var !! ben bi siteyi en az 1 haftada tamamlarken adamlar 1 saatde site çıkarıyor ve en 1000’tl alıyorlar çok uğraşmadan para kazanıyorlar ve çok iyi müşteriler buluyorlar !!
yani bu meslekte gerçekten çaba harcıyarak para kazanmak mümkün’mü ?

CEVAP:

Çok güzel bir soru sormuşsun kardeşim. Gerçi bu meseleye inceden değindiğimiz konular var ama bu nokta atışı olmuş diyebilirim =)

Hazır yazılımlar nasıl yazılımcıların, hazır psd ‘ler nasıl grafikerlerin ekmeğine taş koyuyorsa da web tasarımcıların ekmeğine taş koyuyor. Hatta hazır yazılımın yazılımcıya, hazır psd ‘lerin grafik tasarımcıya verdiği zarardan daha fazla zarar veriyor.

Dediğin gibi, hazır tasarım bulunup 1 saatte web sitesi yapan ve ciddi paralar alan kişiler çok fazla. Fakat şöyle bir şey var ki, bu kişilerin çok büyük bir kısmı hazır web tasarımlar sınırında hareket edebiliyorlar. Yani bir müşteri gelip “şurasında bunu, burasında şunu istiyorum, şöyle olmasını istiyorum, şu web tasarıma benzemesini istiyorum” tarzında gibi isteklerde bulunduğunda çakılıp kalıyorlar.

Zaten o yüzden piyasayı kontrol ettiğim zamanlarda birbirinden saçma siteler görüyorum. Çünkü anca hazır tasarımı çakıyorlar, gerisi tam bir fiyasko. Resimler kötü, yazılar kötü, ulaşılamayan sayfalar … Bu durum kendilerini sıkıntıya soktuğu gibi müşterileri de sıkıntıya sokuyor ve bir güvensizlik ortamının yaşanmasına neden oluyor.

Doğru Söyleyen 9 Müşteri Kaybediyor

hazır web tasarımDoğru söyleyeni 9 köyden kovarlar” sözü web tasarım, yazılım, grafik tasarım ve benzeri işlerde de yaşanıyor. Bir dönem alan biri olarak fazlasıyla tecrübe ettiğim bir durumdur bu. Bu durum nedeniyle de çok fazla iş kaçırmışımdır.

Müşteriye gidiyorsun. Kendisine dürüst bir şekilde bilgi veriyorsun ve diyorsun ki; “Size iki seçenek sunuyorum. Birincisi kurmak. Çünkü sizin siteniz sadece firma tanıtım amaçlı olduğundan hazır script web site yapabiliriz. Bu hazır script ben dahil bütün yazılımcıların yapabileceği sıfır yazılımdan çok daha kaliteli olur. Çünkü uzun yıllardır ciddi bir ekip tarafından geliştiriliyor. Benim yada başka bir yazılımcının böyle bir siteyi kısa sürede yapması imkan dahilinde değil.

Diğer seçenek özel yazılım. A’dan Z’ye, isteğiniz doğrultusunda sıfırdan yazılım yapabiliriz.

maksimum 1 haftada hazır olur ve X TL ‘ye yaparız. Özel yazılım ise 1 ay civarı sürer ve hazır scriptin 3-4 katı fiyata yapılır. Tercihi size bırakıyorum, ikisi de bana uyar.” diye son derece dürüst ve doğru bir şekilde, kişiyi bilgilendirmeye yönelik açıklama yapıyorsun.

Müşteri “yüksek ihtimal sana yaptırıcam web sitesini ama yarın bir iki kişiyle daha görüşme ayarladım, onlarla da konuşup sana dönüş yapıcam” diyor. Aradan bir hafta geçiyor, ses gelmiyor. Müşteriye geri dönüş yapıyorsun “ne oldu?” diye ve adam diyor ki “görüştüğüm kişi özel yazılımı 650 TL ‘ye yapacağını söyledi, onunla anlaştım“.

Sende “Yaw sittirsin gitsin, nereye 650 TL ‘ye yapıyormuş, sana hazır script site çakacak, sende bu işlerden anlamadığın için mal gibi inanacan” diyemiyorsun tabi … “Eyvallah” diyorsun mecburen ve o adama harcadığın zamanla, döktüğün dille, dürüstçe yaptığın açıklamalarla kalıyorsun. Bu gibi durumlar yüzünden freelance iş almıyorum artık. Hem piyasayı 30 kuruşluk işi 5 kuruşa yaptıracak şekilde çok düşürdüler hemde seni dürüst olmamaya zorlar hale getirdiler. Dürüstlüğümden taviz veremediğim için bende çekildim bu piyasadan.

Müşterinin İşine Gelen Neyse O

Az çok bu işlerden anlayan bütün herkes bilir ki özel yazılım web sitesi ne 1 haftada yapılır, nede 650 TL ‘ye yapılır. Fakat müşteri için önemli olan para ve sonuçtur.

Yani müşteri olabildiğince ucuz fiyat çeken, olabildiğince kısa sürede teslim edecek kişileri tercih ediyor. Birde özel olsun, çok kaliteli olsun, benzersiz olsun istiyor. E tabi sen milyonlarca tasarım arasından gidip bir tanesini aldığında adam nereden bilecek bu tasarımın çakma olduğunu … Hele birde interneti sadece facebook, twitter ‘dan başka bir şey için kullanmayan biri olduktan sonra “WordPress ‘i ben yarattım” desen “yalan söylüyorsun” diyecek bilgiye sahip olmasının mümkünatı yok. Her türlü yer. Yer yemesine de sen vicdanına yedirebilir misin orası ayrı …

Web Tasarımın Geleceği

mobil uyumlu web tasarımWeb tasarım sektörü ölmez. Mobil ne kadar gelişirse gelişsin, firmalar gidip web sitesi yaptırmak yerine  konusunda adım atmaz. Ha mobil uygulamada yaptırır elbet ama mutlaka önce web sitesi yaptırırlar.

Web tasarım sektörü, mobil sektörünün gelişmesi vesilesiyle artık mobil uyumlu web tasarıma kaymaya başladı. Müşterilerde bu konuda ziyadesiyle bilinçlendi. Artık istiyorlar mutlaka. Önümüzdeki bir iki yılın web tasarımcılar için çok önemli olduğunu düşünüyorum bu anlamda. Çünkü piyasada sayısı çokta fazla değil. Elbette bir sürü mobil uyumlu web tasarım var ama seçenek fazla değil. Çoğu birbirine benziyor.

Bu nedenle web tasarımcıların, “mobil uyumlu web tasarım” sözüyle ön plana çıkmaya çalışarak iş alma potansiyelleri fazla. Fakat dediğim gibi bu en fazla bir iki yıl böyle devam eder çünkü mobil uyumlu web tasarım sayısı her geçen gün artıyor.

SONUÇ

Netice olarak kardeşim paranın olduğu bütün sektörlerin şartları çetin olur. Hele birde kolay yöntemler ile o sektörde iş yapma imkanı varsa böyle içine edilir sektörün. Bugün hazır web tasarım yapma imkanı sunan WordPress gibi, hazır mobil uygulama yapma imkanı sunan kaliteli bir sistem olsa mobil uygulama sektörününde içine edilir. Öyle olması da ihtimal dahilinde zaten …

Dolayısıyla maalesef “ya bu deveyi güdücen yada bu diyardan gidicen” durumu söz konusu. Oyunu kurallarına göre oynayacaksın. Baktın karşındaki bu işlerde kaliteye önem veren ve seninde kalitenin farkında olan biriyse o zaman tasarımcılığını konuşturacak, 1 hafta civarı uğraşarak kaliteli işler çıkaracak ve ona göre fiyat çekeceksin. Yok baktın öncelikli tercihi ucuz olan bir müşteri, o zaman sende hazır web tasarım olduğunu söylemeden, 1 saat uğraşıp hazır web tasarım çakacaksın. Yapacak bir şey yok maalesef. Çünkü anlatmayla, dürüst olmayla anlamıyorlar ve kaybeden sen oluyorsun …

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı