Hazır Site ile Site Kurmak

Hazır Site ile Site Kurmak

ile isteyen diyetisyen bir arkadaşımızın sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

merhaba, Geçtiğimiz ay maga holdinsten web sitesi aldım. mesleğimle ilgili kullanmak için kendim tasarlamaya çalışıyorum. Kolay tasarım programı kullanıyorum. bu programın içerisinde adsense var bunu siteme eklemek istiyorum. sitemi tam olarak tasarlamadığım için istek yollamadım. yollamadan önce neler yapmam gerekiyor bu konuda yardım etmenizi istiyorum. ve birde siteme yükleyeceğim eğitim videolarını izlenmelerinden para kazanabiliyor muyum bu konuda da yarımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar

CEVAP:

Hazır Site

Hazır site sistemi ile ilgili kısa bilgi verecek olursak, kişilerin bir panel vesilesi ile belli kalıplarda siteler kurmalarını sağlayan sistemdir. genel olarak firmaların tercih ettiği sistemlerdir. Şirketin yada bir ürünün tanıtımı maksadıyla tercih edilir. Fakat dediğim gibi belli kalıplarda oldukları için tam anlamıyla şirketin/kişilerin istedikleri veya bekledikleri özellikleri sunamayabilirler.

Çok cazip ücretlere satılmaları ilgi ve fonksiyonellik açısından da çok fazla şey beklememeniz gerektiğinin ispatıdır. İnternet dünyasında “ucuz etin yahnisi bol olur” kuralı geçerlidir. Yani ya istediğiniz bir şeyin gerçekleştirilememesi yada destekle alakalı veya benzeri herhangi bir konuda sıkıntı yaşarsınız.

Bunun yanı sıra her şeyi kendiniz yapmanız gerekir. Bu size gerekli aletlerin verilip, evin tesisatını kendinizin yapmasına benzer. Dolayısıyla işin ustası gibi yapmanız mümkün değildir.

Hazır Site

AdSense ile ilgili olarak bu konunun okunmasında fayda var: AdSense Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

İster hazır site olsun, ister kendiniz kurun, isterseniz de birisine yaptırın AdSense başvurusu yada eklemesi için sitenin tam anlamıyla hazır denebilecek seviyede olmasında fayda var. Burada hazırdan kasıt tasarımın bitmiş olması ve kayda değer seviyede sitenin içerik barındırmasıdır.

Video ile

Video ile Para Kazanma günümüzde çok talep gören bir para kazanma modelidir. Çok kolay zannedilir fakat hiçte öyle değildir. YouTube, Dailymotion gibi büyük video izleme siteleri para kazanma imkanı sunuyor olsalar da videolarınızın on binlerce hatta yüz binlerce kez izlenmesi gerek ki kayda değer bir para kazanma söz konusu olsun.

Tabi tek sıkıntı bu da değil. Kayda değer para kazanma seviyesinde olduğunuzda çeşitli sorunlar ile başa çıkmanız gerekecektir. Örneğin videonun size ait olduğunu ispatlamanız, videoyu çektiğiniz programın lisansının olduğunu ispatlamanız, videoda kullandığınız müziğin telif hakkının olup olmadığını ispatlamanız gibi saymakla bitmeyecek sorunlarla boğuşacaksınız.

Sonuç

Hazır site olayını çokta gömmek istemiyorum, çünkü kullanmadım fakat tavsiye etmediğim sistemlerdir. Öyle ki daha önce hazır site ile site kurup, o siteyi çöpe atarak bana firması için web sitesi yaptıran kişiler oldu. Ayrıca SEO ve benzeri site için önemli unsurlarda da gerekli destek ve bilgi aktarımını görmezsiniz. Sadece bir satış temsilcisi ve hazır siteler kurma konusunda bilgili teknik destek elemanı ile muhatap olursunuz.

Hazır siteler kurmanızı sağlayacak sistemleri öğrenmeye çalışmak yerine bir hosting + domain alıp, hazır script ile site kurmayı öğrenmeniz çok daha faydalı olacaktır. Hele ki söz konusu hazır site satışı yapan firma hakkında da hiç olumlu şeyler duymadım ve yakında patlaması muhtemel. Umarım bundan iyi niyetli kişiler zarar görmez.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı