Hacker Olmanın Temel Yapı Taşı Nedir?

Hacker Olmanın Temel Yapı Taşı Nedir?

konusunda sorular soran kardeşimizin sorularını cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba, küçük yaşlardan beri bilgisayara karşı her zaman bir ilgim olmuştur. Bunun yanında tabi yazılım dilleri’de ayrı bir yer barındırıyor.

Gelecekte herhangi bir sorun çıkmazsa mesleğimde bana yardımcı olacak matematiğe karşı ilgim ve sevgim’de büyük olduğundan bir sorun olmayacağını düşünüyorum.

Asıl konumuza gelecek olursam. Başka sorularda aslında hacker (sistem güvenlik uzmanları diyelim) öğrenmek amacı ile sormuyorum.

Hackerlerin temel yapı taşları nelerdir ?

Hackerlerin bir çok yazılım ve programlama dilini bilmeleri gerektiği hakkında hem fikiriz. Ancak bir hacker ilk olarak hacker olmak için ne ile başlayarak devam eder ?

İlk olarak ne öğrenir ? Bilişim yasaları mı, sistem dilleri mi ? V.b böyle sıralanabilir ?

Kısaca klasik sorulardan biri olan soruyu soruyorum. “Hacker Nasıl Olunur”

CEVAP:

Öncelikle hack ve hackerlık konusunda bu konunun okunmasında fayda var; Hack ve Hacker Nedir? Yazılımcı Hacker mıdır?

Hacker Olmak

Hacker OlmakHiç bir hacker ya da hacker olmaya karar veren kişi ilk olarak bilişim yasalarını öğrenmeye çalışmamıştır herhalde =) Çünkü yasalar açık ve net bir şekilde, başkasına ait bir sisteme ve hesaba girmeyi, zarar vermeyi, bir veriyi almayı ya da değiştirmeyi yasaklıyor. Bu yasakları ihlal etme suçunun cezası olarak da yukarıda linkini verdiğim konuda belirttiğim üzere açık bir dille hapis cezası olarak ön görüyor. Elbette beyaz şapkalı hacker olarak tabir ettiğimiz, namı diğer sistem güvenlik uzmanı olmaya karar verilmişse o zaman hem bireysel olarak hemde aldığı eğitim olarak bilişim yasalarını öğrenmek ile başlayabilir.

Bir çok hack çeşidi vardır ve her birinde izlenen yol ve yöntemler farklıdır. Dolayısıyla öğrenilmesi gereken unsurlarda farklıdır. Fakat temel olarak bir hacker olmak için ihtiyaç duyulan bilgilerin başında bir işletim sistemine son derece hakim olmak, en az bir yazılım dilini çok iyi bilmek (ki ben bu yazılım dilini C/C++ olması gerektiğini ön görüyorum çünkü bütün işletim sistemlerinde geçerli bir dildir), network konusunda fazlasıyla bilgiye sahip olmak gibi konular ilk sayılabilecekler arasında.

Hacker olmak yazılımcı olmaktan daha zor diyebiliriz, çünkü hacker olmak için yazılım bilmenin yanı sıra başka konulara da hakim olmak gereklidir. Elbette bu için gösterilen çabadan daha fazlasını göstermek anlamına geliyor. Yani bilgisayarda oyun oynayıp, arkadaşlarla sosyal medyada geyik yapıp ya da dışarıda takılıp, film ya da dizi izleyip “dur ulan şurada biraz hackerlık ile uğraşayım” diyerek olabilecek bir şey değildir. Kısacası hayatınız bilgisayarda bir şeyler öğrenmek, araştırmak ve çalışmak olmalı.

Tüm bunların dışında hecker olmak konusunda sahip olunması gereken temel özellik merak ve hırstır. Bu aynı zamanda yazılımcı olmak içinde sahip olunması gereken bir özelliktir. Dünyada isim yapmış hackerların ortak özelliği hep bir şeyleri yapıp yapamayacaklarını merak edip, ardından onu yapana kadar hırsla çalışmaları olmuştur. Hatta bir çoğunda bu hastalık noktasına gelmiş ve çoğu hırsının kurbanı olmuştur.

SONUÇ

Hacker olmak 2000’li yılların başından 2010 ‘a kadar daha bir cazipti. Çünkü o zaman internet yayılma dönemindeydi, yasalar tam olarak oturmamış ya da uygulanmıyordu, yeteri kadar gelişmemişti, kişiler yeterince bilinçli değildi. Özellikle 2010 ‘dan sonra internet ziyadesiyle yaygınlaştı ve neredeyse internete el atmayan kişi yok. Bilişim yasaları bu konularda ziyadesiyle genişledi ve örnek davalar ile sonucu hapis olan kararlar alınmaya başlandı, ki geçtiğimiz aylarda Türkiye ‘de bir hackerın 334 yıl gibi rekor bir hapis cezası aldığı haberlerde yer aldı. Bir çok güvenlik önlemleri geliştirildi, sistemler artık eskisine nazaran daha az açığa sahip hale geldi. En önemlisi de insanlar bilinçlendi, eskiden bir hesabı hacklenen kişi sağda solda “hesabım hacklendi, napıcam, ne edicem” diye düşünüp üzülürken ve hiç bir şey yapamazken, şimdi hesabı hacklenen biri direk mahkemeye koşuyor, dava açıyor, bilişim uzmanları olaya el atıyor, hesabı ele geçiren kişiyi buluyor, sonra hesabı hackleyen kişiyi hapse atıyorlar. Çünkü internet artık insanların hayatı ve siz insanların aylarca hatta yıllarca verdikleri emeği sabote ederseniz, bunu bizzat evine girmişsiniz gibi karşılıyor ve ceza almanız için ellerinden geleni yapıyorlar.

Elbette hacker olmak konusunda kendinizi geliştirin, öğrenin, araştırın, çalışın fakat edindiğiniz bilgileri yasalar çerçevesinde uygulayıp, kötü amaçlar için kullanmayın 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı