Kodcu Herif Kitap Çalışmasına Dair Gelişmeler

Kodcu Herif Kitap Çalışmasına Dair Gelişmeler

Herkese merhaba gençler ve kendini genç hissedenler. Bundan yaklaşık 7 ay kadar önce çalışmasını duyurduk ve kitapta yer alacak konuları sizlerin belirleyeceğinizi söyledik. Bu anlamda belkide Türkiye ‘nin hatta dünyanın ilk, yazarın takipçilerinin belirlediği konulardan oluşan bir olacak.

Duyuru yaptığımız andan itibaren çok güzel destekler aldık. Bu desteklerin çoğunun manevi destekler olmasının yanı sıra maddi destek taleplerininde gelmesi bizi ayrı mutlu etti. Her ne kadar maddi anlamda imkanlar çok geniş olmasa da maddi destekleri kabul edemeyeceğimizi bir kez daha dile getirelim.

Aradan geçen 7 aylık süre zarfında hem sosyal medyadan hemde mail yolu ile kitap çalışmasının ne durumda olduğunu soranlar, bir an önce kitabın çıkmasını beklediğini söyleyenler ve uzun süredir ses çıkmaması nedeniyle kitap çalışmasının iptal olduğunu zannedenler oldu. Bu doğrultudaki soru ve düşüncelere ortak cevap olarak kitap çalışmasının hiç bir zaman iptal olmadığını buradan bir kez daha belirtelim. Fakat hem hali hazırda KodcuHerif.Com ‘a gelen soruların cevaplanması, makalelerin yazılması hemde kişisel hayatımızdaki yoğunluğumuz, bütün konsantremizi kitap çalışmasına vermemize engel oluyor.

Kitapta yer alacak yazılar, KodcuHerif.Com ‘da yazıldığından çok daha fazla eğlenceli ve okuma zevki taşımasını istediğimiz için özenle yazılıyor. Hatta sırf bu nedenle kitapta yer alması için yazılan bir çok konuya tekrar baktığımda, yeteri kadar eğlenceli ve okuma zevki taşımaması nedeniyle silip tekrar yazma kararı aldım.

Gelişmeler

Kodcu Herif KitapAradan geçen süre zarfında iyi kötü bir ilerleme kaydettik ve şu anda kitabın yüzde 15-20 ‘lik bölümü tamamlandı. Ha, “7 ay geçti yüzde 15-20 ‘lik bölümü tamamlandı, o zaman kitap 3 sene sonra çıkacak” şeklinde düşünülmesin çünkü kitap çalışmasına hız verildi. Öyle ki, kitabın tamamlanma zamanını ilkbahar sonu, yaz başı olarak ön görüyorum. Bunun gerçekleşmesi içinde bundan sonra gerekli hassasiyet gösterilecek.

Kitabın sayfa sayısı olarak da 180 civarı olacağını öngörüyorum. Kitap duyurusunu yaptığımızda, kitapta 50 civarı konunun yer alacağını söylemiştik fakat 180 sayfayı çok aşacak olması durumunda konu sayısı daha az olabilir.

Tüm bunların yanı sıra bilindiği üzere kitap sizlerin belirlediği konu başlıklarından oluşmakta. Bu zamana kadar da 100 civarı konu tavsiyesi geldi. Her ne kadar bu konuda (Kodcu Herif Takipçilerinin Belirlediği Konularda Kitap Yazıyor) ayrıntılı açıklamalar yapsak da bu zamana kadar gelen konu tavsiyeleri nedeniyle özellikle belirtmek istediğim noktalar var;

Konu Tavsiyeleri

*Kitabın ana konusu başından beri belli arkadaşlar. Kitabın ana konusu bilişim sektörü. Yani kitap sadece belli bir alanda değil, bilişim sektörünün içinde barındırdığı her alana hitap edecek. Bu nedenle bilişim sektörüne girmiş olan, girmeyi düşünen, yazılımcı, grafiker, web tasarımcı ve diğer bütün alanlarla ilgilenen kişiler kitabın içinde kendilerine ait bir şeyler bulabilecek. Dolayısıyla “abi linux kitabı yaz” ya da “PHP ile web sitesinin nasıl yapıldığını örneklerle anlatan bir kitap olsun” gibi tavsiyeler dikkate alınmıyor.

*Kodcu Herif olarak kitap yazıyor olmamız sadece yazılım alanında kitap yazılacağı izlenimi verse de, sadece yazılımcılara ya da yazılım ile ilgilenenlere hitap eden bir kitap yazılmıyor arkadaşlar. O kitabı okumak için eline alan bir grafiker de, yazılımcı da ve diğer alanlar ile ilgilenen kişilerde kitapta baştan sona kendisine hitap eden konular bulsun istiyoruz.

*Bu noktaya kadar belirttiklerimiz nedeniyle tavsiye verme konusunda kafası karışanlara bir kez daha yardımcı olalım. Kitapta yer alacak konular, bilişim sektöründe çalışmak, para kazanmak, kendinizi geliştirmek, girişimcilik, kişisel gelişim ve türevleri ile ilgili konular olmalı. Yani çok daha geniş kesimlere hitap etmeli.

*Bir diğer belirtmekte fayda gördüğüm mesele ise, konu tavsiyesinde bulunan arkadaşlar verdikleri tavsiyelere hemen geri dönüş beklemesin. Kitap çıkana kadar, tavsiyede bulunan hiç bir arkadaşımıza geri dönüş yapılmayacak. Kimlerin konu başlığı tavsiyesinin kitapta yer aldığı, kitap yayınlandıktan sonra görülecek ve biz kitapta yer alan konu başlığı sahipleriyle iletişime geçip, kitabı kendisine hediye edeceğiz. Bu nedenle “tavsiyeme geri dönüş yapılmadı, sanırım kabul edilmedi” ya da “tavsiyem kabul edildi” şeklinde düşünülmesin.

*Konu tavsiyelerine dair sadece yapılmaması gerekenlerden bahsetmemiz, gelen bütün konu tavsiyelerinde sıkıntılar olduğunu düşündürmesin. Tavsiyeler arasında çok güzel konu başlıkları var ve şu ana kadar en az 20 civarı konu tavsiyesi seçildi ve bunlardan 6 tanesi kitapta yer almak üzere yazıldı.

SONUÇ

Daha belirtilecek unsurlar var fakat şimdilik en önemli olarak akla gelen unsurlar bunlar. Aklınıza takılan soruları ister mail yolu ile isterseniz de bu konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Konu başlığı tavsiyeleri almaya devam ediyoruz. Kodcu Herif Takipçilerinin Belirlediği Konularda Kitap Yazıyor konusunda ve bu konuda yazdıklarımızı dikkate alarak, kitapta yer alacak konu tavsiyelerini iletmek isteyen arkadaşlar buradan buyursun;

Kitap Konusu Öner

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı