Grafik Tasarımda Çizim Yeteneği Gerekli mi?

Grafik Tasarımda Çizim Yeteneği Gerekli mi?

bölümüne gitmek için çizim yeteneğinin gerekli olup olmadığını soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Kolay gelsin abi. Ben bir tutturdum ve buraya gitmek istiyorum. Az çok photosop bilgim var ama netten araştırdığımda birisi çizme yeteneği gerekli diyor yani resim bölümüne giden biri gibi özel yetenek sınavına giriyormuşuz, biri de öyle bir şey yok diyor. Bu konuda bilgin varsa bilgilendirebilir misin? Teşekkürler abi.

CEVAP:

Grafik Tasarım Bölümü

Grafik tasarım bölümüne gitmek için özel yetenek sınavına girmek gerekmiyor” diyenler ya bilmeden sallıyor yada grafik tasarım bölümünden bahsetmiyorlar =) Çünkü Grafik Tasarım da öğrenim görülen bir bölüm. Güzel Sanatlar da ki hemen hemen her bölüme girmeden önce vardır.

Grafik Tasarım BölümüBunun nedeni grafik tasarım gibi konuların yetenek gerektiren işler olmasıdır. Örneğin bir renk körü kardeşimiz yazılım yapabilir fakat grafik tasarım yapması ciddi sıkıntılara neden olabilir. Bu ve benzeri durumların önüne geçmek, yeteneği olan kişileri yeteneği olmayanlardan ayırt etmek, bu sayede bu alanda başarılı olma potansiyeli en yüksek olan kişileri seçmek amacıyla yetenek sınavları düzenlenir.

Bu sınavlar okulların kendi bünyesinde olur. Bir yada bir kaç aşamalı gerçekleşir. Kabul işlemleri tamamen okulun kendi inisiyatifindedir. Bu durum çok fazla “torpil”in olduğunu söylenmesine neden olur.

Ayrıca Photoshop ‘ta iyi olmakta yeterli değildir. Çünkü sadece elinize mause alıp Photoshop ‘ta çizimler yapılmaz. Elinize kalem alıp grafik tabletlerde, hatta kağıt üzerinde de çizimler yapmanız icap edecektir. Bu nedenle tasarıma yetenek olması önemlidir.

SONUÇ

Eğer bu alanda yeteneğin olduğuna inanıyorsan, denemekten bir şey kaybetmezsin. İlla bu alanda ilerlemek istiyorsan ve Grafik Tasarım bölümü okuyamıyorsan da sıkıntı yok. Kurslar vesilesi ile yada kendi çabaların ile ilerleyebilirsin.

Grafik Tasarım işleri görsel işler olduğu için kişilerin kendilerini göstermeleri, yaptıkları çalışmalar ile dikkat çekmeleri bana göre daha kolaydır. Tabi günümüzde sadece Photoshop değil illüstrator ve benzeri alanlarda da kendinizi geliştirmeniz çok önemlidir 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı