Boş Zamanları Nasıl Değerlendirmek Gerekli?

Boş Zamanları Nasıl Değerlendirmek Gerekli?

Boş zamanlarını nasıl değerlendirmesi gerektiğini soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba Kodcu Herif ben lise 2. sınıfa gidiyorum ve bilgisayarı seviyorum. Fakat haftasonu ve hafta içi boş zamanlarımı değerlendirmek istiyorum. Değerlendirmek derken bana gelir sağlayabilir. İleride işime yarayabilir. Örneğin o bilgim sayesinde bir teknoloji firması veya teknoloji sitesinde çalışabileyim. Veya o bilgiden sermaye elde edebileyim. En kötüsü o bilgi bana üniversitede yardımcı olsun. İşime yarasın. Geçen sene yaz tatilinde boş boş oturdum. Ne yapacağıma karar veremedim. Biraz c# ile ilgilenip tarayıcı yapmıştım. Biraz teknoloji forumunda takıldım ve o sayede format atmayı ve birkaç teknoloji bilgisi öğrendim. Tahmin edebileceğiniz gibi çok site açıp kapattım gerek kişisel blog olsun gerekse teknoloji sitesi olsun. Arada internetten para kazanma yollarına baktım. Donanım’a atılmak istedim geri bıraktım. Anlaşılacağı üzere neye elimi atsam belli bir zamandan sonra geri bıraktım. Hepsinde genelde amacım nedense oldu. Bazen para kazanmayı boşver diyorum bazense bu işlerden para kazananları görünce hevesleniyorum. Boş zamanlarımda bilgisayar ile ilgili ne yapmalıyım ? Cevabınız için teşekkürler… Bu arada siteyi galiba siz kodladınız. Yani wp filan kullanmadınız. Sitede en çok hoşuma giden kısım renk uyumu ve seçili olan metnin rengi.(Kısacası renkler). Sağlıcakla kalın.

CEVAP:

Daldan Dala Atlamak

Anladığım kadarıyla bir arayış içerisindesin kardeşim. Bu arayış senin sürekli daldan dala atlamana neden oluyor. Daldan dala atladığın içinde hiç bir konuda tam anlamıyla yeterli niteliğe sahip olamıyorsun. Yani yazılım ile ilgileniyorsun fakat kısa sürede vazgeçtiğin için sağlam bir yazılım projesi yapacak ya da bir yerde çalışmanı sağlayacak yazılım bilgisine ulaşamıyorsun. Donanım ile ilgileniyorsun fakat temel seviyede öğrenip bıraktığın için donanım ile alakalı bir işte çalışacak bilgiye ulaşamıyorsun. Blog ya da web sitesi kuruyorsun fakat kendileriyle ilgilenmen gerektiği kadar ilgilenmediğin için hiç bir siten kayda değer seviyeye ulaşamıyor.

Dolayısıyla senin öncelikli olarak aşman gereken sorun bu. Tam olarak ne yapmak istediğine karar vermeli, kararından emin olmalı ve sadece onunla uğraşmalısın. Aksi halde her konuda temel bilgiye sahip olarak, hiç bir konuda nitelikli seviyeye ulaşamazsın. Buda senin bir yere gelmeni sağlamaz.

Boş Zamanları Değerlendirmek

Boş Zamanları DeğerlendirmekHafta sonu ve hafta içi boş zamanlarını bir iş yapıp para kazanarak ya da ileride bir işte çalışmanı sağlayacak bilgiyi edinmek için değerlendirmek istiyorsun. Bu çok güzel bir düşünce. Fakat boş zamanlarında bir iş yapıp para kazanmak için en azından bir konuda iyi olman lazım. Örneğin çok iyi yapabiliyorsundur, hafta sonu boş zamanlarında grafik tasarım işi alıp, onu yapabilirsin.

İleride bir teknoloji firmasında çalışmak için büyük oranda diplomaya ihtiyacın olacaktır. Diplomanın yanında teknoloji şirketleri İngilizce bilgisi ister. Bu nedenle boş zamanlarında İngilizce çalışabilirsin.

Teknoloji sitesinde çalışmakta belli bir konuda ziyadesiyle bilgi sahibi olmanı gerektirir. Örneğin çok iyi makale yazıyorsundur, editörlük yapıyorsundur, o zaman olabilir. Fakat bunun içinde tecrübe ve bu doğrultuda kendini geliştirmen gerekli.

Diğer yandan lise 2’ye gittiğini söylüyorsun. Okul dışındaki vaktini boş zaman olarak değerlendirmende doğru değil. Çünkü boş olarak gördüğün zamanlar, okulda verilen dersleri tekrar etmen ve sınavlara hazırlanman gereken zamanlar olduğunu da unutmaman gerek 😉

Para Kazanmak

Her daim söylerim; para kazanmak ayrı bir iştir. Yani bir konuda fazlasıyla bilgi sahibi olsan bile, o işten para kazanmak için gerekenleri yapamazsan sahip olduğun bilginin hiç bir anlamı olmaz. Örneğin mükemmel web tasarım yapıyorsundur fakat web tasarım işi almaya ya da web tasarımdan para kazanmaya yönelik adım atmıyorsan, sahip olduğun web tasarım bilgisinin hiç bir esprisi yoktur.

Dolayısıyla önce bir konuda ziyadesiyle bilgi ve tecrübe sahibi olman sonra sahip olduğun bilgi ve tecrübeyi en iyi şekilde pazarlaman gerekli.

SONUÇ

Netice olarak sürekli kendini geliştirmeye çalıştığın alanlarda değişiklikler yapma sorununu aşman gerekiyor. Bir konu belirle ve sadece o konuda ilerle. Bunun için Hedef Belirleme Sorununu Aşmak adlı makalemizi okuyabilirsin. Ayrıca kendini gerçekten boş zamanlarında geliştirmeye çalış. Okula gitmediğin bütün zamanlar boş zaman değildir.

KodcuHerif.Com ‘u ben kodlamadım, WP kullandım. Fakat ciddi oranda düzenlemeler yaptım.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı