Evde Oturup Kendini Web Tasarımda Geliştirmek

Evde oturup kendisini web tasarımda geliştirmek ve bu sayede iş bulmak isteyen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhabalar uzun zamandır yazılıma çok büyük bir ilgi duyuyordum,ve en sonunda başladım.ilk olarak mobil developer yolunda ilerlemek istiyordum fakat web ilgimi daha çok çekti.Bende çeşitli kaynaklardan araştırarak HTML’i neredeyse öğrendim ve sırada web yapmak için öğrenmem gereken dillerin hepsini sırayla öğremeyi hedefliyorum fakat kafama şu soru takıldı.Ben 16 yaşındayım ve Liseyi açıktan okuyorum,ailem evde durduğum için bana kızıyor,bende bana süre tanımalarını ve gereken herşeyi öğrendikten sonra bir işe gireceğimi söylüyorum.soru şu=16,17 yaşındayım sağlam bir yapacak seviyeye gelince iş bulabilirmiyim,bulursam maaş durumu nasıl olur.Cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim herkese iyi günler dilerim…

CEVAP:

Aile Baskısı

Aile BaskısıÖncelikle ailenin sana kurduğu baskı konusunda yalnız değilsin kardeşim. Bunu, bilişim alanında ailesi ile yaşayıp, evde kendi imkanları ile kendisini ya da bir proje geliştirmeye çalışan herkes yaşar. Çünkü bilişimden anlamayan kişiler sadece para kazanıp kazanmadığına bakar. Bilişimden anlamayan kişilere göre eğer para kazanıyorsan uğraştığın iş güzel bir iştir, kazanmıyorsan boş işlerle uğraşıyorsundur ve gidip maaşlı bir işte çalışman gerekiyordur.

Ailenin baskı kurmasına neden olan unsurları da düşünmen gerek. Muhtemelen çokta sağlıklı bir eğitim hayatın olmadı diye düşünüyorum. Liseyi açıktan okuyor olmandan ve okulda beklenilen başarıyı göstermemiş olmandan dolayı ailenin bu konularda sana toleransının az olduğunu söylemek mümkün. Sen doğru ve güzel olanı yapıp uğraştığın işe dair açıklama yapmışsın fakat ailen bilişim alanında kayda değer bilgiye sahip olmadığından seni anlamayacaktır.

Diğer yandan acaba geceli gündüzlü, başka bir şey ile uğraşmayıp sadece kendisini web tasarımda mı geliştiriyorsun, bunu da kendine sorman gerek… Zira HTML öğrenmesi zor bir dil değil. 1-2 hafta kasman durumunda öğrenebilirsin. Eğer ki bu işle günde 1-2 saat uğraşıp, günün geri kalanında kafana göre takılıyorsan, ailen her türlü baskıyı kurmakta haklıdır.

İş Bulma İmkanı

İş Bulma İmkanıBen artık bilişim alanında konusunda şartların kötülüğünden bahsetmekten yoruldum gençler. Ek olarak piyasaya dair hiçbir şey bilmeyip, kurdukları toz pembe hayallerine ters düştüğüm için tepki verenlere gerçekleri anlatmaya çalışmaktan da yoruldum. O yüzden direkt olarak günümüzde işverenlerin standart beklentilerinden bahsedicem.

Şöyle bir arayan firmaların ilanlarına göz fırlatıyorum ve görüyorum ki, eskiden grafiker ve kavramı birleşmişti, şimdi ise web yazılımcı ve kavramları birleşmiş. Gerçi bu uzun zamandır olan bir şeydi ama eskiden daha nadirdi. Şimdi ise neredeyse bütün aranılan iş ilanlarında PHP, ASP.Net gibi web yazılım dillerinin bilinmesi isteniliyor.

Tabi bilmeden ve web tasarımın HTML kadar önemli bir diğer dili olan CSS ‘i bilmeden zaten kafadan işi aramayı unutmak gereklidir.

SONUÇ

Önünde HTML ‘den sonra CSS, grafik tasarım ve iyi kötü bir yazılım dili öğrenme süreci var kardeşim. 1 yıl civarı bir sürede, sıkı bir çalışmayla, iyi kötü bunları öğrenebilir, bir web tasarımcı olarak iş bulma imkanına sahip olabilirsin. Maaş ise günümüzde standart olarak asgari ücret ya da asgari ücretin bir tık üstü olan 1.600-1.800 civarında seyrediyor diyebilirim.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı