Masaüstü mü Yoksa Web mi?

Masaüstü mü Yoksa Web mi?

Aşırı rahat şekilde soru soran RAPÇİ (!) kardeşimizin sorusunu cevapl(ayam)ıyoruz.

SORU:

Sa bro önceki postamda yanlışıkla entere basmııştım boş gitmişti onun için özür .d sorum şu web tasarımımı yoksa masaüstü geliştiriciligimi web tasarımsa hangi dillden ögrenmeye başlanılmalı ve son sorum dillerin alanları nedir mesala php site yapımında java şunu yaparken lazım SQL şunda lazım gibi bana bi liste yapabilirmisin :* <3

CEVAP:

Oğlum sen nasıl bir çeşitsin 😀 Yani gülsem mi, sinirlensem mi yoksa “biz yaşlanınca böyle gençlerin eline kalıcaz” diye üzülsem mi karar veremiyorum =) Cümleye önce “Sa”, sonra “bro” diye başlıyorsun (ki muhtemelen benim yaşımın yarısı yaşındasın), sonra “özür” yazarak özür dilemeye çalışıyorsun ama o da ofsayt, bi de sorunun sonunda liste istiyorsun, hepsi yetmiyormuş gibi öpücük ve kalp işareti yapıyorsun.

Evladım, oksijen kafa mı yapıyor sende =) Mail adresinden de anladığım kadarıyla rapçisin, ki mailden anlaşılmasa bile soru tarzından anlaşılır ama rapçi olmak yada dinlemek önüne gelene, kafana göre davranmak, “dünya önüme, minare gerime” kafasında olmak anlamına gelmez. Bende rap dinleyen biriyim ama sizin durumunuz rapçilik değil, Amerikan asi gençlik özentiliği. Rap, içinde bulunduğun düzen ve şartlara isyan modelidir, saygıda kusur etmek değil, ki burada kastım sadece “kendinden büyüğüne saygılı olacaksın” da değil. Önce karşındakine insan olduğu için saygı duyacaksın, sonra yaşına bakarak saygı duyacaksın. Karşındaki yaşıtın yada küçük bir çocuk olsa dahi senin bu rahatlığını kaldırmak zorunda değil 😉 Burası Türkiye evladım. Bizim adetler, gelenekler ve kültürümüz bu kafayı kaldırmaz. Benim çocuğum böyle olacak, fukara sümüğü gibi yapıştırırım duvara. Neyse … Öncelikli olarak öğrenmen gereken bunlardı. Şimdi diğerlerine geçelim.

Web programlama öğrenmek istiyorsan ASP.Net yada PHP dillerinden birini seçeceksin. Ayrıntılı bilgi burada: ASP.Net mi Yoksa PHP mi Öğrenmeliyim?

Masaüstü programlama içinde C, C++, C# dillerinden birini yada bir kaçını seçebilirsin. Ayrıntılı bilgi burada: C++ ve C Programlama Dili ile İlgilenmek

SONUÇ

Böyle soruya böyle cevap :*

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı