Google Docs Konuşmalarınızı Yazıya Döküyor

Google Docs Konuşmalarınızı Yazıya Döküyor

Gün geçmiyor ki Google internet alanında çığır açacak bir yeniliğe imza atmasın =) Son olarak belkide bir çok kişinin düşündüğü bir özelliği kişilerin kullanımına sundu. Bu özellik sayesinde mikrofona konuştuğunuzda söylediklerinizi yazıya dökebiliyorsunuz.

Elbette söz konusu özellik için daha önce hiç görmediğimiz, bir anda hayatımıza girmiş bir özellik dememiz doğru olmaz. Google zaten hem Android işletim sisteminde hemde aramalarda uzun zamandır bu imkanı sunuyordu. Tek farkı artık bu özelliği uzun soluklu yazılar içinde kullanıma sunmuş olması.

Bu özellikten faydalanmanız için yapmanız gereken https://docs.google.com adresine gitmek ve bir doküman oluşturmak. Ardından üst menüde bulunan Araçlar >> Sesle yazma.. seçeneğine tıklamak. Artık sol tarafta çıkan mikrofon simgesine tıklayıp, sesle yazmayı aktif ederek, mikrofona söylediklerinizi yazıya dökebilirsiniz.

Fakat maalesef hem kişisel hemde sistemsel unsurlar nedeniyle çok kullanışlı ve cazip olduğunu söylemek zor. Bir kere normal bir yazı yazdığımız gibi bir cümleyi sorunsuz kuramıyoruz. Takılıyoruz, cümle bütünlüğünü bozacak bir şey söylüyoruz ya da cümleye başladıktan sonra yazılacak doğru kelimeyi bulmakta zorlanıyoruz.

Sistemsel sorunlar ise (sanırım Türkçe de bu daha fazla ortaya çıkıyor) her kelimeyi söylediğiniz gibi algılamıyor. Sizin söylediğinizden farklı bir şey yazabiliyor. Noktalama işaretleri sorun olabiliyor.

Birde her konuştuğunuzda “acaba doğru yazıyor mu…” diye ister istemez bakıyorsunuz, bu da dikkatinizin dağılmasına neden oluyor =)

Tüm bunların neticesinde eğer hali hazırda klavyeyle hızlı yazabilen biriyseniz, klavyeyi kullanarak yazmak, konuşmalarınızı yazıya dökmekten daha kolay ve hızlı denebilir. Tabi bu sistemde pratik yapmak belki söz konusu sorunların en düşük seviyede yaşanmasını sağlayabilir ve bu sayede konuşmaları yazıya dökmek, klavyeyle yazmaktan daha cazip bir hale gelebilir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı