WordPress Tema Yapmak ve Satıp Para Kazanmak

Wordpress Tema Yapmak ve Satıp Para Kazanmak

yapmak ve satıp para kazanmaya dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba Kodcu Herif, HTML ve CSS öğreniyorum, kendimi iyice geliştirdikten sonra da php ye geçmeyi düşünüyorum. Önümüzdeki yazı dolu geçirmeyi hedefliyorum, sana sorum: WordPress temaları ve widgetları yapmak ve satmak mantıklı mıdır yoksa zaman kaybı mıdır? Emeğin karşılığı iyi alınabilir mi? Son olarak: Tecrübe kazanmamı sağlar mı?
Şimdiden teşekkürler:)

CEVAP:

Wordpress Tema YapmakWordPress dünyanın en fazla kullanılan . Gerçi günümüzde WordPress için sadece hazır blog scripti demek yanlış olur çünkü o kadar gelişti ki standart bir firma tanıtım sitesinden tutun E-Ticaret sitesine kadar hemen hemen her alanda web sitesi yapmak için kullanılıyor. Öyle ki günümüzde milyonlarca WordPress alt yapısı ile kurulmuş web sitesi var. Bunun başlıca nedenleri ücretsiz olması, kolay kurulması, sürekli güncellenmesi, çok fazla eklenti ve tema seçeneğinin olması gibi nedenler sayabiliriz.

Wordpress ‘in geliştiriciler için en büyük artısı açık kaynak kodlu olması. Yani isteyen bir kişi WordPress site kurup kodlarını rahatlıkla değiştirebilir ve kendi istediği gibi bir site haline getirebilir. Aynı şekilde tema ve eklenti yapabilir. Dolayısıyla bu tema ve eklentileri de satabilir, ki çok fazla tema ve eklenti yaparak satıp para kazanan var. Öyle ki bu çok ciddi bir sektör haline gelmiş durumda.

Elbette ağırlıklı olarak yurt dışında bu işi profesyonel olarak yapan şirketler var. Yani adamlar sadece wordpress tema ve eklentisi yapma üzerine şirket kurup, sadece wordpress tema ve eklenti satarak para kazanıyorlar. Popüler tema alım satım sitelerine baktığımız da ise standart olarak bir wordpress teması 40-50 dolar yani yaklaşık 120-150 TL civarında satılarak bir çok alıcı buluyor. 120 TL bir tasarım için küçük bir rakam gibi gelse de, o tema en az 100 kişi tarafından satın alındığında bu rakam 12-15 bin TL, 1.000 kişi tarafından satın alınsa 120-150 bin TL oluyor =)

WordPress Tema Yapıp

tema alım satım siteleriTabi söz konusu paralar çok ciddi paralar olunca bunu elde etmekte ilk bakıldığında görüldüğü kadar kolay olmuyor. Zira çok fazla bu işten para kazanmaya çalışan kişi var ve sizin ciddi farklar yaratmanız gerekiyor. Diğer yandan popüler de her önüne gelenin temasını kabul etmiyor, çeşitli kurallara uymanız gerekiyor. Bu meseleye dair başlıca dikkat etmeniz ve sahip olmanız gereken unsurlara göz fırlatalım;

*Her şeyden önce bu işten ciddi paralar kazanmak istiyorsanız dünya çapında satış yapmayı hedeflemeniz gerekiyor. Dünya çapında satış yapmakta, dünya çapında geçerli bir dil olan İngilizceyi bilmeyi gerektiriyor. Hem tema alım satım siteleriyle hemde tema alacak kişilerle iletişim sıkıntısı yaşamamak için sağlam bir İngilizce faydalı olur.

*Hem tema alım satım siteleri hemde tema alacak kişilerin istediği ortak şey, yaptığınız temanın kullanımına ve özelliklerine dair ayrıntılı bir anlatımın olması. Yani A’dan Z’ye temanın kurulumu ve kullanımı konusunda ayrıntılı bir doküman hazırlanması gerekiyor.

*Temanız basit, standart, kalitesiz görünümlü olursa ilgi görmez. Çünkü dediğim gibi çok fazla bu işten para kazanmaya çalışan kişi var ve bu nedenle ortaya çok sağlam işler çıkıyor. Günümüzde temanın responsive yani mobil uyumlu olması, temanın kendi içinde birden fazla görsel ve özellik bakımından seçenekler bulundurması ve daha bir çok artı özelliğinin olması gerekli.

*Tüm bunların yanı sıra WordPress ‘in kodlama yapısına ciddi bir hakimiyetiniz olması gerektiğini kesinlikle unutmamak lazım. Her ne kadar açık kaynak kodlu, temel unsurları basit olsa da, işin derinlerine inildiğinde işler biraz karışabilir. Bu nedenle hem WordPress ‘in kodlama yapısı hemde WordPress ‘in kodlandığı PHP yazılım dili konusunda ziyadesiyle bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Tabi HTML, CSS, Javascript gibi bilinmesi gereken dillere fazlasıyla hakim olunması gerektiğini de unutmayalım.

*Birde klasik olarak eşeği boyayıp zebra diye satmamak gerekli =) Yani “başkasının temasını alayım, onun üzerinde tasarımsal ve kodlama bazlı değişikler yapıp satayım” mantığı yürümez. Bu fark edildiği zaman hem itibar kaybedersiniz hemde büyük olasılıkla temanız tema alım satım siteleri tarafından kabul edilmez. Dolayısıyla yaptığınız temayı sıfırdan kendiniz yapmanız gerekiyor.

*İşin can sıkıcı boyutu ise yaptığınız temanın piyasaya korsan versiyonunun düşmesi. WordPress ‘in açık kaynak kodlu olmasının sunduğu en büyük dezavantaj bu olsa gerek. Zira temanız bir kişi tarafından satın alınıp, rahatlıkla başkalarının indirip kullanması için internete koyulabiliyor. Elbette bunun önüne geçmek için çeşitli önlemler mevcut fakat bu alınan önlemleri de aşmak mümkün olabiliyor.

SONUÇ

Açıkçası WordPress tema yapıp satma meselesini, web tasarımdan para kazanmak isteyen kardeşlerimiz için son derece ideal bir para kazanma yöntemi olarak görüyorum. Elbette yukarıdaki unsurların dikkate alınması da gerekli. Sadece bu işle uğraşarak, bu işten para kazanmayı hedefleyerek hareket edip kendinizi geliştirmeniz durumunda, bir işe girip maaşlı eleman olarak çalışmaktan daha fazla para kazanmak mümkün.

Dolayısıyla 1 yıl civarı bir süreyi sadece İngilizce, PHP, HTML, CSS, Javascript ve WordPress ‘te kendinizi geliştirmek için harcamanız, tema satışından güzel paralar kazanmanızı sağlayabilir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı