Gelişen Mobil Teknoloji ve Responsive Web Tasarım

Gelişen Mobil Teknoloji ve Responsive Web Tasarım

Gelişen mobil teknoloji ile web tasarımın geleceğinin tehlikede olup olmadığını soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Selamlar,

Sizce mobil teknolojinin bu hızla gelişmesi ve insanların artık bilgisayar yerine onları tercih etmesi, ileride web tasarımı (tasarım ve frond-end) meslek edinmiş birisini aç bırakır mı? ( gibi gelişmeler olsa da, insanlar uygulamalara yönelmiş gibi görünüyor).

Buradaki önemli nokta bu mesleği sevmekten ziyade (ki seviyorum), bu mesleği yapabiliyor olacak mıyım?

CEVAP:

Gayet güzel bir soru =) Bu durumu artıları ve eksileri ile ele alarak cevaplayalım.

Responsive Tasarım

Öncelikle bilmeyen arkadaşlar için responsive tasarımı açıklayalım. Responsive kelimesini Türkçe ‘ye çevirdiğimizde ilk olarak karşımıza “duyarlı” kelimesi çıkıyor. Fakat en yakın anlamı “esnek” kelimesi. Esneklikten yola çıkarak en uygun anlamı ise “uyumlu” diyebiliriz. Yani bir tasarımın hem bilgisayar ve dizüstü bilgisayar, hemde cep telefonu ve tablet gibi mobil platformlara uygun bir şekilde görüntülenmesi olarak yorumlayabiliriz.

 için örnek olarak KodcuHerif.Com ‘u örnek verebiliriz =) KodcuHerif.Com ‘a bilgisayardan girdiğinizde farklı, telefon yada tabletten girdiğinizde farklı bir görünüme sahiptir. Bunun nedeni KodcuHerif.Com ‘a hangi platformdan giriyorsanız o platformda daha rahat kullanabilmenizdir.

Responsive Tasarım ve

Günümüzde responsive tasarım yerine mobil uygulama tercih edilmesinin nedenlerine bir bakalım;

Responsive Tasarım ve Mobil Uygulama1. Site responsive tasarım değildir. Bu nedenle mobil platformlardan girenler için sitenin mobil uygulamasını yapmak istenilebilir.

2. Sitenin Google Play, App Store gibi milyonlarca kişinin olduğu platformlarda yer alması sitenin bilinirliğini ve prestijini arttıracağı düşüncesiyle mobil uygulama yapılabilir.

3. Telefonda o siteye ait bir mobil uygulamanın bulunması, o siteyi hiç ziyaret etmek aklınızda dahi değilken, telefona öylesine bir göz attığınızda o sitenin uygulamasını görüp durduk yere siteye girmek isteyebilirsiniz. Bu sayede sitenin ziyaretçisini arttıracağı düşüncesiyle sitenin mobil uygulaması yapmak istenebilir.

4. Sitenin telefonda çok daha hızlı kullanılabilmesini sağlayacak bir mobil uygulama yapılması istenebilir.

Belki bir kaç neden daha sayabiliriz ama aklıma gelen ve temel olarak gördüğüm en büyük nedenler bunlar. Fakat bir sitenin responsive tasarımını yapmaktansa mobil uygulamasını yapmanın dezavantajları da var.

Bir sitenin mobil uygulamasını yapmanın dezavantajlarına bir bakalım;

1. Responsive tasarım yaptırmaya nazaran çok daha maliyetlidir.

2. Bütün telefonlar ve işletim sistemi versiyonları ile uyumlu olması çok zordur. Uygulamayı indirip kullanmak isteyenler arasında muhakkak sorun yaşayanlar olacaktır. Bu kişilerde siteyi seviyorken, sırf bu uygulamada yaşadıkları sorunlar nedeniyle siteyi sevmemeye ve hatta siteyi yorumlarıyla gömmeye başlayacaklardır.

3. Eğer bir mobil uygulama yapılmışsa, onu kullanmaya teşvik hatta zorlama gibi durumlar icap eder. Buda siteyi kullananların, siteye antipati duymasına neden olabilir.

4. Birde SEO açısından dezavantajlar vardır. Bir siteyi Google üzerinden yada tarayıcı üzerinden ziyaret etmektense mobil uygulama üzerinden ziyaret etmek, o sitenin Google aramalarında üst sıralara çıkması konusunda olumsuzluk teşkil eder.

Mobil Uygulama Zorunluluğu

Bazı siteler için responsive tasarım yaptırmak yerine mobil uygulama yaptırmak yada mobil uygulama yapmak gereksiz veya lüks iken, bazı siteler için ziyadesiyle zorunlu bir haldir. Örneğin sadece bilgi alabileceğiniz, herhangi bir işlem yapamayacağınız haber siteleri, KodcuHerif.Com gibi siteler için responsive tasarım gayet yeterlidir. Eğer mobil uygulama yapılıyorsa bu büyük olasılıkla prestij ve yukarıda bahsettiğim diğer nedenlerden kaynaklıdır.

Mobil Uygulama ZorunluluğuFakat alışveriş siteleri gibi, gibi sitelerde bir çok işlem yapmanız gerekeceği için en uygunu bir mobil uygulamaya sahip olmaktır. Her ne kadar responsive tasarım ile mobil uygulamayı aratmayacak şekilde tasarımlar da az çok yapılabilse de, alışveriş siteleri, ilan siteleri gibi sitelerin mobil uygulamalarının olması, mobil uygulamalara özel özellikler barındırması, o sitenin kullanımını arttırır.

Dolayısıyla amaç sadece okumak ve bilgi almak olduktan sonra herhangi bir uygulamayı indirmeye ihtiyaç duymak biraz zor. Girerim telefonun tarayıcısından o siteye, öyle yada böyle bir şekilde okurum. Telefonun hafızasını şişirmem. Siteye telefonun tarayıcısından girdiğimizde “illa mobil uygulamamızı indir, indirmezsen sitede yazanlara bakamazsın” tarzında dayatmalar yapan siteleri ya bir daha ziyaret etmem yada masaüstü bilgisayarıma geçip yazılanları ancak o zaman okurum.

Fakat sürekli alışveriş yaptığım bir alışveriş sitesinde telefondan daha kolay işlemler yapabilmek için mobil uygulamasını indiririm. Tabi bu düşünce herkes için yada her durum için geçerli değil. Bazı kişiler çok sevdikleri haber sitesi tarzında sadece bilgi veren, herhangi bir işlem yapma imkanı sunmayan sitelerin uygulamalarını tercih edebilir. Lakin bu çokta yaygın bir durum değildir.

SONUÇ

Ben mobil teknolojinin gelişmesi ile alanında ciddi bir sıkıntı görmüyorum. Çünkü şöyle bir düşünecek olursak, günümüzde web sitesi yaptırmayıp mobil uygulama yaptırılması durumunda herkesin bir içeriğe ulaşması için mobil uygulamalar edinmesi gerekecek. Bu da telefonlarda en basit bir şey için bile o uygulamayı indirmesi anlamına gelir ve telefonlar gereksiz uygulamalar ile dolar.

Bu nedenle belki her site yada firma alternatif olarak kullanıcılarına mobil uygulama seçeneği sunar fakat mutlaka asıl olarak bir web sitesine de sahip olması gerekecektir. Dolayısıyla Web Tasarım alanında herhangi bir sıkıntı şimdilik söz konusu değil ve uzun süre olacak gibi durmuyor.

Mobil teknolojinin gelişmesinin Web Tasarım ile ilgili değişikliğe tek neden olduğu şey, eskiden güzel görünmesi, şekilli özelliklere sahip olması önemli iken, günümüzde bütün mobil platformlar ile uyumlu olması web tasarım alanında çok önemli. Bu nedenle Web Tasarım ile ilgilenen yada bu alanda kendini geliştiren veya geliştirmek isteyen kardeşlerime birinci tavsiyem, kendilerini Responsive tasarımlar yapabilme konusunda geliştirmeleridir 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı