Elektrik Elektronikte C++ Dersleri

Elektrik Elektronikte C++ Dersleri

bölümünde C++ dersleri gören kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhabalar ben elektrik elektronik 1. sınıf öğrencisiyim ve yazılım alanında kendimi geliştirmek istiyorum. Fakat bizim bölüm olrak programlama adına sadece ilk yıl c++ derslerimiz var ki onlarda black screen üzerinden matematik sotusu çözmekten başka hiç birşey yapmıyoruz ve sonrasında programlamaya dair spesifik bir dersim yok.Yazılarınızdan okuduğum kadarıyla en iyi başlangıç bir dili tam kavrayıp ötekilere geçmek. Benim sormak istediğimde şu ki ben ilk olarak c++’ı tercih edip temel olan bilgimle ilerlemeli miyim yoksa farklı bir dille başlangıç yapsam uygun olur mu? Ek olarak c++ c#’dan sonra artık eskimiş bir dil sayılabilir mi?

CEVAP:

Elektrik Ve Elektronikte C++

Elektrik Ve Elektronikte C++Belki hocalarınız söylemiştir yada söylememiştir, biliyor yada bilmiyorsundur ama ben bilmeyen kardeşlerimiz için söyliyeyim. bölümlerinde C++ derslerinin görülmesindeki temel neden yapılan elektronik devre ve ürünlerinde C++ yazılım dili ile, o devre yada elektronik ürüne komutlar göndermektir. Örneğin C++ kodu ile yazılan bir komut ile bir elektronik ürüne “şu kadar süre çalış, şu kadar süre çalıştıktan sonra bunu yap” tarzında görevler verebilmek için C++ dersleri görülür. Bu nedenle Elektrik ve Elektronik bölümlerde C++ gayet önemli bir derstir.

Benim verdiğim “bir dili iyi öğrenip sonra diğerlerine geçmek” tavsiyesinin iki nedeni var;

Birincisi, daldan dala atlamak ve bunun neticesinde hiç bir dile tam anlamıyla hakim olamama sıkıntısı yaşayan kardeşlerimin bu sıkıntıyı yaşamaması.

İkincisi, bir dili tam anlamıyla iyi öğrendikten sonra diğer dilleri daha kolay öğrenmek.

C# ‘tan Sonra C++ Eskidi mi?

Hayır eskimedi =) Özellikle elektrik elektronik, bilgisayar programları alanında gayet yaygın ve geçerli bir dil. Bunun başlıca nedeni C++ ‘ın bütün platformlarda geçerli olması. Tabi C# ‘ın, tüm platformlarda geçerli olabilmek adına attığı adım C++ ‘ın popülaritesini sarsabilir fakat yıkacağını zannetmem.

Tabi size okullarda bahsettiğin gibi sadece console ile minimum seviyede C++ bilgisi sunuyorlar. Bu nedenle kendini okul dışında da ekstra geliştirmen de fayda var.

SONUÇ

Yapılacak en mantıklı şey C++’ı iyice öğrenmeye çalışmak. Bu hem derslerinde başarılı olmanı sağlar, hemde C++ ‘ta kendini ziyadesiyle geliştirmen durumunda C# ‘ı da öğrenmek istediğinde işinin daha kolay olmasını sağlar 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı