Freelance İş Nasıl Bulunur?

Freelance İş Nasıl Bulunur?

Selam gençler. Yine bir çok kişinin derdi olan derin bir yaraya parmak sokuyoruz. Daha önce cevapladığımız sorularda inceden değinmiş olsak da daha derli toplu ve kapsamlı bir şekilde ele almak sağlıklı olacaktır.

almak, gerek ana, gerekse ek gelir olarak herkesin sahip olmak istediği bir gelir çeşididir. Yazılım, web tasarım, grafik tasarım ve diğer bir çok alanda kişiler ceplerine ekstradan para sokmak isterler. Fakat bunun için en büyük sıkıntı sorusuna sağlam bir cevap bulamamaktır. Bizde bu derin yaraya parmak sokuyoruz ve  için nelerin yapılabileceğine göz fırlatıyoruz…

Eş, Dost ve Akraba

Daha önce Kendisine İş Yapılmaması Gereken 10 Kişi Modeli #1 yazımızda eş, dost ve akraba için  konusunda uzak durulması gereken kişiler olduklarını belirtmiştik. Fakat bazı unsurlara dikkat etmeniz durumunda freelance iş bulmak konusunda en fazla faydası dokunması muhtemel kişiler olabilirler.

Dikkat etmeniz gereken durumların başında bu işi babanızın hayrına yapmadığınızı, profesyonel olarak yaptığınızı ve karşılığı olması gereken bir emek harcadığınızı göstermeniz gereklidir. Neticede siz bu işi öğrenmek için yıllarca dirsek çürüttünüz ve karşınızdaki kişinin tanıdık olması, o kişiye bu işi hayrına yapacağınız anlamına gelmez. Yine de tanıdık olması nedeniyle, başkalarına verdiğiniz fiyatın aynısını ya da o kişinin tanımadığı birinden alabileceği fiyatın aynısını vermemeniz de fayda var. Yoksa hem kişisel ilişkileriniz tehlikeye girer hemde bir daha size başvurmaz.

Eş, dost, akraba ve tanıdıklardan iş almanın yolu ilişkilerinizi her daim sıcak tutmaktır. En önemlisi de ne iş yaptığınızı ve bunu profesyonel olarak yaptığınızı dile getirmenizde fayda var. Örneğin bir sohbet ortamında aldığınız iş ile alakalı bir anınızı paylaşabilirsiniz. Elbette bu anı kesinlikle sıkıntı barındıran bir anı olmasa iyi olur. Aksi halde her ne kadar tanıdık dahi olsa aynı sıkıntıyı yaşamak istemeyecektir.

İnternet Sitesi ve Reklam

freelance iş bulmakFreelance olarak her ne iş yapıyor olursanız olun, mutlaka bir internet siteniz olmalı. Web tasarım işi yapıyorsanız zaten, web sitenizin olmaması dahi düşünülemez. Bu web sitesinin de ziyadesiyle kaliteli olmasında ve yaptığınız işe dair ziyadesiyle bilgi içermesinde fayda var.

Bu internet sitesi vesilesi ile başta Google ve sosyal medya olmak üzere bir çok platformda ücretli reklamınızı yapabilirsiniz. Para kazanmak için çoğu zaman cebinizden para çıkarmanız icap edebilir. Bu nedenle “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” düşüncesi ile freelance iş alabilmek için para vererek reklam yapmanız yararlı olacaktır.

Sosyal Medya

Sosyal medya günümüzde geniş kitlelere ulaşmanın en etkili yoludur. Çok fazla freelancerın olduğu bir alanda sosyal medyadan, freelance iş alabileceğiniz kişilere ulaşmanız kolay değildir. Fakat sizin ihtimal ne kadar düşük olursa olsun her yolu denemenizde fayda vardır. Bu nedenle sosyal medyada da aktif olmanız, yaptığınız işleri paylaşmanız ve freelance iş aldığınızı açık ve net bir şekilde beyan etmeniz yararlı olacaktır.

Forum siteleri bir çok freelancerın tercih ettiği, platformudur. Bu tarz freelance iş alma imkanı sunan forum sitelerinde bir çok alanda freelancer bulunmaktadır. Kısacası geniş bir halk pazarına benzer. Sesinizi duyurmanız ve iş alabilmeniz için referanslarınızın ve verdiğiniz fiyatın, freelance iş vermek isteyen kişiler için cazip olması gereklidir.

Bu platformlardan alınan işlerde kazanç bakımından çok büyük beklentilere girmemek gereklidir. Çünkü genel olarak harçlık çıkarma uğraşında olan öğrenciler ciddi oranda fiyat kırarlar. Eğer standartların altında ücretlere freelance iş almaya eyvallah diyecekseniz freelance iş bulma imkanı sunan forum sitelerini tercih edebilirsiniz.

Freelance İş Siteleri

freelance iş almakSadece freelance iş almaya yönelik sitelerde bulunmaktadır. Forum sitelerine benzer şekilde ve özellikle yapıları gereği freelance iş alanları bünyesinde toplamaları nedeniyle fiyat konusunda piyasa standartlarının altında iş yapmak durumunda kalırsınız. Çünkü iş alabilmek uygun fiyat verebilmeye bağlıdır. Bu siteler iki şekilde freelance iş alma imkanı sunarlar;

İlan Vererek; Bu sitelerde ne iş yaptığınızı, aşağı yukarı ne kadar ücrete yapabileceğinizi belirterek freelance iş alabilirsiniz. İlanınızı gören ve yaptığınız işe ihtiyaç duyan kişiler sizinle iletişime geçer ve anlaşmanız durumunda işi alırsınız.

Tabi bu tarz sitelerde bu işi babalarının hayırlarına yapmamaktadır. Dolayısıyla müşteri ödemeyi siteye yapar, iş tamamlandıktan ve müşteri onay verdikten sonra, site komisyonunu alır, kalan parayı size yollar.

İlanlara Başvurmak; Bu sitelerden freelance iş almanın bir diğer şekli ise, freelance iş yaptırmak isteyenlerin oluşturdukları ilanlara başvurmaktır. Dolayısıyla bu sizin referanslarınızın ve çektiğiniz fiyatın ziyadesiyle ideal olması gerektiği anlamına gelir. Çünkü ilan sahibine birden fazla isteyen kişi başvuracaktır ve seçimi ilan sahibi yapacaktır. İşi alabilmeniz büyük oranda yaptığınız işin kalitesinden çok çektiğiniz fiyatın ideal olmasına bağlıdır.

Referanslar

Freelance iş almanızın en ideal yolu referanslarınız vesilesi ile mümkün olmaktadır. Gerek benim tecrübe ettiğim, gerekse freelance ya da firma olarak iş alan arkadaşlarımdan gözlemlediğim üzere en çok iş alabilmeyi sağlayan unsur, daha önceden kendisine iş yapmış olduğunuz kişilerdir.

Bunun mümkün olabilmesi için en temel kural yüzde yüz müşteri memnuniyetidir, ki bunu sağlamak çok zordur. Her şeyden önce iletişiminiz kesinlikle kusursuz ve yaptığınız iş ziyadesiyle kaliteli olmalıdır. Yaptığınız işin profesyonelliği size bağlıdır ama iletişimin kusursuz olması genelde pek fazla mümkün olmaz. Çünkü müşteriyi memnun etmek çoğu zaman prensiplerinizin dışına çıkmanızı gerektirir. Hatta prensiplerinizin dışına çıkıp, sırf müşteri memnun olsun diye tavizler verseniz dahi memnun edememe ihtimaliniz yüksektir.

Fakat düzgün bir müşteriye, düzgün bir iş yaparsanız, o da sizin dolaylı yoldan reklamınızı yapar. Çünkü yaptırdığı işi ve sizi beğenir ise, yaptığınız işi herkese gösterir. Bunu gören tanıdıkları da aynı işi yaptırmak ister ve bu vesileyle sizi tavsiye etmiş olur.

Size daha önce iş yaptırmış bir tanıdığı vesilesi ile gelen potansiyel müşteriyle anlaşmak daha kolaydır. Çünkü yaptığınız işin ne kadar iyi olduğunu ispatlamışsınızdır.

SONUÇ

Freelance iş almakta, yapmakta kolay değildir. Bir çok freelance iş yapanın arasından sıyrılmak adına hem yaptığınız işin çok iyi olup sağlam referanslara sahip olmak, hem kabul edilebilir fiyatlarda yapmak hemde sağlam bir iletişim yeteneğine sahip olmak gereklidir. Aynı zamanda her ne kadar freelance iş yapıyor olsanız da bir firma ciddiyetinde ve kalitesinde hareket etmekte fayda vardır. Örneğin günümüzde çok fazla bir esprisi olmasa da kartvizit bastırmak, o işe ne kadar ciddi ve profesyonel olarak baktığınızın bir göstergesi olabilir.

Dolayısıyla freelance işlere harçlık çıkarmak için para kazanma yöntemi olarak değil, ciddi bir iş olarak bakılması gereklidir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı