Soru & Cevap Sistemi Kapatıldı!

Herkese merhaba gençler. KodcuHerif.Com kurulduktan kısa bir süre sonra hayata geçirdiğimiz, hayata geçirdiğimiz günden itibaren çok ciddi ilgi gören ve ilginin her geçen gün artıp son zamanlarda doruğa ulaştığı Soru & Cevap sistemi kapatıldı. Tekrar ne zaman açılacağına dair kesin bir tarihte yok. Dolayısıyla sadece KodcuHerif.Com Soru Gönder sayfasından gönderilen sorular değil, sosyal medyadan ya da her konunun altında bulunan yorum bölümünden gönderilen sorularda cevaplanamayacak. Fakat bugün (16.03.2016) saat 15:00 ‘a kadar gelmiş olan ve cevap bekleyen bütün sorular sırayla cevaplanacaktır.

Kuru kuru, “soru & cevap sistemi kapatıldı” deyip geçmek istemiyorum. Nedenlerini de belirterek kimsenin kafasında soru işareti kalmamasını istiyorum. Bu vesileyle hem kapatılma nedenini açıklamış oluruz hemde beyni olmayıp fikri olan, KodcuHerif.Com ‘u ücret karşılığında hizmet veren bir şirket zannedip, çok para kazanıldığını sanan ve bu nedenle olumsuz davranışlarda bulunan kişilere biraz beyinlerini kullanmaları durumunda nasıl bir gaflet içinde olduklarını göstermiş oluruz.

Gelen Sorular

KodcuHerif.Com kurulduktan sonra sosyal medyadan sürekli sorular gelmeye başladı. Fakat verilen cevaplar hep sosyal medya üzerinden verildiğinden, bir kişi yararlanabiliyordu. Aynı soruyu soran başka biri çıktığında, tekrar o kişiye cevap vermekle uğraşarak ciddi zaman harcanıyordu. Bunun üzerine KodcuHerif.Com ‘da Soru & Cevap sistemi kuruldu ve bu vesileyle bir kişinin sorusuna verilen cevaptan herkesin yararlanması sağlandı.

Gelen soruları sallamamazlık yapabilen biri olamadım fakat öyle sorular geliyor ki, hakikaten üstüne para verseler uğraşılacak nitelikte değil.

Video çekmişiz, her şeyi ayrıntıları ile hem görülebilecek hemde duyulabilecek şekilde anlatmışız, ki o videoların bir tanesinin çekimi, hazırlanması, yayınlanması 4 saat civarı sürüyor. (Bir gün aralıksız 3 video çekmişliğim, o gün sürekli anlatmaktan sesimin kısılmışlığı da var, o derece…) Onunla da yetinmemişiz, konu açarak, yazıyla da anlatmışız. Buna karşılık gelen sorulardan bir örnek;

Kardeşimiz; Abi ben Android studio ‘yu kurdum, şimdi napıcam?

Ben; Kardeşim, bak video da anlattık. “Start a new Android Studio project” diyerek projeni oluşturucaksın.

Kardeşimiz; Tamam yaptım abi, şimdi napıcam?

Ben; Kardeşim, bak video da anlattık. MainActivity.java ‘ya java kodlarını yazacaksın, activity_main.xml ‘e geleceksin, telefon önizlemesine uygulaman da yer alacak görselleri ekleyeceksin.

Kardeşimiz; Abi, ekrana telefon önizlemesi gelmiyor napıcam?

Ben; Kardeşim, bak video da anlattık. Android projeni oluştururken seçtiğin versiyonu şuradan seçeceksin.

Kardeşimiz; Tamam abi oldu, şimdi napıcam?

Bu muhabbet daha uzuyor, gidiyor… Elinde olsa bütün projeyi bana yaptıracak… Hani dalga geçiliyor, trolleniyor falan filan diye düşüneceksiniz ama bu durum bir kez yaşanmış bir durum değil.

Buna benzer en sık gelen sorular da bu şekilde; “Abi, hoca Android proje ödevi verdi, bana yardımcı olur musun?” ya da “abi aklımda bir Android uygulama projesi var, bana yardımcı olur musun?“… ALLAH aşkına ben nasıl yardımcı olayım… Yani oturup senin yapman gereken projeyi ben mi yapayım… Google ‘ın, Türkiye online destek merkezi gibi oldum…

Zaten mobil uygulama geliştirmeye dair çektiğim bütün dersler 1 yıl öncesine ait ve bu 1 yılda bir sürü şey değişti. Eclipse ‘ten Android Studio ‘ya geçildi, bu süre zarfında bir çok şey değişti, benim bilgiler hep 1 yıl öncesine ait, dolayısıyla bir web yazılımcısı olarak benimde Android uygulama geliştirmeye dair kayda değer verebileceğim bir şey yok.

Android uygulama muhabbetini bir kenara bırakalım, diğer konularda da gelen sorular ziyadesiyle ironik. Sitenin üst kısmına arama bölümü koyduk, hadi dedik belki görülmüyor, yan tarafa da koyduk sanırım yine görünmüyor. Herhalde o arama kısmını herkesten çok ben kullanıyorum. Kullanma nedenimde kişilerin sordukları soruların aynısının daha önce cevaplanmış olması. Cevaplanmış olan konuyu arayıp buluyorum, linkini soru soran kardeşimize yolluyorum. Sadece “yazılıma nasıl başlarım?” şeklinde en az 100 kere soru gelmesi başlı başına bir ironi. Bir konunun linkini en az 100 kere soru soran kişilere vermişliğim var.

Tüm bunların yanı sıra gelen sorular arasında “Abi, bilgisayarıma format attım, şöyle bir sorun var“, “Excel ‘de şöyle bir sorunla karşılaştım, ne yapmam lazım” gibi sorular geliyor. Burayı online bilişim destek merkezi zanneden kardeşlerimiz var. Çünkü bu tarz sorular ücretli olarak hizmet alınan online destek merkezleri tarafından cevaplanıyor.

Soruların Cevaplanması

İlk zamanlarda 2-3 günde bir soru geliyordu. Vakit bulup rahatlıkla cevaplanıyordu. Fakat aradan geçen sürede ziyaretçi ve takipçi sayısı ciddi oranda arttı. Günde 1, en fazla 2 soru cevaplanmasına karşılık, özellikle son zamanlarda günde 3-4 soru geliyor. Bazen bu sayı günde 6’yı bulabiliyor. Sorular geldiği tarihe göre sırayla cevaplandığı için bazı sorulara 1-2 ay sonra sıra geliyor. Özellikle son dönemde artan ziyaretçi ve takipçiler vesilesiyle gelen soru sayısı da arttı ve şu anda cevaplanmayı bekleyen soru sayısı 50 civarı.

Soru sorduktan sonra 48 saat geçer geçmez, sosyal medyada “sorduğum sorunun üzerinden 48 saat geçti ama hala cevaplanmadı, neden?” şeklinde, sanki aldığı ücretli hizmetin karşılığı alınmamış gibi hesap sorma niteliğinde yorumlar geliyor. Bu da ziyadesiyle can sıkıcı bir hal aldı…

Sorulan sorular genel olarak bilişim, eğitim ve sektörel konularda, kişilerin içinde bulundukları duruma yönelik sorular olduğu için, belli kalıplar halinde cevap veremiyorsunuz. Yani atıyorum, sadece SEO ile alakalı sorular cevaplıyor olsak, soruya kolay ve hızlı bir şekilde, belli kalıplar halinde cevap verilebilir. Fakat öyle bir şey olmadığı için, gelen soruyu iyice okumak, idrak etmek, yeri gelindiğinde eksik ya da mevcut bilgilerin doğruluğunu araştırmak, düzgün ve anlaşılır bir şekilde yazmak, düzenlemek, görsellerini hazırlamak ve o şekilde yayınlamak gerekiyor. Bu da bir sorunun cevaplanmasına 2 saat civarı süre harcanması anlamına geliyor.

Diğer yandan KodcuHerif.Com para kazanma amaçlı bir site olmadığı ve para kazandırmadığı için (bazı zeka fukaraları dünyanın parasını kazandığımızı zannetse de…), kurulduğu günden bu yana yaşadığı büyümenin meydana getirdiği ihtiyaçlara çözüm bulamıyoruz. Yani atıyorum, ücret karşılığında soru cevaplanıyordur, bir noktadan sonra gelen sorular arttığı için yetişilemez, eleman alınır, kendilerine maaş verilir, onlarda soru cevaplar ve artan talep bu şekilde karşılanır. Böyle bir şey olmadığı ve olamayacağı için giderek artan talep karşılanamıyor.

Gönüllü bir ekipte kuramayız, çünkü bu iş belli bir düzen, hassasiyet, kalite ve koordinasyon gerektiriyor. Bugün heves edip soruları gönüllü olarak cevaplamak isteyenler, en fazla 1-2 hafta sonra soru cevaplamaktan vazgeçer, bu sıkıntıyla uğraşamayız. Gönüllü yazarlık olayında bunu gördük ve gönüllü yazarlığı bu yüzden kaldırdık. Kaldı ki, Kodcu Herif ‘e gelen sorular, Kodcu Herif tarafından cevaplanması beklenen sorular. Kodcu Herif ‘in tecrübesi, üslubu, samimiyeti, yazılarının kalitesi nedeniyle sorular geliyor. Bu nedenle başkalarının cevapladığı sorular KodcuHerif.Com ‘un genel yapısına zarar verir.

Tüm bunların yanı sıra KodcuHerif.Com, maddi durumu çok geniş, baba parası yiyen, fazlasıyla boş vakti olan biri tarafından yönetilmiyor. Tam aksine maddi durumu kısıtlı, çeşitli ödemelerin ve giderlerin derdinde olan, bu dertleri gidermek için çeşitli uğraşlar veren biriyim. Dolayısıyla bu uğraşlara harcamam gereken zamanı, KodcuHerif.Com ‘a harcayarak kendimi ekstra sıkıntıya soktuğum oluyor. KodcuHerif.Com ‘da bu zamana kadar ki giderlerine ve kendisine harcanan emeğe karşılık hiç kar ettirmemiş bir sitedir.

Bundan Sonra Ne Olacak?

KodcuHerif.Com ‘un 500 ‘den fazla konusunun yarısından çoğunu Soru & Cevaplar vesilesiyle açılan konular oluşturuyor. Buradan yola çıkarak bundan sonra KodcuHerif.Com ile kayda değer bir şekilde ilgilenilmeyeceği, konu açılmayacağı düşünülmesin. Tam aksine bundan sonra çok daha fazla kişinin ilgisini çeken yazılar yazılacak ve konular açılacak. Çünkü mevcut Soru & Cevap sisteminde cevap yazarak açtığımız konular, genel olarak soruyu soran arkadaşımızın durumuna yönelik olduğundan herkese hitap etmiyor.

Dolayısıyla bundan sonra kişisel işlerden vakit ayrılarak KodcuHerif.Com için, Kodcu Herif üslubuyla makaleler ve teknolojiye dair gelişmeler yazılacak. Ayrıca uzun süredir beklenilen Kodcu Herif kitap çalışmasına daha fazla hassasiyet gösterilecek. Tüm bunların yanı sıra, KodcuHerif.Com ‘a uygun, faydalı projelere kafa yorulacak ve hayata geçirilmeye çalışılacak.

SONUÇ

Netice olarak KodcuHerif.Com kurulduğu günden bu yana, yani 20 aylık bir süre boyunca, maddi kazanç beklenmeden, çok ciddi emek verilen bir site oldu. Bu emeklerin karşılığında manevi olarak çok fazla güzel destekler alındığı gibi, iyi niyetle, özveriyle gösterilen çabaya karşılık haksızlıkta bulunan kişilerle de karşılaşıldı. Bazen her birine nasıl haksızlık yaptıklarını göstermeye çalıştık fakat haksızlıklarını kabul edip, özür dilemek yerine, susmakla yetindiler, o da bir şey…

Herkesin emek harcamadan çıkar elde etmeye çalıştığı bir düzende, biz çıkar elde etmeye çalışmadan emek harcadık. Devrim Arabaları filminin meşhur sahnesinde yer alan “Türkiye ‘de hiç bir başarı cezasız kalmaz” sözünü de yaşadık. Emek harcamaya artık daha farklı şekilde devam edeceğiz.

Bu zamana kadar belki de binden fazla kişinin sorusunu cevapladık, kendisine yardımcı olduk, ricalarını yerine getirdik. İlk ve son kez KodcuHerif.Com olarak bir ricada da biz bulunalım; Lütfen iyi niyetle, çıkarsız yapılan bütün işlere destek olun, köstek olmaya çalışanların ise karşısında durun, ki herkes iyilik yapmak istesin… Aksi halde hiç kimse iyilik yapmak istemez ve hiç kimse, hiç bir iyilikten yararlanamaz…

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı