Film Sitesi Kurmak

Film Sitesi Kurmak

Orjinal filmlerin yer alacağı kurmak ile ilgili gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Geçen aklıma geldi bir sürü korsan film sitesi var.Bir filmin sinemada yayınlanması bittikten sonra kimse gidip cd sini almaz.Hemde pahalı oluyor zaten.Ben şöyle bir şey düşündüm mesela bu yapımcı şirketlerle anlaşılıp filmleri uygun fiyata koyup filmler internet üzerinden orjinal şekilde satışa sunulabilir mi? Herhangi bir alt yapım yok fakat şöyle bir düşündüğümüz zaman film severlerin %60 sinemada izliyorsa %40 da internetten izliyordur böyle bir site yapsam yatırım v.s ile mesela filmin adı sevdanın son vuruşu olsun bu film sinemadan çekildikten sonra yapımcı ile anlaşıp mesela 4tl ye filmi koysam gibi.Yani sadece Türkiye için değil dünya çapında olur yapımcı filmin dublajlı hallerini atar bende ekibimle koyarım küçük bir pay alırım ki bunu yüzdesel hesapladığımız zaman o küçük paralar baya bi büyüyor.Ayrıca şöyle de düşündüm ne kadar koyarsan koy ucuz olsun orjinal olsun yine de korsan devam eder internetten yayınlama hakkını aldığım zaman benim sitemden başkası yayınlayamaz bölyece aldığım her filmi diğer sitelerden kaldırma hakkımda olur.Bir ekip ile yapılabilecek birşey ve de iyi para kazanabileceğimi de düşünüyorum.Şuanda böyle bir site görmedim biraz araştırdım ama bulamadım belki başka ülkelerde vardır ama ben dünya çapında düşünüyorum.

CEVAP:

Öncelikle belirtmekte fayda var ki bu hiç kimsenin aklına gelmemiş bir fikir değil kardeşim. Zira sinema sektöründe olan ve bir proje bulup sağlam para kaldırmak isteyen milyonlarca kişinin aklına gelmiştir bu fikir. Fakat mümkünatı yok denecek kadar zor bir iştir. Nedenlerini açıklayalım;

*Film sektörü çok ciddi paraların döndüğü bir sektördür. Öyle her “Benim bir fikrim var!” diyene “Oooo! Fikrin mi var, gel, buyur, can kulağıyla seni dinliyoruz” demezler. Dolayısıyla adamlara ulaşmak ve anlaşmak çok ama çok zordur.

*Bir film sitesi kurmak isteniyorsa o sitenin iş yapabilmesi için piyasadaki hemen hemen her film olmalı. Buda bir dünya film anlamına geliyor. Bu iş için çok ciddi bir ekibin yanı sıra çok ciddi bir alt yapı gereklidir.

*Korsan konusunda ise, internetten yayınlama hakkı sende olduğu için başka sitelerden filmi kaldırma hakkın olabileceğini söylüyorsun. Peki şu anda piyasada korsan olarak izlenme yada indirilme imkanı sunan sitelerden, o filmleri kaldırma hakkına sahip kurum, kuruluş yada kişiler yok mu sanıyorsun, ki bu kişiler korsan olarak internette filmleri sunabiliyorlar 😉

Film SitesiFilmi siteden kaldırma hakları olan kişiler var elbet fakat yasalarda açıklar var. Örneğin, internet sitesindeki bir içerik, o sitenin kendi sunucusunda barındırılmıyorsa o siteye bir şey yapamazsın, ancak filmi kaldırtırsın. Film kaldırmak içinde uluslararası mahkemeler ile uğraşırsın. 100 tane sitede film korsan olarak sunulsa 100 tane dava açmak gerek. Davalar sonuçlanana kadar filmi bütün dünya izlemiş olur yani çok zor iş 😉

*Dublaj meselesinde ise, yapımcı şirketler dublaj işiyle uğraşmazlar. Dağıtıcı firmalar ülkedeki dağıtım hakkını alır, gider dublajını yaptırır. Dolayısıyla dublaj işi de sana kalır.

*Yapım şirketlerinin sana bir filmin hakkını vermesi için ziyaretçi sayının milyonlar diyebileceğimiz çok muazzam rakamlarda olması lazım. Ziyaretçi sayının muazzam rakamlarda olması için çok muazzam bir içeriğe sahip olunması lazım. Bunun yanı sıra tonla reklam yapman, dolayısıyla para dökmen lazım.

SONUÇ

Aslında sonuca varana kadar yazılacak bir dünya şey daha bulmak mümkün. Fakat imkansızlığın boyutu çok büyük olduğu için bir kaç ana madde ile de görülebileceğine inanıyorum. Senin bahsettiğin “yatırım” kelimesi yine senin zannettiğin gibi bir kaç bin TL ile yapılacak iş değil kardeşim.

Benim sana tavsiyem bu tarz düşüncelerini bir deftere yaz. İleri de bir gün, bir projeyi hayata geçirecek kadar büyüdüğünde, yani maddi ve bilgi anlamında yeterli seviyeye ulaştığında bu projelerin hayata geçirilme potansiyelinin olup olmadığını kendinde ön görebilirsin.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı