Yazılımcının Cep Telefonunun Önemi

Yazılımcının Cep Telefonunun Önemi

Yazılımcının cep telefonunun önemi ile ilgili gelen bir soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba size bir sorum olcaktı. Bir yazılımcının cep telefonuna önemi nedir anlatabilirmisiniz ?

CEVAP:

Yazılımcının cep telefonunun önemi tamamen yazılımcının cep telefonu ile neler yaptığına bağlıdır.

Örneğin siz Windows yazılımcısı iseniz “yazılımcıyım ben, o yüzden gidip en iyi telefonu almalıyım” kafası biraz yanlıştır. Çünkü telefonu elinize alıp otobüste, cafede Windows için uygulama yapacak haliniz yok. Fakat web siteleriniz varsa o zaman biraz kaliteli olması önem taşıyabilir.

mobil uygulama yapmaÖrneğin ben şu anda Samsung Note 2 kullanıyorum. Telefonun büyük ekrana ve SPen’e sahip olması benim için gayet cazip özellikler. Yeri geliyor web sitelerimi telefondan yönetebiliyor, kontrol ediyor ve müdahale edebiliyorum. Fakat yazılım ile ilgili bir konuda telefondan bir şey yapmıyorum. Çünkü yazılım gibi dikkat gerektiren bir konuda çok daha büyük bir ekrana ve çalışma ortamına sahip olmak gerek.

Web sitesini yönetmenin yanı sıra konusunda da telefon önemlidir. Özellikle Apple için bir uygulama yapacaksanız mutlaka bir Apple cihazınızın olması gerek. Android için uygulama yapacaksanız, Android cihazınızın olması hayati önem taşımasa da cep telefonu ile test etmek açısından önemli bir unsur. Bunun yanı sıra yazılımcılara özel bazı mobil uygulamalar var fakat ben hiç kullanmadım ve kullanma ihtiyacı duymadım. Tabi bu yazılımcılara özel mobil uygulamaları gayet aktif olarak kullanan ve işlerini gören yazılımcıların olmadığı anlamına da gelmiyor.

SONUÇ

Netice olarak yazılım ile uğraşmak, yazılımcı olmak en iyi telefona sahip olma zorunluluğu hissetmenize neden olmasın. Standart bir akıllı telefon ile yapmak istediğiniz bir çok şeyi yapabilirsiniz.

Zaten günümüzde telefonların fiyatlarını arttıran unsurlar ekran, kamera ve benzeri unsurlar. İşlemci ve ram ‘de işin içinde ama sonuçta koskoca bir yazılımı telefonda yapmaya çalışmak gibi bir durum olmayacağı için o konuda da uçmanın mantığı yok. Dolayısıyla yazılım ile uğraştığınız için illa teknolojik bir harcama yapmak istiyorsanız iyi bir masaüstü yada dizüstü bilgisayar alın 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı