Film Sitesi Yapmak

Film Sitesi Yapmak

yapma fikrine dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

kodcuherif selamlar,

Yapmayı çok istediğim ama aklımı karştıran bir fikir.Eminim yüzlerce kez duymuşsundur.” istiyorum”.

Bu işe kalkışmadan önce biraz araştırdığımda yatırımın büyük bölümünün trafik maliyetleri olduğunu gördüm.Benim elimde CDN altyapılı trafik ve bandwith var.Cloud servis kullanacağım için server maliyetindende kurtulmuş olacağım sanırım.Neticede CDN altyapısının barındığı serverları kullanacağım.Benefit olarak bana verilen bu imkanlar varken bu işe girmek mantıklı hale gelir mi ?

Ayrıca iyi bir sinema takipçisiyim.Aslında sevdiğim ve sıkılmadan uğraşacağım bir iş.Bir kaç yerde aslında filmleri kendin upload etmen gerekmediğini,zaten bazı platformlarda upload edilmiş olan videoları link ile yayınlayabileceğini okudum.Doğruluğu nedir acaba?

Kazanç konusuna gelirsek,
Konusu ne olursa olsun bir süre toprağı eker gibi çalışıp gerçekci yaklaşımla hasat beklememek gerektiğinin farkındayım.Öyle sitenin her tarafını reklam doldurmakda istemiyorum.Göze hitap eden,benimde izlerken sinir olduğum tıklamalı önüne pop-up sayfa açan sitelerden olmasın istiyorum.

Bu konuda ne çevrem ne de danışacak kimsem var.Fikirleriniz benim için değerli.

Saygılar

CEVAP:

Evet, o kadar çok ki, bininci kişiye plaket vermeyi düşünüyorum =) Bu da çok fazla film sitesi yapmak isteyen kişi olduğu anlamına geliyor. Hatta daha önce cevapladığımız bir soru da var: Film Sitesi Kurmak . Fakat o kardeşimizin sorusu biraz farklıydı, kendince değişik planları vardı. Senin sorun çok daha genel.

Peki bu fikre sahip bir sürü kişi, bu işi neden yapmıyor yada yapamıyor acaba… Çünkü fikrin ilk hali tamamen sorunsuz ve toz pembe görünüyor. Fikri gerçekleştirme konusunda derine inince sorunlar görünmeye başlıyor. Hadi o sorunlara beraber bakalım…

Film Sitesi Yapmak

film sitesiBu fikre sahip olan bir çok kişi, bu işin öncelikli olarak toz pembe tarafına bakar. “Herkes film izler. Bende film izlemekten keyif alırım. Bir film sitesi açsam zevk alarak ilgilenirim. Zevk alarak ilgilendiğim için başarılı olur” düşüncesi gaza getiriyor herkesi inceden. Yanlış anlama, bende vakti zamanında film sitesi kurmuş biriyim. Fakat benim kurduğum zamanda işleri bu dönemdeki kadar sıkıntılı değildi. Yüklenen filmler aylarca hatta yıllarca yüklendiği yerden silinmezdi. Şimdi barındıran bir dosyayı herhangi bir yere yükle, anında siliyorlar. Zaten bu yüzden onlarca sağlam dosya ve video yükleme sitesi kapandı.

olayını da iyi araştır. Cloud serverlar senin sitende yaşadığın sorunları minimize eder. Web siten bir adet sunucu üzerinde barındırılmaz, diğer sunucular web sitenin yükünü ve işleyişini paylaşır. Buda sitenin aksamadan ve yavaşlamadan en az etkilenerek çalışmasını sağlar. Fakat bu asla Cloud Server kiralayıp istediğini yapabileceğin anlamına gelmez. Adamların sistem kaynaklarını çok tüketirsin, sonra sana gelir derler ki “sistem kaynaklarımızı çok tüketiyorsun, iki katı fiyat ödeyip bir üst paketi satın alman lazım“.

Upload edilmiş olan filmin sadece linkini ekleyerek yayınlayabilme imkanına sahipsin elbet. Fakat üzerinde yükleyen kişiye ait bağlantı olmayan bir film çok zor ve çok az bulursun. Dolayısıyla zaten yüklenmiş olan bir filmi alıp sitene koyarsan, filmi yükleyenin reklamını yaparsın. E haliyle o sitede senden her daim daha önce film yüklemiş ve senin sitende olandan çok daha fazla filme sahip olacağı için, senin sitene gelen bir sonraki sefere senin sitene gelmek yerine, o siteye gidecektir. Ayrıca yine senden daha önce filmi yayınlayacağı için Google ‘ın gözünde kopyacı olarak, arka sıralara itileceksin ve en büyük ziyaretçi kaynağından faydalanamayacaksın.

Bu işin bir de yasal boyutu var elbet. Neticede telif hakkı ihlal eden bir iş yapıyorsun. Siten için aylarca çalışırsın, emek harcarsın. Tam emeklerinin karşılığını almaya başlarsın, hop siteni kapatırlar. Aylarca harcadığın emek bir günde çöpe gider.

Ha çok şanslı olup, siten kapanmasa bile, illegal bir iş yaptığın için her şeyden önce Google reklamlarını sitende yayınlayamayacaksın. Başka reklam servislerinden aldığın reklamların sana aylık getirisi (tabi günde binlerce ziyaretçiye ulaşabilirsen) 100 TL’yi bile geçmeyecek, ki bu harcayacağın emeğin yanında çok komik bir rakam kalır. Başka bir işe emek harcasan çok daha fazla kazanırsın. Zaten illegal sitelere reklam verenlerin para ödemesi de muammadır. Gidip mahkemeye “benim illegal bir sitem var, onların reklamlarını yayınladım, paramı ödemediler” de diyemezsin. Onun dışında yine illegal bir siteye hiç bir site reklam vermez.

Bir ziyaretçi, bir siteye girdiğinde, sitenin türüne göre aradığı her şeyi bulmak ister. Aksi halde bir daha o kişinin aklına bile gelmezsin. Dolayısıyla bu binlerce, hatta on binlerce film anlamına gelir. Kopyala/yapıştır yaparak siteyi dolduracak olsan bile bu çok uzun zaman alır.

SONUÇ

Daha sayılacak şey çok. Fakat bu kadarı bile, fikrinin göründüğü kadar toz pembe olmadığı konusunda açıklayıcı olmuştur umarım 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı