Elektronik mi Yoksa Bilgisayar Mühendisliği mi?

Elektronik mi Yoksa Bilgisayar Mühendisliği mi?

Bu konumuzda Elektrik & mi Yoksa Bilgisayar & mi okuma konusunda soru soran bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Iyi gunler abi ben lise son sinifa giden bir ogrenciyim webteknodan okudugum makaleler sonucunda size mesaj yazmaya karar verdim kucuklugumden beri elektrik elektronik muhendisi olmak istedim ama lise doneminde teknoloji dunyasinin cok hizla gelismesiyle bigisayar / yazilim muhendisligini dusunmeye basladim su aralar ygs lys calistigim icin bilgjisayarla fazla ilgilenemiyorum sinavlar gecince yarim biraktigim kodlama dillerine devam etmeyi dusunuyorum acaba elektrik elektronik muhendisligi okuyup bilgisayar muhendisligi ustune master yapmam mi daha yararli olur yoksa direk bilgisayar veya yazilim muhendisligi okumam mi daha yararli olur birde universite olarak calimalarima gore hacettepe universitesini dusunuyorum bu universite hakkinda biraz bilgi verebilirmisiniz

CEVAP:

Sana da herkese verdiğim tavsiyeyi vericem kardeşim. Kesinlikle derslerine yoğunlaş. için asla ama asla derslerini aksatma. Sınavlarından olabildiğince başarılı sonuç almaya çalış. Yazılımı zaten istediğin zaman öğrenirsin fakat lise ve üniversite tercihini 50 kere yapma hakkın yok.

Elektronik mi Yoksa Bilgisayar Mühendisliği mi?

Küçüklüğünden beri Elektrik/Elektronik Mühendisliği isteyip teknolojinin gelişmesiyle Bilgisayar / Yazılım istemişsin de, Elektrik/Elektronik ‘te bir teknoloji unsurudur =) Yani Elektrik/Elektronik bölümünde okusan yine teknolojik bir iş yapmış olacaksın.

Elektronik MühendisliğiDiğer yandan son dönemde ve bilgisayarcılığa çok fazla ilgi var. Buna karşılık o ilgiyi karşılayacak iş imkanı yok. Fakat Elektrik/Elektronik konularına, bilgisayar ve yazılıma olduğu kadar talep yok ve yine buna karşılık ihtiyaç var. Yani teknoloji gelişiyor diye Elektrik/Elektronik bitiyor diye bir şey yok. Aksine daha da ihtiyaç duyulan bir meslek haline geliyor.

Hacettepe Üniversitesi

Açıkçası Hacettepe üniversitesi ile ilgili nasıl bir bilgi verebilirim bilmiyorum. Bazı arkadaşlar beni eğitim danışmanı gibi görüp üniversiteler ile alakalı çok fazla soru soruyorlar ama ben rektörmüşüm gibi hangi üniversitenin ne kadar iyi, ne kadar kötü olduğunu bilemem gençler. Rektör olsam bile bilme imkanım olmazdı zaten =)

Fakat isim sahibi,  göz önüne alındığında 2013 yılında birinci olmuş, kaliteli bir üniversite. Gidebiliyorsan koşa koşa git.

Sonuç

Son olarak master konusuna gelmek istiyorum. Elektrik/Eloktronik Mühendisliği bitirip, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği yüksek lisans yapmak kolay iş değil. Çünkü üniversite de yazılım konusunda çok az belkide hiç bir şey görmeyeceksin. Master programına gittiğinde yapay zeka gibi sağlam konular ile uğraşacaksın. Dolayısıyla hiç kolay olmayacak. Fakat başarırsan da sahip olduğun vasıflar itibari ile çok rahat iş bulabilirsin.

Hem üniversite hem bölüm hemde lisans üstü eğitim olarak zor hedefler koymuşsun önüne. Fakat bunları başaran birileri varsa senin yada bu yazıyı okuyan bir başka kardeşimizinde başarmasının önünde bir engel yok demektir. Umarım başarılı olursun kardeşim.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı