Computer Science ve Yazılım Mühendisliği

Computer Science ve Yazılım Mühendisliği

ve arasındaki farkı soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

merhaba,
computer science ve yazılım mühendisliği arasındaki fark nedir ?
yazılım mühendisliği yurt dışında diyemi geçiyor ?

CEVAP:

Computer Science bölümü yazılım mühendisliği ile aynı değildir. Hatta sıkça karıştırılan bilgisayar mühendisliği ile de aynı değildir. Türkçe anlamı “bilgisayar bilimi” dir. Yazılım mühendisliği bölümünün de İngilizce karşılığı “Software Engeneer” dir ve yurt dışında da o şekilde geçer.

Computer Science Nedir?Computer Science yani bilgisayar bilimi bölümü ile ilgili çok farklı tanımlar var. Çoğu tanımda aydınlatıcı değil. Fakat genel olarak tanımlayacak olursak, bilgisayarın çalışma mantığını anlama ve geliştirme üzerine bir bölümdür. Dolayısıyla algoritma, matematik ile çok fazla haşır neşir olunur. Ülkemizde de “bilgisayar bilimleri” olarak adlandırılır.

Yazılım Mühendisliği bölümü de bilindiği gibi yazılım geliştirme üzerine olan bir bölümdür, ki KodcuHerif.Com ‘da arayıp buna dair bir çok konu bulmak mümkün.

SONUÇ

Sadece Computer Science Nedir? diye açıklayıp bırakmakta fayda var. Computer Science ile ilgili bir de şunu da söylemek gerek; ülkemizde teknolojiye ve bilime çok fazla önem verilmediği için, bilgisayar bilimi bölümü de bilgisayar alanında bilimsel çalışmalar yapma anlamına geldiği için, yani hem teknoloji hemde bilimi barındıran bir bölüm olduğu için çok fazla ekmek yenecek bir bölüm olduğunu düşünmüyorum. Hele ki özellikle iş yerlerinin “mühendis” kelimesinden başka bir kelimeyi idrak edememeleri, bu bölümden mezun kişilerin kendilerini ifade etmeleri açısından sıkıntı doğurabilir. Zaten ülkemiz için yeni bir bölüm, hele bir mezunlar yaygınlaşsın, neler olacağını kısmetse hep beraber görürüz.

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
 • sad

  yurt dışında computer science okuyup ta software engineer olarak çalışamazmıyız ?

  • “Yurtdışında Computer Science okuyabiliyorsan Türkiye ‘de işin ne… Mazoşist misin…” diye sorarlar adama. Tabi bu yurtdışından kasıt ABD ve üst Avrupa ülkeleri olması durumunda…

   Bu noktada asıl mesele senin diploman da yazan şey değil, o bölümde ne öğrendiğin. Yurtdışında verilen Computer Science eğitimlerinde yazılımcı olarak bir yazılım firmasında çalışabilecek eğitim almıyorsunuz. Daha çok matematik, algoritma, bilgisayar veri mantığı üzerine eğitim alıyorsunuz. Ha bunlar yazılım ile alakalı şeyler. Fakat bu o bölüm vesilesi ile çatır çatır yazılım yapabileceğiniz anlamına gelmiyor.

   Dolayısıyla belki isminin bir ağırlığının olması, yurtdışında eğitim alınması nedeniyle bir firmaya kapak atabilirsiniz. Fakat kısa süre sonra o firmadan şutlanma ihtimali de yüksek olabilir.