Chrome Otomatik Sekme Yenilemeyi Kapatma

Chrome Otomatik Sekme Yenilemeyi Kapatma

Dünyanın en fazla kullanılan internet tarayıcısı Chrome da, özellikle son zamanlarda yaşanan bir sıkıntının nasıl çözüleceğine göz fırlatıyoruz.

Söz konusu sıkıntı, Chrome ‘da birden fazla sekme açmanız durumunda görülüyor. Örneğin 5 sekme açıp, bir sekmede bir süre vakit geçirdikten sonra, diğer sekmelere geçtiğinizde, geçtiğiniz sekme otomatik olarak yenileniyor. Dolayısıyla o sekmede yazdıklarınız ve yaptıklarınız, gönderilmemiş ya da kayıt edilmemiş ise gidiyor. Özellikle uzun bir yazı ya da yorum yapıp, gönderilmemiş ise ve farklı sekmede bir şeye bakmak için geçmişseniz bu çok daha fazla can sıkıcı bir hal alıyor. Ayrıca bu durum bilgisayarından WhatsApp kullanan kişiler içinde ziyadesiyle sorun teşkil ediyor.

İnternette ağırlıklı olarak bu sorunun çözümü için hep çeşitli eklentiler verilmiş fakat eklentiler hem karışık olabiliyor hemde çeşitli izinler isteyerek sizin güvenliğinizi riske atıyor. Bu nedenle mümkün olduğunca yaşanan sorunların eklentisiz çözülmesi en ideal yöntemdir.

Söz konusu sorununun çözümü içinde herhangi bir eklentiye gerek yok. Yapılması gereken Chrome tarayıcınızın adres bölümüne şu linki yapıştırıp Enter ‘a basmak; chrome://flags/#automatic-tab-discarding

Otomatik Sekme Yenilemeyi

Ardından karşınıza çıkan “Otomatik sekme silme Mac, Windows” yazılı bölümün altındaki “Varsayılan” seçeneğini “Devre Dışı” olarak seçmek. Chrome tarayıcınız kapanıp tekrar açılacaktır.

Sorun bu şekilde çözülmektedir. Fakat belirtmekte fayda var ki, sayfada görülen bir çok ayara bakıp “dur lan şurada ne varmış, şunu da bir değiştireyim bakayım” şeklinde kurcalamalar yapmayın. Daha sonra çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı