Yazılımcılar Neden Apple Mac Bilgisayar Kullanır?

Yazılımcılar Neden Apple Mac Bilgisayar Kullanır?

Yazılımcıların neden Apple Mac bilgisayarı tercih ettiğine dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba kodcuherif ve siz değerli okurlar. Konu başlığında belirttiğim gibi genel olarak yazılımla uğraşan insanlar Mac bilgisayarları tercih ediyor. Ben gördüğum kadarıyla yazılım ile uğraşan insanlar bu bilgisayarları tercih ediyor sebebini merak ediyorum.

CEVAP:

Apple Tercihinin Nedeni

Bir yazılımcı olarak bu zamana kadar hiç ya da mobil cihaza sahip olmamış biriyim. Fakat çalıştığım bir yazılım şirketinde kısa bir süreliğine bana Apple Mac bilgisayar verilmişti. Yaklaşık 1 hafta kadar kullandım ve gerçekten üst düzey bilgisayarlar olduğunu söylemek mümkün. Çünkü adamlar kendi ürettikleri cihazda kendi ürettikleri işletim sistemi ve yazılımları yüklüyorlar. Bu sayede çok daha stabil ve kaliteli bir sistem ortaya çıkıyor.

Her ne kadar bir yazılımcı olarak Apple ‘da hiç yazılım projesi geliştirmemiş olsam da yazılımcıların Apple ‘ın tercih edilmesinin mantıklı gerekçeleri var. Bu gerekçelerden bir kaçı şu şekilde;

Apple Uygulaması GeliştirmekSağlam Sistem İçin; Her şeyden ziyade yazılım geliştirirken önemli olan unsur sağlam bir sisteme sahip olunmasıdır. Elbette yazılım geliştirmek, grafik tasarım ya da animasyon yapmak kadar ciddi bir sistem ihtiyacı duymuyor. Fakat yine de herkes üzerinde bir proje çalışması yaptığı bilgisayarın sisteminin sağlam olmasını ister.

İçin; Rahmetli Steve Jobs reyiz meydana getirdiği şirkete ve ürünlere her şeyden önce duygularını katmıştı. Nispeten kendi çaplarında bir cumhuriyet kurdular. Microsoft, Windows işletim sistemini satmak için bilgisayar üreten firmalara muhtaç olunan bir politika tercih etti. Fakat Apple kendi cihaz ve yazılımlarını üreterek “biz kimseye muhtaç değiliz” politikası güttü. Aynı zamanda “Apple için bir şey yapmak istiyorsanız, bir Apple ürününe sahip olmalısınız” gibi bir zorunluluk sunuyor.

Yani bugün bir Windows uygulaması geliştirmek istiyorsanız bunu Visual Studio Code ‘yi indirerek Apple cihazlarda da geliştirebilirsiniz. Fakat bir Apple uygulaması geliştirmek istiyorsanız bunu standart PC ‘lerde geliştirip test edemezsiniz, Apple cihaza sahip olmanız gereklidir. Dolayısıyla bir çok yazılımcı standart PC almak yerine Apple Mac bilgisayar alarak, her platform için yazılımlar geliştirme imkanına sahip olabiliyorlar.

SONUÇ

Apple ‘ın tercih edilmesinde daha bir çok neden bulmak mümkün fakat amacınız Apple ‘a yönelik bir uygulama geliştirmek değilse çok muazzam bir zorunluluk da değil. Ben 10 yılı aşkın süre boyunca yazılım ile ilgilenmemin neticesinde hiç Apple bilgisayara ihtiyaç duymadım. Ha, olsaydı fena olmazdı tabi…

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı