C# ‘tan Nefret Edip HTML ve CSS ‘e Yönelmek

C# 'tan Nefret Edip HTML ve CSS 'e Yönelmek

C# ‘tan nefret eden, ‘e yönelmek isteyen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Öncelikle ben 11.sınıf bir bilişim öğrencisiyim ve şöyle bir sıkıntım var. Biz okulda C# dili görüyoruz fakat ne yazık ki C#’ta hiç bir şey anlamıyorum ve anlayamıyorum. 1 hafta öncesinde HTML ve Css hakkında araştırma yaptım ve gerçekten çok hoşuma gitti. HTML’e ordan java’ya falan yönelmek istiyorum bu konu hakkında hayal bile kurdum.C#’ta maalesef böyle bir şey söz konusu bile değil. Nefret ediyorum şu dilden. Kısaca HTML’e yönelmek istiyorum fakat okulda C# gördüğümüzden hangisine yöneleceğim konusunda biraz kararsız kaldım. HTML’e yönelirsem kendimi bu konuda geliştirirsem hangi dile kaymalı ve neler yapmalıyım? bunları öğrenmek istiyorum.

CEVAP:

C#, HTML ve CSS

yazılım dilleriAraştırmalarını KodcuHerif.Com ‘da yapmış olsaydın senin için daha faydalı olurdu =) Çünkü daha önceki bir çok konumuzda C# ‘ın dinamik bir yazılım dili olduğunu, HTML ve CSS ‘in ise statik bir metin işaretleme dili olduğunu söylemiştik. Bundan yola çıkarak HTML ve CSS dinamik olmadığı için, yazılım dillerine nazaran çok daha kolay olduğundan bahsettik. Kolay olduğu içinde yazılıma başlamak isteyenlerin, kendilerini test etmek için HTML ve CSS ile yola başlayabileceklerine değindik.

HTML ve CSS, C#’tan yapı ve işlev olarak çok farklı diller olduğu için birbiriyle kıyaslanamaz. C# yazılım geliştirmede, HTML ve CSS web tasarımda kullanılır. Örneğin C#’ta bir hesap makinesi yapabilirsin fakat HTML ve CSS ile yapamazsın.

Ben C#’tan nefret etme nedenini tamamen okulda zorunlu bir ders olmasından ya da hocadan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zira C# Visual Studio programı vesilesi ile geliştirildiğinden bir çok konuda kolaylıklar ve avantajlar barındırıyor. Elbette herkes C# ‘ı sevmeyebilir fakat benim görüşüm, okulda C# yerine Java öğretmeye çalışıyor olsalardı, aynı şekilde Java ‘dan da nefret ederdin =) Çünkü Java hem C#’a benzer bir dil hemde geliştirilme ortamı açısından C# kadar avantajlar barındırmıyor.

Bunların yanı sıra sadece HTML ve CSS bilmen sana sektörde bir ayrıcalık tanımaz. Çünkü hem kolay dillerdir hem çok fazla HTML ve CSS bilen var hemde sadece web tasarım alanında işler yapabilmene olanak sağlar ki, tek başlarına yeterli olmazlar. HTML ve CSS bilerek ancak web tasarım alanında çalışmalar yapabileceğin için Photoshop, Javascript gibi konularda da bilgi sahibi olman gerekecektir.

Eğer HTML ve CSS ile yola devam etmek istiyorum, ardından kendimi yazılım alanında geliştirmek istiyorum diyorsan, o zaman yoluna yöneleceksin. Web yazılım dilleri arasından da ASP.Net ve PHP ‘den birini seçmen gerekecek. ASP.Net ‘de kaynak kodu olarak C# kullanır =) ASP.Net kaynak kodlamasında VB.Net alternatifi de var ama C# ile arasında ciddi bir fark yok.

SONUÇ

Normalde sevebileceğimiz şeylerin bize dayatılması durumunda kendisinden nefret ettiğimiz olur. Yani çocukken bize ailelerimiz “bu oyunu bitirmeden odandan çıkmak yok” deseydi ya da okullarda hocalar “haftaya herkes bu oyunda kaldığımız bölümü geçmeden derse gelmesin” deseydi (hayali bile hoş =) ) eminim bir çok kişi bugün oyunları bu kadar seviyor olmazdı. Dolayısıyla kurulan baskı, normalde sevme potansiyelimiz olan şeylerden nefret etmemize neden oluyor.

Seninde C# ‘tan nefret etme nedenini de buna benzetiyorum. Yani C#’ı öğrenmene dair baskı kurulması nedeniyle C#’tan nefret ediyorsun. Diğer yazılım dillerini öğrenmen konusunda da baskı kurulsa aynı nefreti duyman muhtemel. HTML ve CSS ‘e yönelmen konusunda bir mahsur yok fakat derslerinde iyi notlar almak ve yazılım alanında bilgi sahibi olmak için C#’ı öğrenmen gerekiyor 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı