C Sharp Öğrenme Dışında Hangi Dilleri Öğrenmeliyim?

C Sharp Öğrenme Dışında Hangi Dilleri Öğrenmeliyim?

Okulda alan bir kardeşimizin, ekstradan yazılım dili öğrenme ile ilgili sorduğu soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba adım Enes lisede bilişim teknolojileri bölümünde veritabanı programcılığı alanında öğrenciyim. Yazılıma, programlamaya ciddi bir merakım var fakat okulda şuana kadar C# gördüm hala da görüyorum ama ben evde kendimce uğraşarak ekstra bir şeyler öğrenmek istiyorum sizce hangi programlama dilini öğrenmeliyim?

CEVAP:

C# günümüzde çok geçerli bir yazılım dili, ki benim uzmanlık alanımda C# yazılım dili. Uzmanlık alanım C# olduğu için çok geçerli olduğunu söylemiyorum. Bir yazılım dilinin ne kadar geçerli bir yazılım dili olup olmadığını en iyi iş ilanlarından anlarsınız, ki şu anda yazılım iş ilanlarının neredeyse yüzde 60-70 ‘inde C# aranıyor.

C# Öğrenme Dışında Yazılım Dili Öğrenme

Daha öncede bir kaç makalem ve soruya verdiğim cevapta belirtmiştim. Günümüzde mobil sektörü çok ciddi bir sıçrama yakalamış durumda. Şu anda bir windows yada web yazılımcısına nazaran çok fazla mobil yazılımcı yok. Tabi buna doğru orantılı olarak mobil uygulama geliştiricisi arayan çok fazla firmada yok. Fakat olacak …

Android uygulama yapmaBu nedenle bana göre konusunda çok ciddi bir fırsat söz konusu. Bugünden kendinizi geliştirmeye ciddi şekilde başlarsanız ve mobil uygulama geliştirme konusunda kayda değer bir noktaya gelirseniz iş ve para sıkıntısı çekeceğinizi zannetmiyorum. Özellikle konusunda bilgiye ve deneyime sahip olmak çok önemli. Bunun içinde Java bilmek gerek.

Zaten C# bilenler için yapı olarak Java, diğer başka bir dili öğrenmeye nazaran çok daha kolay gelecektir. Çünkü bire bir aynı olmasa da benzer bir yapıya sahip kodlama dilleri. Bunun yanı sıra Apple cihazlara mobil uygulama geliştirme için öğrenmeniz gereken Objectiv-C ‘yi öğrenirseniz süper olur. Hatta Apple tarafından geçtiğimiz aylarda çıkarılan Swift öğrenme konusunda atacağınız adımların karşılığını da alacağınıza inanıyorum.

Piyasada şu anda çok fazla yok, dolayısıyla öğrenmesi zor. Fakat yabancı kaynaklar mevcut ve yeni çıkan bir şey konusunda kendinizi geliştiren ilk kişilerden olursanız muhakkak onun nimetlerinden ilk ve en fazla yararlanan siz olursunuz.

SONUÇ

Açıkçası bana göre web yazılımcılık ve windows yazılımcılık konusunda doymuş durumda. Mobil uygulama geliştirme konusunda böyle bir durum yok fakat olacak. O yüzden şimdiden çalışmalara başlamakta yarar görüyorum.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı