Bedava İnternet Sitesini Bireysel Site Yapmak

Bedava İnternet Sitesini Bireysel Site Yapmak

hizmeti sayesinde yaptığı internet sitesini bireysel internet sitesi yapmak isteyen bir kardeşimizin sorduğu soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Sayın kodcu herif ben kodlar yazmaya üşendigim ve css yi beceremedigim için şu bedava internet sayfası kurma sayfalarından bir tanesinde sayfa kurdum ve cok da güzel ve işlevli oldugunu düşünüyorum ama ben bunu nasıl kendi bireysel sayfaya çevire bilirim yani (www.falanfilan.com ) gibi yapmak istiyorum ve nasıl olacagını bilmiyorum simdiden cevaplamanız dilegiyle kolay gelsin .

CEVAP:

Öncelikle nereden bedava internet sitesi yaptıysan oranın sana kendi domainine yönlendirme imkanı sunması gerekiyor. Örneğin blogspot bu imkanı sunuyor. Eğer blogspot ‘tan siteni kendi istediğin domaine yönlendirebilirsin.

Böyle bir imkan yoksa o zaman yapacak bir şey yok =) Tek yapacak şey, mümkünse sitenin dosyalarını kopyalamak, mümkünse veri tabanını yedeklemek (ki mümkün olacağını sanmıyorum) yada mümkünse xml çıktısını alıp, sıfırdan bir site kurmak. E bu da baya meşakkatli, bilgi ve deneyim gerektiren bir iş oluyor.

Tekrar domain yönlendirme imkanına gelecek olursak, bedava internet sitesi kurduğun yerin böyle bir imkan sağlaması durumunda yapan resmi bir firmadan hesap oluşturup boşta olan bir domain alman gerekiyor. Daha sonra bedava internet sitesi oluşturduğun yerde sana verilen DNS bilgilerini, domain aldığın yerdeki DNS ayarlarına girmen, daha sonra yine bedava internet sitesi hizmeti aldığın yerin panelinden ilgili domaini tanımlaman gerekiyor.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı