Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma

pek çok kişinin ek ya da ana gelir olarak başvurduğu veya başvurmak istediği bir gelir yolu. Bu nedenle bu yazımızda meselesine göz fırlatarak, soruna cevap vermeye çalışacağız.

Baştan belirtmekte fayda var, bu yazıda ücretli ya da ücretsiz bir açıp, meselesine bakmayacağız. Herkesin, herhangi bir site kurmadan, evde yazı yazarak para kazanmak için neler yapabileceğine göz fırlatacağız. Herhangi bir web sitesi kurup yaparak para kazanma konusuna ise başka bir konuda ele alacağız.

Makale Yazarlığı

Türk dil kurumu makale kelimesi için şu açıklamayı yapıyor; Bilim, fen konularıyla siyasal, ekonomik ve toplumsal konuları açıklayıcı veya yorumlayıcı niteliği olan gazete veya dergi yazısı. Bu açıklama biraz çağımızın gerisinde diyebiliriz. Zira makaleler artık sadece gazete ve dergilerde değil, ağırlıklı olarak internet sitelerinde yayınlanıyor.

Makale YazarlığıDolayısıyla herhangi bir gazete ya da dergide çalışan olmanıza gerek duyulmaksızın makale yazabilir ve yayınlayabilirsiniz. İsteyen herkes makale yazabilme imkanına sahip olsa da, makalelerin belli standartlarda ya da belli standartların üstünde olması gerekiyor. Aksi halde okuma yazma bilen bir okul çocuğu dahi makale yazabilir fakat bu çokta nitelikli olmaz.

Öncelikle nitelikli bir makale yazmak ya da olmak için o konuda ziyadesiyle bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bilgi sahibi olmak için de illa o konunun okulunu okumanız gerekmiyor. Zira internet size her konuda sonsuz bilgi sunuyor. Dolayısıyla makale yazacağınız konuda internete girip, ayrıntılı bir araştırma yapmalı, karşınıza çıkan ilk kaynaktan değil, çok sayıda kaynaktan yararlanmalısınız. Her bir kaynağı anlayıp, yorumlayabilecek şekilde okumalısınız.

Sonraki adım ise dil bilgisi kuralları. Elbette bir edebiyat kitabı yazacak hassasiyette dil bilgisine sahip olmak zorunda değilsiniz. Fakat kelimeleri doğru şekilde yazmalı, cümleleri doğru kurmalısınız. Neyse ki bunun için Microsoft Office Word programı imdadınıza yetişiyor. Microsoft Office Word programı yanlış yazdığınız kelimeler, bozuk kurduğunuz cümleler için sizi uyarıyor. Hatta uyarmakla kalmıyor, kelimenin nasıl doğru yazılması gerektiği, cümlenin nasıl kurulması gerektiği konusunda tavsiyeler veriyor.

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale yazarak para kazanma imkanı nasıl doğuyor diye merak edecek olursanız, bunun başlıca nedeni Google =) Çünkü Google özgün, kaliteli, her bir konuda minimum 300 kelimelik içerik bulunan web sitelerine değer veriyor ve o web sitelerini üst sıralara çıkarıyor. Hal böyle olunca küçük ya da büyük fark etmeksizin bütün web siteleri minimum 300 kelimelik içeriklere ihtiyaç duyuyor.

Tabi bu içerik ihtiyacını sitelerin kendisi her zaman karşılama imkanına sahip olamıyor. Diğer yandan kendi bünyelerinde bir yazar bulundurmak, astarının yüzünden pahalıya gelmesine neden olabiliyor. Bu nedenle isteyen kişilerin yazdıkları makaleleri satın almak web sitesi sahiplerine daha cazip geliyor.

Yazı Yazarak Para Kazanma

Yazı Yazarak Para KazanmaYazı yazarak para kazanma kulağa çok hoş geliyor. Çünkü evde ya da kafanıza esen herhangi bir yerde, bilgisayar başına geçip, hiç kimsenin dayatması olmadan, istediğiniz zaman yazarak para kazanma imkanı sunuyor. Fakat bu imkan elbette az çok bir rekabet ortamına neden oluyor. Zira bu son derece cazip imkanlardan faydalanmak isteyen çok sayıda kişi var. Üstelik bu kişiler arasında eğitim hayatında yazarlığa dair eğitimler almış kişilerde bulunuyor.

Standart olarak 100 kelimesi 1-2 TL ‘den makale alışverişleri yapılıyor. Yine standart olarak en az 300 kelimelik makale alımlarının gerçekleştirildiğini düşünecek olursak bir makaleden elde edilen kazanç 3-5 TL civarında oluyor.

Makale yazarlığı yeteneğinize ve yazacağınız konu hakkında bilginize bağlı olarak, 300 civarı kelimeye sahip bir makalenin yazılma süreci 30-60 dakika civarında olduğunu varsayalım. 10 saat aralıksız makale yazmanız durumunda günde 50-100 TL civarında bir ücret kazanma imkanına sahip oluyorsunuz.

Tabi bu belirtilen ücret bir nevi semt pazarı fiyatları. Yani rekabetin yüksek olup, fiyatların yerlerde süründüğü sitelerde verilen fiyatlar. 100 kelimesi 3 hatta 5 TL ‘ye de makale yazabileceğiniz imkanlara sahip olabilirsiniz.

Tamam güzel yazılar yazıyorsunuz diyelim. Yazarlık yeteneğiniz de var, kısa sürede sağlam bir makale çıkarabiliyor ve gün içerisinde yorulmadan 5 civarı makale yazıyorsunuz. Peki makale yazarak para kazanma imkanına nasıl sahip olacaksınız?

Bunun için birkaç yöntem var elbette. Bunların başında makale yazarak para kazandıran siteler geliyor. Bu web siteleri kendi içlerinde ikiye ayrılıyor;

Makale Yazarı Kadrosuna Sahip Siteler

Bu siteler makale yazarlığı yapabilecek kişileri bünyelerinde topluyorlar. Bu yazarları ilgi ve bilgi alanlarına göre gruplandırıyorlar. Akabinde X web sitesi sahibi, Y konusunda siteden makale talep ediyor. Ardından site Y konusunda makale yazabilecek kişiler ile iletişime geçiyor. Hangileri Y konusunda makale yazabilecek ise maddi ve diğer kriterlere bağlı olarak işi o kişiye veriyorlar.

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

En popüler makale yazarak para kazandıran siteler ise makale satış siteleri. Bu sitelere ücretsiz üye oluyorsunuz ve makalenizi yazıp siteye ekliyorsunuz. Sitede makalenizin bir ön izlemesi görüntüleniyor. Ardından makaleniz kişiler tarafından beğenilirse satın alınıyor. Satın alma işleminin ardından web sitesi komisyonunu alarak kalan parayı size gönderiyor.

Bu web sitelerine Google ‘da “makale satış siteleri“, “makale siteleri“, “içerik siteleri” şeklinde aramalar yaparak ulaşmak mümkün.

www.yazdir.com sitesi örnek olarak verebileceğimiz sitelerden birisi =)

Forum Siteleri

İnternetten makale yazarak para kazanmak konusunda en çok imkan sunan siteler forum siteleri. “Makale Yazarak Para Kazanma” maddesinde de belirttiğimiz üzere özgün makalelere en çok ihtiyaç duyanlar, Google ‘ın özgün içeriklere son derece değer vermesi nedeniyle web sitesi sahipleri oluyor. Web sitesi sahiplerininde bolca bulunduğu alanlar elbette web master forum siteleri.

Dolayısıyla bu forum sitelerinin ilgili bölümlerinde konu açarak makale yazarlığı konusunda tecrübelerinizi, referanslarınızı ve ücret talebinizi duyurabilirsiniz. Aynı şekilde makale almak isteyen kişilerin açtıkları konulara başvurabilirsiniz.

Freelance Siteleri

Evde makale yazarak para kazanmak, en nihayetinde freelance iş modeline giriyor. Dolayısıyla freelance sitelerinde, makale yazarlığı yapabileceğinize dair konu açmanız ve açtığınız konuya başvurular almanız mümkün. Aynı şekilde makale yazarı arayan kişilerin ilanlarına da başvurabilirsiniz. Tabi bu siteler biraz ihale usulü işler. Yani bir kişi makale yazarı arıyorsa, siz “5 TL ‘ye yazarım” derken, başka biri gelir “ben 3 TL ‘ye yazarım” der. Bu şekilde siz ya ücret kırmak zorunda kalırsınız ya da iş almakta zorlanırsınız.

Benzer şekilde onluk siteleri vardır. 10 TL ve katlarında kişilerin freelance iş yaptığı sitelerdir. Freelance sitelerin muadili diyebiliriz bu sitelere. Bu sitelerde “10 TL ‘ye 500 kelimelik makale yazabilirim” şeklinde konu açabilirsiniz. Akabinde bir kişi 10 TL ‘ye sizden 500 kelimelik makale satın alır. Web sitesi de komisyonunu alarak ödemeyi size gönderir.

Büyük Sitelerde Düzenli Makale Yazarlığı

Makale Satış SiteleriBu madde zurnanın son deliği. Bu imkana sahip olmanız için iyi kötü bir makale yazarlığı geçmişiniz, tecrübeniz, referanslarınız hatta inceden biraz isim yapmış olmanız gerek. Bunu da çeşitli sitelerde ya da kendi sitenizde makaleler yazarak gerçekleştirebilirsiniz. Yazdıklarınız standart makalelerin biraz üstünde olması gerek, ki okuyan kişilerin beğenisini toplamalısınız. Zira standart bir düz yazı kişilerin ilgisini çekmez, beğenisini kazanmaz.

Tüm bunların yanı sıra, düzenli olarak içerik girişlerine ihtiyaç duyan sitelerin tek amacı Google ‘da üst sıralara çıkmak demiştik. Dolayısıyla yazılacak makaleler SEO yani arama motoru optimizasyonu standartlarında olmalı. Bu da makale yazacak kişinin SEO konusunda bilgi sahibi olması gerektiği anlamına geliyor.

Bu unsurlara sahip olunduğunda, popüler ve düzenli içerik girişleri yapılan büyük sitelere makale yazarlığı başvurusu yapabilirsiniz. Yaptığınız başvuru neticesinde yazılarınız beğenilirse, ya düzenli ya da sadece ihtiyaç duyulduğunda yazmanız yönünde talep alabilirsiniz.

SONUÇ

Yine biraz uzun bir yazı oldu fakat umuyoruz ki evde makale yazarak nasıl para kazanılır sorusuna bir nebze olsun cevap vermiş olmuşuzdur =) Bir sonraki konumuzda yine makale yazarak para kazanma ile bağlantılı olarak blog yazarak para kazanmak meselesine göz fırlatacağız. Bu sayede ek ya da ana gelir olarak evde para kazanma yolları arayanlara bir para kazanma yolunu daha ayrıntıları ile ele alacağız.

Makale yazarak para kazanma konusunda arayıp da bulamadığınız bir cevap olması durumunda aşağı da yer alan yorum bölümünden sorularınızı veya bu alanda tecrübeniz var ise tecrübelerinizi yazabilirsiniz 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı