Para Kazandıracak Web Sitesi Kurmak

Para Kazandıracak Web Sitesi Kurmak

Çok para kazanma imkanı sunan ile ilgili soru soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi ben bir site kurmak istiyorum ama ne hakkında kuracağımı bulamadım çok para kazanacağım bir kategori var mı

CEVAP:

Soruyu okuduğumda ilk olarak kendi kendime “varsa biri bana da söylesin” dedim ama daha ayrıntılı ve yararlı bir cevap vermeye çalışalım =) Tabi önce şu makalelerin okunmasında fayda var:

İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır #1
İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır #2 (E-Ticaret)
İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır #3

İnternet Üzerinden Para Kazanma

Para kazandıracak web sitesi kurmak arasında en çok istenilen şeydir. Çünkü başında patron yoktur, işe gitme gelme derdi yoktur, oturduğun yerden, kendine ait bir web sitesi ile  anlamına gelmektedir. Fakat kayda değer miktarda para kazanmak o kadar kolay değil. Her şeyden önce nasıl bir web sitesi yaparsanız yapın o web sitesi ile ciddi oranda ilgilenmeniz gerekiyor.

İnternet Üzerinden Para KazanmaBir web sitesinin en büyük ziyaretçi kaynağı arama motorlarıdır. O yüzden kesinlikle arama motoru optimizasyonu konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmanız şart. Sonra emeklerinizin karşılığının yarısını bile alamayabilirsiniz. Site tasarımınızın düzgün olması gerekiyor. En önemlisi de içeriğinizin kesinlikle güncel ve özgün olması bu işin farzı. Bu nedenle bilgi ve ilgi sahibi olduğunuz bir konuda web sitesi kurmak, temel kural olan güncel ve özgün içerik konusunda sizin için daha kolay olacaktır.

Para kazandıracak web sitesi kurmak, söz konusu olduğunda ilk ve en kolay kurulan web sitesi bloglar akla geliyor. Hazır script wordpress ve benzeri bir blog sitesi ile çok kısa sürede bir web sitesi kurmak mümkün. Fakat sorunun temeline inecek olursak blogun ne üzerine olacağı önemli.

Şimdi bu noktada aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık durumu söz konusu oluyor. Yani, güncel ve özgün olmak için, bilgi ve ilgi duyulan bir kategoride en ideali fakat blogdan para kazanmak isteyenlerin ilgilendiği kategoriler hep teknoloji, spor, haber, oyun, film ve benzeri kategoriler. Herkes bu kategorilere ilgi duydukları için, bu kategoride çok fazla web sitesi yani rakip çok fazla oluyor. Rakibiniz ne kadar çok fazlaysa o kategoride yükselmeniz de o kadar çok zordur.

Bu yüzden internetten  diyorsanız ve para kazanma yolları arıyorsanız çok fazla rakibi olmayan, alt dallardaki kategorileri seçmenizde fayda var. Örnek verecek olursak, teknoloji sitesi kurmak yerine atıyorum oyun konsolu sitesi kurun. Teknoloji çok fazla kişiye hitap ediyor, bu sayede çok ziyaretçi alabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz fakat bu tarz büyük kategorilerin pasta payını büyük siteler kapar, size de kırıntılar kalır.

Blogdan Para KazanmakBu büyük siteler aylık hatırı sayılır miktarda reklam parası harcıyorken, kendi içlerinde bir ekipleri varken, SEO’nun dibine vurmuşken, yıllarca piyasada hem SEO bazlı hemde sadık ziyaretçi kitlesi bazlı baya bir yol almışken, içerik bakımından sitesini doldurmuşken, her gün sitelerine özgün bir sürü yazılar giriyorken ve benzeri daha sayılabilecek bir sürü artıya sahipken, sizin tek başınıza standart bir teknoloji sitesi kurmak ve bu sayede para kazanmak fikriniz ne derece mümkün olabilir …

Fakat örneğimize geri dönecek ve bir oyun konsolu sitesi kuracak olmanız durumunda daha fazla şansa sahip olmuş olursunuz. Çünkü rakibiniz azdır, yükselmeniz daha kolaydır. Oyun konsolu dendiğinde yada arama yapıldığında sizin siteniz daha kolay çıkar ve bu sayede  konusunda daha şanslı olursunuz. Burada oyun konsolu sitesi sadece bir örnek, başka alt kategorilerde bulabilirsiniz.

Tabi kesinlikle unutmamanız gereken bir şey var, o da kurduğunuz kategoriye ait en iyi site olmayı hedeflemeniz gerekiyor. Yani oyun konsolu sitesi kuracaksanız, sitenizi ziyaret eden biri oyun konsolları ile ilgili ihtiyaç duyduğu bütün bilgiyi sizde bulabilmeli. Yine tasarım ve SEO açısından çaba sarf etmeniz gerekecektir fakat bir teknoloji sitesi kurmak kadar dikkat edilmesi gereken bir durum olmayacaktır.

Dönemsel Web Sitesi Kurmak

Çok kısa değinmek istediğim bir nokta var. İster planınız blog sitesi kurmak olsun, ister farklı bir tür web sitesi kurmak ve onun üzerinden para kazanmak olsun, dönemsellik çok önemlidir. Ben ilk sitemi kuralı 10 seneyi geçti ve ilk sitem bir forum sitesiydi. O dönemde insanlar forum siteleri vesilesi ile bilgi paylaşıyor, arkadaşlıklar kuruyor (ki o zamanda internetten kurulan arkadaşlıklar daha bir sağlamdı), eğleniyordu. Her şeyden ziyade “emeğe saygı” diye bir kavram vardı. Fakat önce facebook, sonra twitter çıktı ve insanlar bir forum sitesinde değil kendi profillerinde paylaşımlar yapmaya başladılar.

Web Sitesi KurmakNetice olarak günümüzde internet sitesi kuran standart bir kişi, forum sitesi kurup, paylaşım yapacak kişiler bulması çok zor. Dolayısıyla o siteden para kazanması da çok zor. Yani forum dönemi bitti.

Bu yüzden internet üzerinden para kazanma için web sitesi kurmak isteyenler biraz öngörüye sahip olmalılar. Yakın gelecekte çok ilgi çekmesi muhtemel konuları önceden öngörüp onlara yönelik web sitesi kurmak, o dönem geldiğinde o sitenin iş yapmasını sağlar.

SONUÇ

Aslında internet üzerinden para kazanma ile ilgili çok fazla şey söylenebilir hatta bununla ilgili bir kitap bile yazmak mümkün =) Fakat bilinmesi gereken temel şey para kazanmak istiyorum diyorsanız nasıl bir web sitesi kurarsanız kurun çalışmanız gerektiğidir. Web sitesini kurup, bir iki hafta keyfi takılarak hiç bir web sitesinden cacık olmaz. Dolayısıyla web sitesi kurmak kolay, para kazanması zordur.

Bir de asla unutmayın, söz konusu ister internet üzerinden para kazanma olsun, isterse internetle tamamen alakasız bir şey olsun, yasal olduğu ve çıkarsız olduğu sürece kimse size çok kolay ve çok para kazanma imkanı sunan bir fikir vermez. Ben deneyimlerimden, tecrübelerimden ve gözlemlerimden yola çıkarak ancak yapmanız yada yapmamanız gerekenler ile ilgili tavsiye verebilirim. Size bir şeyin kesinlikle çok para kazandıracağını yada asla para kazandırmayacağını vaat edemem.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı