Para Kazandıracak Web Sitesi Kurmak

Para Kazandıracak Web Sitesi Kurmak

Çok para kazanma imkanı sunan ile ilgili soru soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi ben bir site kurmak istiyorum ama ne hakkında kuracağımı bulamadım çok para kazanacağım bir kategori var mı

CEVAP:

Soruyu okuduğumda ilk olarak kendi kendime “varsa biri bana da söylesin” dedim ama daha ayrıntılı ve yararlı bir cevap vermeye çalışalım =) Tabi önce şu makalelerin okunmasında fayda var:

İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır #1
İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır #2 (E-Ticaret)
İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır #3

İnternet Üzerinden Para Kazanma

Para kazandıracak web sitesi kurmak arasında en çok istenilen şeydir. Çünkü başında patron yoktur, işe gitme gelme derdi yoktur, oturduğun yerden, kendine ait bir web sitesi ile  anlamına gelmektedir. Fakat kayda değer miktarda para kazanmak o kadar kolay değil. Her şeyden önce nasıl bir web sitesi yaparsanız yapın o web sitesi ile ciddi oranda ilgilenmeniz gerekiyor.

İnternet Üzerinden Para KazanmaBir web sitesinin en büyük ziyaretçi kaynağı arama motorlarıdır. O yüzden kesinlikle arama motoru optimizasyonu konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmanız şart. Sonra emeklerinizin karşılığının yarısını bile alamayabilirsiniz. Site tasarımınızın düzgün olması gerekiyor. En önemlisi de içeriğinizin kesinlikle güncel ve özgün olması bu işin farzı. Bu nedenle bilgi ve ilgi sahibi olduğunuz bir konuda web sitesi kurmak, temel kural olan güncel ve özgün içerik konusunda sizin için daha kolay olacaktır.

Para kazandıracak web sitesi kurmak, söz konusu olduğunda ilk ve en kolay kurulan web sitesi bloglar akla geliyor. Hazır script wordpress ve benzeri bir blog sitesi ile çok kısa sürede bir web sitesi kurmak mümkün. Fakat sorunun temeline inecek olursak blogun ne üzerine olacağı önemli.

Şimdi bu noktada aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık durumu söz konusu oluyor. Yani, güncel ve özgün olmak için, bilgi ve ilgi duyulan bir kategoride en ideali fakat blogdan para kazanmak isteyenlerin ilgilendiği kategoriler hep teknoloji, spor, haber, oyun, film ve benzeri kategoriler. Herkes bu kategorilere ilgi duydukları için, bu kategoride çok fazla web sitesi yani rakip çok fazla oluyor. Rakibiniz ne kadar çok fazlaysa o kategoride yükselmeniz de o kadar çok zordur.

Bu yüzden internetten  diyorsanız ve para kazanma yolları arıyorsanız çok fazla rakibi olmayan, alt dallardaki kategorileri seçmenizde fayda var. Örnek verecek olursak, teknoloji sitesi kurmak yerine atıyorum oyun konsolu sitesi kurun. Teknoloji çok fazla kişiye hitap ediyor, bu sayede çok ziyaretçi alabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz fakat bu tarz büyük kategorilerin pasta payını büyük siteler kapar, size de kırıntılar kalır.

Blogdan Para KazanmakBu büyük siteler aylık hatırı sayılır miktarda reklam parası harcıyorken, kendi içlerinde bir ekipleri varken, SEO’nun dibine vurmuşken, yıllarca piyasada hem SEO bazlı hemde sadık ziyaretçi kitlesi bazlı baya bir yol almışken, içerik bakımından sitesini doldurmuşken, her gün sitelerine özgün bir sürü yazılar giriyorken ve benzeri daha sayılabilecek bir sürü artıya sahipken, sizin tek başınıza standart bir teknoloji sitesi kurmak ve bu sayede para kazanmak fikriniz ne derece mümkün olabilir …

Fakat örneğimize geri dönecek ve bir oyun konsolu sitesi kuracak olmanız durumunda daha fazla şansa sahip olmuş olursunuz. Çünkü rakibiniz azdır, yükselmeniz daha kolaydır. Oyun konsolu dendiğinde yada arama yapıldığında sizin siteniz daha kolay çıkar ve bu sayede  konusunda daha şanslı olursunuz. Burada oyun konsolu sitesi sadece bir örnek, başka alt kategorilerde bulabilirsiniz.

Tabi kesinlikle unutmamanız gereken bir şey var, o da kurduğunuz kategoriye ait en iyi site olmayı hedeflemeniz gerekiyor. Yani oyun konsolu sitesi kuracaksanız, sitenizi ziyaret eden biri oyun konsolları ile ilgili ihtiyaç duyduğu bütün bilgiyi sizde bulabilmeli. Yine tasarım ve SEO açısından çaba sarf etmeniz gerekecektir fakat bir teknoloji sitesi kurmak kadar dikkat edilmesi gereken bir durum olmayacaktır.

Dönemsel Web Sitesi Kurmak

Çok kısa değinmek istediğim bir nokta var. İster planınız blog sitesi kurmak olsun, ister farklı bir tür web sitesi kurmak ve onun üzerinden para kazanmak olsun, dönemsellik çok önemlidir. Ben ilk sitemi kuralı 10 seneyi geçti ve ilk sitem bir forum sitesiydi. O dönemde insanlar forum siteleri vesilesi ile bilgi paylaşıyor, arkadaşlıklar kuruyor (ki o zamanda internetten kurulan arkadaşlıklar daha bir sağlamdı), eğleniyordu. Her şeyden ziyade “emeğe saygı” diye bir kavram vardı. Fakat önce facebook, sonra twitter çıktı ve insanlar bir forum sitesinde değil kendi profillerinde paylaşımlar yapmaya başladılar.

Web Sitesi KurmakNetice olarak günümüzde internet sitesi kuran standart bir kişi, forum sitesi kurup, paylaşım yapacak kişiler bulması çok zor. Dolayısıyla o siteden para kazanması da çok zor. Yani forum dönemi bitti.

Bu yüzden internet üzerinden para kazanma için web sitesi kurmak isteyenler biraz öngörüye sahip olmalılar. Yakın gelecekte çok ilgi çekmesi muhtemel konuları önceden öngörüp onlara yönelik web sitesi kurmak, o dönem geldiğinde o sitenin iş yapmasını sağlar.

SONUÇ

Aslında internet üzerinden para kazanma ile ilgili çok fazla şey söylenebilir hatta bununla ilgili bir kitap bile yazmak mümkün =) Fakat bilinmesi gereken temel şey para kazanmak istiyorum diyorsanız nasıl bir web sitesi kurarsanız kurun çalışmanız gerektiğidir. Web sitesini kurup, bir iki hafta keyfi takılarak hiç bir web sitesinden cacık olmaz. Dolayısıyla web sitesi kurmak kolay, para kazanması zordur.

Bir de asla unutmayın, söz konusu ister internet üzerinden para kazanma olsun, isterse internetle tamamen alakasız bir şey olsun, yasal olduğu ve çıkarsız olduğu sürece kimse size çok kolay ve çok para kazanma imkanı sunan bir fikir vermez. Ben deneyimlerimden, tecrübelerimden ve gözlemlerimden yola çıkarak ancak yapmanız yada yapmamanız gerekenler ile ilgili tavsiye verebilirim. Size bir şeyin kesinlikle çok para kazandıracağını yada asla para kazandırmayacağını vaat edemem.

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
 • Web sitesinden en iyi para kazanma yöntemi; Network Marketing sistemidir.

  • http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

   Piramit satış sistemleri

   MADDE 80 – (1) Piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.

   (2) Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

   (3) Bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.

   • SEVGİLİ KODCU HERİF. İşimiz %100 yasaldır. Devletimiz her satışın vergisini çatır çatır alıyor. O bahsettiğiniz sistemler yıllar önce ve piramit sistemi ile en üsttekiler hep zengin oldu. Sonra hapse. Bu ticaretin adı NETWORK MAKETING MODELİDİR. Piramit sistemi ile karıştıracak kadar nasıl basit konuşabiliyorsunuz. %100 helaldir.
    Gelin bir seminerinize davet edeyim sizi. Gelin bizden dinleyin. Bırakın da işi bilenlere sorsunlar. Bizde Kod yok. Kodlar sizinle güzel.
    Siz piramit sistemi deyip gençlerin hayallerini suya düşürmeye devam edin.
    Madde 25. Bizi ilgilendiren YASAL MADDE.
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/01/20150114-3.htm

    https://www.youtube.com/watch?v=3J9EHQKG7oU

    Sevgiler saygılar.

   • murat

    Ama gel gör ki network sistemi türkiye’de hala devam ediyor. Yasaklanacak, kaldırılacak dediniz tam aksine devlet vergisini alıp desteğini de esirgememekte. Sende bükemediğin eli öpmek istemiyorsun olay bu ! Mega holdings webmasterlik mesleğini öğrettiği için ve siz de ekmeğinizden olacaksınız korkusuyla kötülüyorsunuz ama sen merak etme içine sinse de sinmese de network marketing başını almış gidiyor gitmeye de devam edecek tıpkı internet gibi.. iyiki network marketing iyiki mega holdings

    • KodcuHerif.Com ‘a gelmiş en komik yorumu yaptın genç kardeşim tebrik ederim seni =) “Mega Holdings web masterlık mesleğini öğretiyor” diyerek hem çok komik duruma düşüyorsun hemde gerçek web masterlara hakaret ediyorsun, uyandırayım istedim. Ne yapıyorlar? HTML, CSS, Javascript, Photoshop mu öğretiyorlar da benim haberim yok =) Bu sistem ile dandik bir kaç site yapan kendisini web master mı zannediyor? O zaman web masterlık mesleği baya ayaklar altına düşmüş. Hani bir kaç hafta çalışıp, 2 kod öğrenenlerin kendilerini web master zannetmesine ve ilan etmesine bi nebze eyvallah dedikte, hiç kod bilmeyerek web sitesi yapanların kendisini web master zannetmesi gerçekten içler acısı…

     Diğer mesele benim bükmeye çalıştığım bir el yok, zira ben yasa dışı yollar ile çıkar elde eden hiç kimseyle aynı kulvarda olmam. Aynı kulvarda olabilmem için alın terleriyle, kod yazarak web sitesi yapmaları gerekir. Yasa dışı olduğunu da ben değil, açık ve net bir şekilde olan yasalar söylemektedir.

     Bahsettiğin oluşum için 8 ay önce başlatılan bir savcılık soruşturması var. Hala sonuçlanmamış olması yasal olduğu anlamına gelmez. Sonuçlanıp, temiz bulunsalar bile bu yasaların uygulanmadığı anlamına gelir. Çünkü açık ve net bir şekilde yasalar bu sistemi yasaklamaktadır.

     Diğer bir komik sözün ise, bu sistemin bizi ekmeğimizden edeceğinden korktuğumuzu söylemen. Ben ve benim gibiler web sitesine ihtiyaç duyan kişilere profesyonel web sitesi yapar. Siz ise web sitesine ihtiyacı olmayan kişilere, “para kazanacaksın” vaadiyle amatör web siteleri satar. Dolayısıyla hedef ve hitap kitlemiz aynı değil. Örneğin ben bu zamana kadar hiç bir ev hanımına web sitesi yapmadım, benim gibi bu meslekten ekmek yiyen birinin yaptığını da görmedim.

     Güzel kardeşim, rica ediyorum kendinizi web tasarımcı ya da bilişimci zannedip, buraya gelip, benimle aşık atmaya çalışmayın. Önce bir web tasarım nedir, web master nedir, kod yazmak nedir, bunları bir öğrenin, öyle gelin. Sonra komik duruma düşüyorsunuz, üzülüyorum…

     • murat

      Kimseye hakaret ettiğim yok işine gelmiyorsa orası ayrı konu kodsuz tasarım yapmak webmasterlik değildir anlamına gelmiyor. Kodsuz tasarım da yapılıyor demek ki ! Yasa dışı yollar diyorsun ama içler acısı çekerek bu şirketin devamlılık sürecini sürdüreceğini de biliyorsun. Yasadışı yollar ıle yapılan işler gündemde yer alır mı o da başka bir konu tabi. Yasa dışı yollar ile yasaklanmaktaysa sisli cevahir avm karşısında heykel gibi şirket orada boy göstermekte. Amatör site de tasarlasak profesyonel olarak da tasarlasak hep uzman yorumlarını yapmaya devam edip ağacı taşlayacaksın. Çünkü ticarette hiç kimse rakibinin kendisinden çok kazanmasını istemez. Ama mega holding size bunu (istediğiniz kadar kabullenmeyin) kanıtlayacak. Olaya sadece webmasterlık gözüyle bakıyorsun ama bilmediğin çok şeyler var. Tıpkı benim tasarımdan çok eksik yanım olduğu gibi.. Sizinde bu halinize ben gerçekten çok üzülüyorum.

     • 😀 Sen şu anda bulunduğun sitenin farkında mısın? Bu sitedeki konuları hiç inceledin mi? =) Ben birilerinin, benden çok kazanmasını istemesem, birilerinin benden daha fazla kazanmaması için herhangi bir engel oluşturmaya çalışacak biri olsam, 1 buçuk senedir, yapmakta ve para kazanmakta olduğum mesleği, yapabilmeleri ve para kazanabilmeleri için soru soran binlerce kardeşime yardımcı olur muydum… =)

      Bi önceki yorumda dedim ki “Web Master nedir öğren”, hala gelip “kodsuz webmaster olunur” diyorsun =) Web master dediğin kişi senin istediğin web tasarımını yapabilen kişidir. HTML, CSS, Photoshop bilir. Bende gidip marketten hazır toz çorba alıp, suyla karıştırıp, çorba yapmasını biliyorum fakat bu benim aşçı olduğum anlamına gelmiyor. Eğer ben bu şekilde “şef aşçıyım” dersem, aşçılığa yıllarını veren kişilere hakaret etmiş olurum. O yüzden “hakaret ediyorsun” diyorum, işime gelmeyen bir şey yok 😉

      Bu sistem ile yapılan web sitelerinin aynısını TTNet gibi firmalarda satıyordu. Adamlar 100-200 TL’ye ya da abonelik taahhüdü karşılığında kişilere kendilerinin yapabileceği web siteleri satıyordu. Bak bakalım benim bu zamana kadar TTNet ‘in ya da benzeri bir şirketin bu şekilde web sitesi satması hakkında en ufak bir olumsuz sözüm var mı… Senin mantığına göre onlarda benim ekmeğime taş koyuyor. Deli gibi internet sitesi sattı adamlar. Peki neden onlara bir şey demedim? Çünkü adamlar yasal hareket ettiler. “Bizim web sitelerimizi satın, zengin olun ama önce kendinize web sitesi almanız lazım” demediler.

      Yaşın tutuyor mu bilmiyorum. Gerçi bu sisteme çok benzetildiği için duymuşsundur. Titan saadet zinciri vardı ve onlarda patlayana kadar yasaldı. Onlarda aynı “bize para ver, sonra git bize para verecek 3 kişi bul, sana para verelim” diyorlardı. Bu sistemin titan saadet zincirinden tek farkı işin içine web sitesi sokulmuş olması. Web sitesi değil, çubuk kraker de sokulsa yasalar para vererek sisteme girilen ve başkalarını sisteme sokarak para kazanma vaadi sunan sistemleri yasaklıyor. Bunun yasal olmadığını ben uydurmuyorum, yasalar söylüyor.

      Senin anlamadığın şey benim bu sistem zerre kadar umurumda değil. İsterse Web Tasarım sektörünü bitirsinler, herkes bu sistemden web sitesi alsın, bir kişi bile bana web sitesi yaptırmak istemesin zerre kadar umurumda olmaz. Yasalar çerçevesinde, insanları para kazanma vaadiyle sisteme dahil etmeye çalışmayan, sadece web sitesine ihtiyaç duyanlara web sitesi satılan bir sistem olsun derim ki “adamlar yasal bir sistem bulmuş, helal olsun”. Fakat gidiyorsunuz web sitesine ihtiyacı olmayan, hatta web sitesinin bile ne olduğunu bilmeyen kişilere “bu sistem ile çok para kazanacaksın” diyorsunuz. Benim maddi durumu zayıf vatandaşımda bir umutla cebindeki üç kuruşu bu sisteme harcıyor. Sonra işin rengini görünce, “bari verdiğim parayı kurtarayım” diye kendini parçalıyor.

      Tekrar söylüyorum, bu sistem benim ve benim gibi gerçek webmaster ve yazılımcıların rakibi değil. Çünkü bu sistem kaliteli bir web sitesine gerçekten ihtiyacı olan kişilere hitap etmiyor. Bu sistem para kazanmaya çalışan kişilerden para kazanmayı hedefleyen bir sistem. Dolayısıyla web sitesine ihtiyacı olmayan kişilere hitap ediyor. Bu sistem olmasa, zaten bu sistem girenlerin web sitesi sahibi olmak aklına bile gelmeyecek. Hatta bu sistem bizim ekmeğimize yağ bile sürüyor. Çünkü görüyorlar yüzlerce TL verip dandik web sitelerine sahip oluyorlar. Sonra bizim gibi profesyonel web sitesi yapan kişilerin kapısını çalıyorlar 😉

      Netice olarak sen bize üzülme canım kardeşim. Biz internet var olduğu sürece bilgimizin, tecrübemizin, emeğimizin öyle ya da böyle karşılığını alırız. Fakat yarın öbür gün bu sistem patlarsa sizin haliniz nice olur sen onu düşün 😉

     • murat

      Bundan 10 yıl önce bana da sorsalardı; “10 yıl sonra telefona ihtiyacın olacak hatta onsuz yapamayacaksın deselerdi inanmazdım.” Ama durum vahim. Hem telefon işime yaramasa bile satışından para kazanacağım ister ihtiyacım olsun ister olmasın. Toz çorbasıyla çorba yapıp aşçıyım demen neden aşçılara hakaret oluyormuş ? Öyle dedin diye adamı mesleğinden mi ediyorsun ? Ama doğru ya aşçılıkta geçerli olmayabilir ama burda kodsuz tasarımla yapılınca yarın öbür gün sizin mesleğiniz olan web tasarım ticaretinde illaki piyasa düşkünlüğü olacak o yüzdendir senin bu acın 🙂 Bir de Mega Holdings Türkiye temsilcisi olan adam gibi adam Sayın Mesut Öpengin ekonomi bakanlığından inovasyon ödülü alıyor sen hala gelmiş yasal değil sona erdiğinde asıl o zaman ben senin haline üzüleceğim diyorsun. Bu yersiz aynı zamanda esprili cevaplarınla sana gülüyor hemde acıyorum. Ne kadar acınacak halde olduğunu bir bilsen ? Bilsen işteee..

     • Yahu ben Türkçe yazıyorum ama anlamama nedenini anlamıyorum. Hala bu sistemin web tasarım piyasasını bitireceğinden bahsediyorsun =) Bugün 100 TL ‘ye sürükle bırak yöntemi ile site satışı yapan bir sürü kişi ve firma var. Onu geçtim, 2 kod öğrenip önüne gelene “300 TL’ye web sitesi yaparım” diyenler var, profesyonel web tasarım firmaları dahi 1.000-1.500 TL’ye profesyonel web siteleri yapıyor, sen gelmişsin 100 TL’ye sahip olunabilecek bir web sitesini 2.000 TL civarında bir rakama satıp web tasarım piyasasını bitireceğinden bahsediyorsun =)

      Satışta hedef kitle diye bir mantık vardır bilir misin? Bu sistem ile web sitesi satın alanlar, web tasarımcıların hedef kitlesi değil. Çünkü bu sistem web sitesi sahibi olmak isteyenlere web sitesi satmıyor, para kazanmak isteyenlere web sitesi satıyor. Dolayısıyla bu sistem olmasa, zaten bu sistemden web sitesi alanlar gidip bir web tasarımcıya web sitesi yaptırmayacak.

      Hazır toz çorba ile çorba yapıp sonra aşçıyım demek, aşçıların yıllarca harcadığı emeğe ve çabaya hakarettir. Çünkü adam emek harcamış, o işe yıllarını vermiş, bilgi, birikim edinmiş aşçı olmak için. Bunun neticesinde marketten aldığın 1 TL’lik tozu, suyla karıştırıp, 5 dakikada kaynatmak kimseyi aşçı yapmaz.

      Alınan ödüllere de kimse güvenmesin. Bu ülkede vakti zamanında baş tacı yapılan çok kişi gün gelip ayaklar altına alındı. Bunun örneğini defalarca kez gördük ve görmeye devam ediyoruz. İsterse gitsin nobel ödülü alsın. Ben sana mevcut yasaları söylüyorum. Bunu da ben uydurmuyorum, yasa burada, al oku: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

      Sizin hazır olarak yaptığınız web sitesini ben yapsam, “bu siteyi ben yaptım” demekten utanırım. Benim bilgi, birikim ve tecrübemin 10’da değil 100’de 1’ine sahip değilsin ama sen bana acıyorsun öyle mi… Gafletin böylesi =)

     • Tolga Tekin

      sen bunlara bakma kardeşim bunlar laf canbazı sitene uğrayıp yorumları okuyan diğer insanları düşünerek üste çıkmaya çalışıyorlar üniversitede de çok gördüm arkadaşım dediğim adam bunu bana satmaya kalkınca karşısında ki arkadaşına bile çıkarı için yapmayacağı şey yok birileri kazığı oturtmuş bunlara bunlarda buradan ya nasip bende kime atsam diye kıvranıp duruyorlar işte; bu mega holdings zırvalığını merak edenlere de verecek tavsiyem gidin çarpım tablosunu ezberleyin biraz mantığınız gelişsin !!!

 • Bu da 28 aralık 2014 te başlayan İstanbul’da, Mersinde, Diyarbakırda düzlenlenen 15.000 den fazla insanın katıldığı seminerden kısa bir özet. Siz binlerce her şeyi araştıran teknoloji takip eden bu kadar gencin hepsinin kandırıldığını mı zannediyorsunuz? Devletimiz, İstanbul Ticaret Odamız, Basın TV kuruluşları gazeteler bizi takip edip araştırıyor. Yasamız belli, fikrimiz belli. Vizyonlarımız belli.

  https://www.youtube.com/watch?v=9s8EIXoovvo

  Biz işsizliğe, Asgari ücrete, Patron yalakalığına tahammül etmek istemeyenlerle son sürat ilerliyoruz. İşsizliğe en büyük desteği biz yapacağız. Bir gün herkes yalan söylediğinin, iftira attığının farkına varacak.
  gogogomega!

  ÜLKE TV de yayınlanan bir program.
  https://www.youtube.com/watch?v=mvK1hZFZnqc

  Atv’de yayınlanan bir program.
  https://www.youtube.com/watch?v=cdWoJAi_xVQ