Bir Proje Destek Almak İçin Ne Yapmalıdır?

Bir Proje Destek Almak İçin Ne Yapmalıdır?

, konularından bahsettik. Peki bir proje destek almak için ne yapmalıdır? Bununla ilgili gelen bir soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Selamun aleyküm, gelelim en duygusal ve derin mevzulara; proje var ama para yok. Projelerimiz için ihtiyaç olan sunucu ve alt yapı malzemeleri gibi giderlerimiz için tek seferde destek alabileceğimiz güçlü ve güvenli bir yapı mevcut mu acaba? Hani; projene bakim, beğenirsem destek olurum diyip projeyi kendine çeviren ve uzun bürokrasisiz önerebileceğiniz bir destek birimi var mı acaba (bireysel hibe desteği) Teşekkürler.

CEVAP:

Aleykümselam =) Girişimciliğin en önemli konusuna değinmişsin =) Girişimcilik üzerine çok fazla konferans izlemiş ve çok fazla yazı okumuş biri olarak faydalı bir cevap vermeyi umut ediyorum.

Proje Destek

Burada ayrıntılı olarak bir projeye destek alabilmek için bütün programları ve o programlardan nasıl destek alınabileceğini anlatmanın imkanı yok. Sadece bir destek programı için başlı başına bir site kurmak hatta kitap çıkarmak bile mümkün, ki bazı destek programlarına ait ayrıntılı bilgiler veren web siteleri ve kitaplar mevcut.

Proje destek dediğimizde günümüzde aklımıza gelen ve en yaygın destek programı oluyor. konusunda belli bir program uyguluyor. Koşulsuz, şartsız, bürokrasisiz yatırım yapmıyor elbet. Şirket olmanı şart koşuyor, belli bir eğitim veriyor, o eğitime kesinlikle eksiksiz katılman ve başarıyla bitirmen gerekiyor. Bunların neticesinde Kosgeb destekleri söz konusu olabiliyor. Dolayısıyle Kosgeb proje destekleri sana uymuyor =)

Nedir?

Kosgeb dışında hibe kredi olayı var elbet. Bu da devlet tarafından Avrupa Birliği uyumu sürecinde çıkan bir proje destek programıdır. Krediyi alırsınız, 2 sene kadar sonra aldığınız parayı, belirlenen taksitler ile 0 faizli olarak geri ödersiniz.

Nedir?

Kosgeb DestekleriSorulan soruya en can alıcı nokta dışında en uygun cevap melek yatırımcı destek modelidir. Hiç bir bürokrasi, eğitim yada prosedür yoktur. Bir kişi yada şirkete projenizi sunarsınız, kabul ederlerse para verirler. Tabi can alıcı nokta para karşılığında projeye ortak olurlar =) Yani kârdan pay alıp, projenin işleyişi ile ilgili söz sahibi olurlar.

Öyle “abi aklımda süper bir projem var, hadi destek ol” denilince destek olacak melek yatırımcı bulmakta imkansızdır. Melek yatırımcılar para sahibi akıllı adamlardır ve her önüne gelip destek olmasını istedikleri kişiye destek olmazlar. Projenin her anlamda artılarının eksiklerinin düşünülmüş olması, nasıl hayata geçirileceğinin ve uygulanacağının planlanmış olması, en önemlisi de projenin gelir modelinin çok para getirme potansiyeline sahip olmasını beklerler, ki proje sunumuzun da çok iyi olması gereklidir.

SONUÇ

Belirttiğim gibi çok fazla proje destek programı vardır. Fakat benim bu sorudan anladığım “Benim bir projem var. Buna maddi destek almam gerekiyor. Bürokrasi, kurumlar ve diğer şeyler ile uğraşmak istemiyorum. Para babası biri olsun. Ben gideyim kendisine projemi göstereyim. O da beğenirse bana karşılıksız destek olsun. Projeme ortak olmasın yada parasını geri istemesin. Parasını geri istese bile faizsiz istemesin“. Bunu ancak insanın anası babası yapar, ki her zaman onlar dahi yapmayabilir.

Hiç bir para sahibi kişi yada kuruluş karşılıksız 5 kuruş vermez. Kosgeb proje destekleri yada yine devlet vesilesiyle verilen hibe krediler, faizsiz yada geri ödemesiz para veriyorlar diye çıkarsız zannetmeyin. Bu proje destekleri programlarının da arka planında çıkar var. Söz konusu çıkarda şu şekilde; Sen bir iş kuracaksın, para kazanacaksın ve devlete vergi vereceksin. Bunun yanı sıra işi büyütecek, çok para kazanacak ve yanında eleman çalıştıracaksın. Bu sayede hem işsizliği azaltmış ve onların sigortasını ödeyerek devletin kasasına para sokmuş olacak hemde daha çok para kazandığın için daha çok vergi vereceksin.

Çıkar dünyasında yaşıyoruz gençler. Hiç kimse, hiç kimseye nedensiz yere para vermez. Bir çok yardım yapan şirket iyi niyetinden yada gerçekten çok yardım sever olmasından dolayı değil bazı vergi indirim ve muafiyetleri nedeniyle yardım yapar 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı