Bakanlık Bu Mesajlar İçin Uyardı!

Bakanlık Bu Mesajlar İçin Uyardı!

Bu zamana kadar çok sayıda arama ve SMS ile dolandırıcılık haberini gördük. Kimisi hakkınızda açılan dava olduğunu söyleyip belirttikleri hesaba para yatırmanızı talep etti, kimisi ise kullandığınız internet ya da telefonun terör örgütleri tarafından kullanıldığını söyleyip bilgilerinizi istedi. Bu sefer dolandırıcıların hedefi girişimciler ve firma sahipleri.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre bazı kişilerin telefonlarına, “Devlet destekli hibe kredileri başvuruları başladı. Belirtilen telefonu arayarak başvuru yapabilirsiniz” şeklinde, sanki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gönderilmiş gibi mesajlar geldiği belirtildi. Bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını belirten bakanlık, kişilerin telefonlarına bu tarz SMS gönderimleri ile alakalarının olmadığını ve bakanlığın bu tarz bildirimler yapan bir çalışmasının bulunmadığına dikkat çekti. Söz konusu bu dolandırıcılık kapsamında kişilerin TC numarası, adı, soyadı ve adres bilgileri isteniliyor.

Bakanlığın belirttiği bir diğer dolandırıcılık şekli ise kişilerin telefonlarına “bedava akıllı telefon kazandınız.” şeklinde SMS atan kişilerin, telefon sahibi olmak için belirtilen banka hesabına para yatırılması talebinde bulunduğu yönünde.

Bakanlık yaptığı duyurunun sonunda ise, vatandaşların bu tarz mesajlara kesinlikle itibar etmemesi gerektiğini vurguladı ve bu tarz mesajları alan kişilerin, söz konusu mesajları Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar etmeleri gerektiğini belirtti.

ve

Hibe Kredi ve Girişimcilik DesteğiKodcuHerif.Com ‘da da daha önce Girişimcilik Destek Programları ile Proje Yapmak konusu ile değindiğimiz, devletin girişimlere destek vermesi konusuna bu vesile ile inceden tekrar değinelim. Söz konusu girişimcilik desteğini alabilmeniz için her şeyden önce üretime dayalı bir iş modeliniz olmalı. Daha sonra sınava girmelisiniz. Sınavı geçmeniz durumunda mülakata girmeli ve onuda geçerseniz 2 haftalık eğitim almalısınız. 2 haftalık eğitimin sonunda sertifikanızı alıp, işinizi kurmalısınız. İşinizi kurup, cebinizden harcama yapmalı, yaptığınız harcamaları çeşitli prosedürleri yerine getirerek ispat etmeli ve söz konusu harcamaların tarafınıza devlet tarafından ödenmesi için başvuruda bulunmalısınız. Yapılan harcamaların bir kısmını geri alabileceğiniz gibi, yaptığınız harcamaların pek çoğu kurallara uymayacağı için geri ödemesi yapılmaz. Daha çok sayıda bilinmesi ve yapılması gereken işlem vardır.

Hibe Kredi ise, devlet 100 bin TL ‘ye kadar faizsiz kredi verir. Yukarıda belirtilen girişimcilik desteği için yapılması gerekenler hibe kredi içinde geçerlidir. Fakat bilinmesi gereken ana husus, krediyi faizsiz olarak geri ödersiniz.

Netice olarak devlet her “iş kurucam” diyene para vermez. Bunun için sağlam bir iş modeli olması gerekmesinin yanı sıra, çok sayıda yerine getirilmesi gereken prosedür vardır. Dolayısıyla hem projenize destek alabilmeniz için para karşılığında gerekli prosedürleri yerine getireceğini söyleyen kişilere hemde bakanlığın uyardığı gibi çeşitli bilgilerinizi almak için devlet tarafından havadan para veriliyormuş gibi atıp tutan kişilere itibar etmeyin.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı