Bilgisayar Programcılığı ve İşsizlik

Bilgisayar Programcılığı ve İşsizlik

Bilgisayar programcılığı bölümünü birincilikle bitirip iş sıkıntısı çeken kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba kodcu herif yaklaşık 3 aydır işşizim ve iş bulamadım.Bilgisayar programcılığı mezunuyum. Bölümümü severek, isteyerek okudum bölüm birincisi olarak mezun oldum.Son zamanlarda işşizlik durumu gerçekten çok canımı sıkmaya başladı. Geleceğe umutla bakmak istiyorum ama o umudu göremiyorum. Üniversite hayatım boyunca kendimi geliştirdim, hatta üniversitedeyken özel bir firmaya yazılım geliştirdim. Kısacası boş biri olarak mezun olmadım. Artık kod yazmayı özlemiş duruma geldim. Bu dönemden nasıl kurtulabilirim, ne tavsiye edersin? Ayrıca kariyer.net gibi sömürü sitelerindende nefret etmeye başladım, bazı ilanlara ağzı açık baktığım oluyor çünkü o şeylere vakıf olsam senin dandirik şirketinde çalışırmıyım 🙂 Teşekkür ederim demek istediğimi anlamışsındır.

CEVAP:

Bilgisayar Programcılığı BölümüBilgisayar programcılığına dair bir çok yazı yazdık. Hepsinde de çeşitli sorunlar var. Çünkü bilgisayar programcılığı bölümü adının hakkını vermiyor. Yani bir kişi, bilgisayar programlamaya dair pek fazla bir şey bilmeden mezun oluyor. Elbette kendisini okulda öğretilenler dışında, bireysel olarak geliştiren ve bilgisayar programcısı niteliğinde olan kardeşlerimizde var. Fakat genel olarak bilgisayar programcılığından mezun olan kişiler yazılıma dair bir şey bilmedikleri için sektörde bu bölüme karşı bir ön yargı oluşmuş durumda.

İş veren yazılımdan anlayan birini arıyor. Bilgisayar programcılığından mezun kişi işe başvuruyor ve iş veren işe alıyor. Fakat bir süre sonra bakıyor ki işe aldığı kişi bilgisayar programcılığına dair bir şey yapamıyor. Dolayısıyla hem vakit kaybetmiş oluyor hemde tekrar eleman arama derdine düşüyor. Bu sefer yoğurdu üfleye üfleye yemeye başlıyor ve kriterlerini arttırıyor.

Kariyer siteleri namı diğer iş ilanları siteleri ciddi anlamda insanın içini karartıyor. Ağırlıklı olarak büyük firmalar tarafından ilan verildiği için aranılan niteliklerde hep üst seviyelerde oluyor. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama edindiğim bilgiye göre bu kariyer sitelerinden bazıları çok yüksek ziyaretçilere sahip oldukları için, sırf reklam amaçlı iş ilanı veren firmalarda var.

Ben arada bu kariyer sitelerini inceliyorum, acaba sektördeki beklentiler ne durum diye. Adını vermeyeyim, bir kahve firması sosyal medya yönetimi için kişi arıyordu. Kısa bir süre sonra denk geldim, gitmişler sosyal medya yönetimi yapan bir firma ile çalışmaya başlamışlar. Yani hiç eleman almamışlar ve muhtemelen amaçları sırf reklam yapmakmış.

İlanların geneli çok abartılı oluyor. Öyle ki ilanı okuyan söz konusu işi fazlasıyla yapabilecek nitelikte olsa dahi, ilanda yer alan kriterler nedeniyle o işi yapamayacağını dahi düşünüyor. Bu nedenle ilanlara başvurmak için, ilanlarda yer alan kriterlerin yüzde yüzüne değil, yüzde 70-80’ine sahipseniz başvurun gitsin. En kötü ihtimalle klasik cevap olan “biz sizi arayacağız” cevabını verirler ve aramazlar =)

Ha, başvurduğunuz ilanda yer alan kriterlere fazlasıyla sahip olduğunuzu, işe alınmamak için bir nedeninizin olmadığını düşünüp beklentinizi yüksek tutmayın. Sonra hayal kırıklığına uğrayıp canınız sıkılır.

SONUÇ

Kod yazmayı özleyecek duruma gelmene dair durumu da yazının sonunda ele alalım. Yazılımın en güzel tarafı bir yerde çalışmasan dahi, evde oturup kendi çapında projeler yapma imkanı sunmasıdır. Bir firmada çalışmıyorsan, yazılımda yapamayacaksın diye bir kural yok =) Dolayısıyla bir proje belirleyip, iş bulana kadar o proje ile uğraşabilirsin. Kim bilir, belki o proje tutar ve iş aramana dahi gerek kalmaz =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı