Halk Eğitimden Alınan Sertifikalar Faydalı Olur mu?

Halk Eğitimden Alınan Sertifikalar Faydalı Olur mu?

Halk eğitimden alınan sertifikaların faydalı olup olmayacağını soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi öncelikle Selamun Aleyküm ben 19 yaşına girmiş lise mezunu bir öğrenciyim üniversite sınavına ikinci kez hazırlanıyorum. Çocukluktan gelen yazılım ve bilgisayar merakım var bir önceki yazında iş verenlerin artı ve eksilere göre elediğini söylemişsin ben Karadeniz Teknik Üniversitesinde yazılım mühendisliği okumayı düşünüyorum olabildiğince sertifika toplamaya çalışıyorum halk eğitim merkezlerinden aldığım milli eğitim bakanlığı onaylı sertifikanın bana bir katkısı olur mu yoksa bunlar zaman kaybı mıdır?

CEVAP:

Belediyelerin ücretsiz düzenlediği halk eğitim kursları maalesef çok temel seviyede. Avrupa ülkelerinde yazılım öğretilen halk eğitim kursları varken, bizim ülkemizdeki halk eğitim kurslarında verilen bilgisayar eğitimi “Bu monitör, görüntü almaya yarar. Bu klavye, yazı yazmanızı sağlar.” şeklinde veriliyor. Temel seviye bilgisayar kullanımının yanı sıra, Microsoft öğretiliyor.

Halk Eğitim KurslarıBugün bir çok firmanın ilanında “Office programlarını kullanmayı bilen” gibi bir kriter yer alabiliyor. Fakat çoğu şirketin aradığı bilgi üst düzey değil. Word ‘de yazı yazılsın, Power Point ‘te basit bir sunum hazırlanabilsin, Excel ‘de tablo oluşturulsun, temel matematik işlemleri yapılsın bunlar yeterli. Bütün bu bilgilerde standart bir bilgisayar kullanıcısının, bilgisayar başına oturup, 1 hafta civarı Office programlarına çalışması durumunda öğrenebileceği şeyler. Tabi söz konusu iş, sekreterlik tarzında bir iş ise, o zaman Office bilgisinin önemi artıyor. Çünkü bir sekreterin işinin büyük bir bölümünü Office programlarını aktif olarak kullanmak oluşturuyor. Sekreterlik haricindeki işlerde yani Office programlarının temel seviyede kullanılacağı işlerde Office programlarını bilmek üst düzey bir öneme sahip değil. Yani atıyorum, bir yazılım işine başvuru yapıyorsunuzdur. Çok iyi bir yazılımcısınızdır fakat Office programlarına hakim değilsinizdir. İş veren Office programlarına hakim olmadığınız için sizi işe almamazlık yapmaz.

Katkısı olup olmaması konusu da tamamen göreceli bir durum. Alınan herhangi bir eğitim, eğitim alınmamasından her daim daha iyidir. Her şeyden önce kurs ortamında bir sosyallik vardır. Kişilerle tanışırsınız, onlarla bağlantı kurarsınız ve bu bağlantılar sizin iş yaşantınızda da ciddi katkılar sağlar. Sürekli çeşitli eğitimlere sırf sosyallik olsun diye katılan, bu sayede ciddi çevre edinen ve bir sürü iş alan tanıdıklarım var. Dolayısıyla bir çok kurs, verilen eğitim ya da sertifikadan çok çevre edinmenize katkıda bulunur.

Bunun dışında o sertifikaların Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olması çeşitli imkanlarda sunuyor. Örneğin benim öğretmenlik yaptığım zamanlarda halk eğitim kurslarında öğretmen olarak çalışma imkanına sahip olabiliyordunuz.

SONUÇ

Alınan eğitime hiç bir zaman gereksiz olarak bakmamak gereklidir. Eğitim alma amacınız çok daha kolay bir şekilde işe girmek ise onunda garantisi yoktur. Neticede ülkemizde bir dünya üniversite mezunu işsiz var. Böyle bir ortamda sertifikaların bir işe girmek için sağladığı katkı çok küçüktür.

Eğer çok boş vaktiniz varsa ve bu vakti değerlendirecek bir uğraş arıyorsanız gitmenizde fayda var. Fakat lise ya da üniversitedeki derslerinize çalışmak veya yazılımda kendinizi geliştirmek gibi daha önemli yapmanız gereken şeyler varsa o zaman bu tarz kurslar için vaktinizi harcamayın.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı