Sürekli Projeler Üretip Vazgeçme Nedenleri

Sürekli Projeler Üretip Vazgeçme Nedenleri

İnternetin hızla yaygınlaşması, hazır scriptler ile kolaylıkla bir web sitesi kurulabilmesi ve bu hazır scriptler ile yapılabileceklerin kapsamının her geçen gün artması, birde internette bir sürü para kazanan kişinin olduğunu zannetmek sürekli projeler üretilmesine neden oluyor. Fakat söz konusu projeler ile kısa süre ilgilenip, beklenen geri dönüşler kısa sürede alınmadığında hemen harcanan bütün emek çöpe atılarak vazgeçiliyor.

Bu makalemizde bir çok kişinin yaşadığı proje üretip vazgeçme yarasına parmak sokuyoruz. Nedenlerine beraber göz fırlatalım…

Kısa Sürede Para Kazanılacağını Sanmak

Herkesin amacı rahat ve hızlı bir şekilde . İnternette bir proje yapmakta bu amaca ulaşmayı sağlayacak yol olarak görülür. “Bir internet sitesi kurarım. Bütün gün bilgisayar başında oturduğum yerden web sitesiyle uğraşır, rahat bir şekilde para kazanırım” hayali kurulur. Fakat bu çoğu zaman düşünüldüğü kadar kolay olmaz.

Kısa sürede para kazanılacağı zannedilen bir proje, haftalarca, aylarca ilgilenildikten sonra para getirmediği görüldüğünde, o ana kadar harcanan emek ve proje çöpe gider.

Başarılı Projelere Aldanmak

Bir çok kişi internette dolaşırken başarılı projeler görür. Söz konusu projeye bakan kişi “bende aynısını hatta daha iyisini yapabilirim” şeklinde düşünüp bir hışımla projeyi hayata geçirir.

Başarılı projelere bakarak hayata geçirilen projeler genel olarak üzerinde fazla düşünülmeyen projelerdir. Dolayısıyla gereklilikleri üzerinde fazla durulmadan ve gerekliliklerinin farkına varılmadan hayata geçirilir. Gereklilikleri ise proje hayata geçirildikten sonra farkına varılır ve söz konusu gerekliliklerin karşılanamaması nedeniyle projeden vazgeçilir.

Zaman YetersizliğiBelli bir dönemde yapılabilecek hiç bir iş yoktur ve kendisiyle uğraşılacak bir proje akla gelir. Bu tarz vakit boşlukları ağırlıklı olarak okul tatilleri ya da iş hayatından arda kalan boş vakitlerdir.

Fakat bir projeye harcanması gereken zaman bir kaç hafta, ay ya da günde bir kaç saatten daha fazladır. Dolayısıyla söz konusu okul tatili bittikten veya iş hayatındaki işler yoğunlaştıktan sonra projeye ihtiyaç duyulan zaman ayrılamaz. Kendisine vakit ayrılamayan projelerde netice olarak son bulur.

Maddi yetersizlik iki şekilde baş gösterir. Birincisi projenin ihtiyaç duyduğu maddiyatın karşılanamaması, ikincisi proje sahibinin ihtiyaç duyduğu maddiyatın karşılanamamasıdır.

Bazı projeler devam etmek ya da büyümek için az çok bir maddiyata ihtiyaç duyabilir. İhtiyaç duyulan bu maddiyatın karşılanamaması projenin son bulmasına neden olur.

Proje sahibinin maddi ihtiyaçlarını karşılayamaması da, projeye harcaması gereken zamanı, bir işe girip o iş için harcamasına neden olur. Dolayısıyla zaman yetersizliği maddesinde olduğu üzere proje zamanla çöpe gider.

İnanç ve Heves Kaybı

İnanç ve heves kaybının ana nedeni projenin büyük beklentiler ile hayata geçirilmesidir. İlk maddede belirttiğimiz kısa sürede çok para kazanmak, kısa sürede ciddi ziyaretçilere ve takipçilere sahip olmak ya da projenin zorluğunun proje hayata geçirildikten sonra görülmesi ciddi beklentiler arasında gelir.

Genel olarak bir hışımla, düşünülmeden, büyük beklentiler içine girilerek hayata geçirilen projeler çoğu zaman beklentileri karşılamaz. Beklentilerin karşılanmaması heves ve inanç kaybına neden olarak projenin sona erdirilmesine neden olur.

SONUÇ

Netice olarak bir projeyi hayata geçirirken burada yer verdiğimiz maddeleri dikkate almakta fayda var. Yani hayata geçirmeyi planladığınız projeden kısa sürede para kazanma beklentisi, projenin gereksinimlerinin farkına varılması, projeyle uzun süre ilgilenebilmesi, maddi gereksinimler, projeyi gerçekten severek ve vazgeçmeyerek yapılacak olması, projenin çöpe gidip gitmemesi konusunda önemli rol oynuyor.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı