Bilgisayar Mühendisliği ve Beden Öğretmenliği

Bilgisayar Mühendisliği ve Beden Öğretmenliği

ve ile ilgili sorular soran kardeşimizin sorularını cevaplıyoruz.

SORU:

Yine ben abi bıkmışsındır benden kesin abi bi çok soru sordum kısmen cevaplarımıda öğrenmek istediklerimide öğrendim birbiri ardına sorular çıkıyo aklımda.
Daha önce zaten matematiği sevmiyom demiştim o yüzden anadolu teknik yada meslek lisesine gidicem bi önceki arkadaş benden adam olurmu fealn demiş sorularda sormuuş abi şimdi adamlık para felan diyer şeyler değil demişsinde gelde onu evdekilere söyle okuda oku zorla dayıyolar okucam zorla güzellik olmaz okumıcam demiyom eşek gibide okucam . Bide şu var tabi kararsızım daha önce söylediklerin ölçtüm biçitm karar vermeye çalıştım ama yine yapamadım kararsız kalıyorum.Herşeyin bi zorluğu var bilgisayar mühendsiliğide okusanda hademelik yapsan bile beden hocamız bize derste beden hocası olmak biraz çalışarak ve yetenek isteyen bi iş dedi spor lisesine gitcen o lise den sonra spor bölümü olan bi üniversite yurda felan kalıcaksın dedi ve o yurda kaldığın arkdaşlar gibi sınavlara gece gündüz çalışmana gerek kalmıcak dedi senin sınavın hep spor la alaklı olcak yani kalem kağıdı unutucan dedi bana ne güzel bi meslek beden öğretmeni olcan 3 milyar küsür maaş alcan yaptığın işi sorsan hiçbişey altı üstü gelip top veriyo hadi çocuklar top oynayın gidipte bile bile olamıcağım bi meslek yerine buda güzel bence ama ben teknolojiyi seviyorum bilgisayarı felan telefon tablet pc ler o yüzden pc mühendisi olmak istiyorum ne yapmamamız lazım bu bölüm okucak bütün kardeşlerim adına söylüyorum ve okucak kişilerde olması gereken özellikler

CEVAP:

Bilgisayar Mühendisliğine Gitmek

Öncelikle belirteyim, senden bıkmadım kardeşim. Senin kafa yapından bıktım. 2 tane sorunu cevapladım, ikisi de olmak ile alakalıydı. Hala bana gelip nasıl bilgisayar mühendisi olmak ile ilgili soru soruyorsun. Hadi onları geçtim, KodcuHerif.Com ‘da bilgisayar mühendisi olmayla alakalı onlarca soru cevaplandı. Kendi sorularına verdiğim cevaplardan bir sonuca varamadıysan, en azından onları okuyarak bir fikir edinebilirsin.

Bilgisayar Mühendisliğine GitmekZaten bu zamana kadar ki sorularında bilgisayar mühendisi olma ile alakalı sorularında verdiğim cevaplarda yapman gerekenleri söyledim, sende biliyorsun yapman gerekenleri. Fakat senin asıl istediğin, (ki daha önceki sorularda da bunu belirttin) “abi ben matematik ve istemiyorum, yap bi kolaylıkta ben onları öğrenmeden bilgisayar mühendisi olayım …” gibi bir şey. Çünkü diğer iki soruda matematik ve ingilizce öğrenmek istemeyip nasıl bilgisayar mühendisi olacağını sormuştun, onlara cevap verdim, yine geliyorsun “nasıl bilgisayar mühendisi olucam?” diye soruyorsun.

Açık ve net, belli bir eğitim sistemi var. Çalışacaksın derslerine, gireceksin üniversite sınavına, alacaksın yüksek puanı, puanına göre bir üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümüne gideceksin. Bilgisayar mühendisliği sayısal bölüm. Bu yüzden üniversite sınavında sayısal derslerden ister seve seve ister öbür türlü yüksek puan alman gerekecek, ki bu da matematik, fizik gibi derslere çok çalışman gerektiği anlamına geliyor.

İngilizcen çokta iyi olmaz ise bir sene hazırlık okuyacaksın, sonraki senelerde de İngilizceyi iyice öğreneceğin dersler göreceksin. Yani yine seve seve yada başka türlü İngilizce çalışman gerekecek.

Bilgisayarı Sevmek

Seni çok iyi anlıyorum kardeşim. Bilgisayarı seviyor, o yüzden onunla ilgili bir meslek edinmek yada bir şeyler yapmak istiyorsun. Zaten günümüzde az yada çok herkes bilgisayarı seviyor. Fakat senin gibi bana soru soran kardeşlerimin çok büyük bir hataya düştüğünü görüyorum. O da bilgisayarda sevdiğiniz şeyler ile uğraşmaktan dolayı bilgisayar mühendisi yada yazılım mühendisi olmak istiyorsunuz. Bu çok ciddi bir hata. Çünkü sadece sevdiğiniz şeyler ile uğraşarak “bilgisayar çok zevkli, bilgisayar çok kolay, benim bilgisayarda yeteneğim var, herkesin sorularını cevaplıyorum, etrafımdaki en bilgili kişi benim, herkese ben öğretiyorum” gibi düşüncelerden dolayı bilgisayarı meslek edinmek istemeyin.

Çünkü siz bugün canınızın istediği konular ile uğraşmanız neticesinde bilgisayarı seviyorsunuz. Fakat bilgisayar mühendisliğinde size gelip de “hadi gençler canınız ne istiyorsa onunla uğraşın” demeyecekler. Öyle konular ile karşınıza gelecekler, öyle derslere çalışmanızı isteyecekler ki değil bilgisayarı sevmek, bilgisayardan nefret etme noktasına geleceksiniz. Benim çok fazla bu nedenle bilgisayardan bıkmış, iş dışında bilgisayarı görmek istemeyen arkadaşım var. Bugün siz davulun sesini uzaktan duyuyorsunuz ve kulağınıza çok hoş geliyor. Fakat yanına gittiğinizde hiçte hoş gelmeyebilir.

Hep okul sıralarında sorulur “hocam bu matematik konusu bizim gerçek hayatta ne işimize yarayacak?” diye. Hemen hemen hepimiz sorduk yada düşündük bu soruyu. Belki o matematik konusu sizin gerçek hayatta hiç bir işinize yaramayacak fakat kendinize ve bir başkasına, herkesin yapmaktan zevk almadığı, başarmakta güçlük çektiği, kolay olmayan bir şeyi başarma ve anlama kapasitenizi ispatlamak için var o matematik konuları.

Beden Öğretmenliği

Beden öğretmenliği de kolay iş değildir. Sadece üniversite sınavına girip belli bir puan almak yetmez, spor müsabakalarına katılacaksın, koşacaksın, yarışacaksın ve belli bir sürü fiziksel sınavdan geçeceksin. Hayatını programlı yaşayacaksın.

Beden ÖğretmenliğiHepsini yaptın, üniversiteden mezun oldun, ondan sonra KPSS ‘ye hazırlanacaksın, ki orada da karşına sınavlar çıkacak. KPSS ‘den belli bir puan alıp atama bekleyeceksin. Bugün atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen var. Benim 7 yıldır atama bekleyen öğretmen arkadaşlarım var. Hadi atama geldi, yüksek puan alamazsan belkide hiç istemediğin yerlere gitmek zorunda kalacaksın, orası ALLAH Kerim. Beden öğretmeni olunca mahallendeki okulda öğretmenlik yapmayacaksın.

Beden öğretmenliğini, bilgisayarda olduğu gibi sadece olumlu taraflarına bakarak istiyorsun. “Veririm topları eline, tepişin çocuklar derim, bi köşeye geçer yatarım, ay sonunda alırım 3.000 TL maaşı elime, ohhhh kıyak hayat …” diye düşünerek sana cazip geliyor. Bir gün bir denetime yakalanırsın öttürürler adamı.

zannettiğin gibi 3.000 TL ‘de değil. En düşük beden öğretmeni maaşı 2.136 TL, en yüksek beden öğretmeni maaşı 2.483 TL, ki öğretmenliğe en düşük maaştan başlayacaksın.

Adam Olmak

Başka bir kardeşimizin sorusuna verdiğim cevapta adam olmak ile ilgili sözlerim tamamen iyi karakter sahibi olmak ile ilgiliydi. Sen yine işine geldiği gibi anlamışsın. Orada da “iyi karakter sahibiyseniz, iyi bir meslek sahibi olmanıza ve cebinizde para olmasına gerek yok” demek istemedim. Elbette ailen okumanı, iyi bir iş sahibi olmanı, cebinde para olmasını, tüm bunların yanında iyi bir karaktere sahip olmanı isteyecek.

Aileler çocuklarının her daim huzurlu, mutlu, sağlıklı, sıkıntısız ve karakter sahibi olmasını ister. Çünkü evlatlarının yaşadığı her olumsuzluktan dolayı kendileri daha fazla üzülür. Hem evlatlarının hemde kendilerinin üzülmemesi için evlatlarına adam olmaktan bahsederler. Düzgün getirisi olan bir işin yoksa da huzur, mutluluk, sağlık konularında sıkıntı yaşarsın.

SONUÇ

Netice olarak bütün sorularına verdiğim cevaplarda olduğu gibi çalışacaksın. Bunun başka çağresi yok. Onu istemiyorum bunu istemiyorum demeyle olmaz. Meslek seçimi sadece güzel taraflarına bakılarak da seçilmez.

Çalışmıcam demiyorum, eşek gibi çalışıcam” diyorsun. Ne zaman çalışacaksın … Okul hayatın başlayalı kaç yıl olmuş, hala “çalışıcam” diyorsan, bende sana “ohhoooo, arkasından el salla” derim. Kaybettiğin her saniye senin aleyhine ilerliyor kardeşim. Hala daha “çalışıcam, yapıcam, edicem” dersen bir bakmışsın, çalışmanı, yapmanı, etmeni gerektiren zaman çoktan geçmiş, elinde dandik bir diplomayla kapı kapı, “ne iş olsa yaparım abi” diyerek bulursun kendini …

Benim sana daha fazla öğretecek yada anlatacak bir şeyim yok güzel kardeşim. Zaten bu kadar uzun cevabı da sadece sana değil, senin kafanda olan herkes için yazdım. Benim gözlemlediğim kadarıyla (ki daha öncede bunu söyledim) sen rahat, canının istediği, güzel para kazandıracak bir meslek arıyorsun. Fakat yok öyle çaba göstermeden, adam gibi çalışmadan, rahat ve çok para kazandıracak bir meslek.

O yüzden güzel kardeşim, üniversite sınavına kadar tek yapman gereken şey ders çalışmak. Üniversite sınavına gir, aldığın puana göre hareket et. Bilgisayar mühendisliğini tutturabilirsen gidersin, tutturamazsan gidemezsin. Her şey bu kadar basit. Bide ricam sosyal medyadan “yok aslında böyle değil, yok aslında şöyle değil” tarzında geri dönüşler yapma güzel kardeşim 😉 Bir daha soru soracaksan da üniversite sınavından sonra sor.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı