Hosting Nedir? Domain Nedir? Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir? Domain Nedir? Ne İşe Yarar?

Hosting ve domain ile ilgili soru soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Domain yani alan afi aliyoruz ya bu alan adi bildigim site dimi yani ilk once siteyi yapip sonra domainmi aliyoruz yoksa domainle beraber biz siteyi bosda olsa olusturmusmu oluyoruz
bilgilendirirseniz sevinirim

CEVAP:

Hosting sizin web siteniz için gerekli bütün dosyaların depolandığı alandır. Buraya sitenizin çalışması için gerekli kodların yazılı olduğu dosyaların barındırıldığı gibi, resim, video, müzik ve diğer akla gelebilecek dosyaları atarsınız. Hostingler genel olarak ikiye ayrılır;

Linux Hostingler: PHP siteler için tercih edilir.

Windows Hostingler: ASP.Net siteler için tercih edilir.

Aslında her hosting de bulunan bir adres vardır. Örneğin Google ‘ın asıl adresi 216.58.211.36 ‘dir. Bunu adres çubuğuna yazınca Google ‘a girdiğini göreceksiniz. Tabi o hosting de birden fazla site barındırılıyorsa sadece böyle bir adres verilmesi durumunda ilgili siteye ulaşamazsınız. Bu tarz adreslerin sonuna “:” işareti konularak ek 4 haneli bir sayı daha gelir.

Domain Nedir?Eğer domain diye bir şey olmasaydı, Google ‘a girmek için 216.58.211.36 sayılarını aklınızda tutmanız, her seferinde Google ‘a girmek için bu sayıları yazmanız ve daha bir çok aklınızda olan sitenin de sayılarını aklınızda tutmanız gerekecekti. Domain ise bu sayılara aklınızda tutabileceğiniz şekilde bir köprü oluşturmaktadır. Yani siz adres çubuğuna google.com yazarsınız fakat o arka planda 216.58.211.36 sayılarına bağlanır.

Dolayısıyla istenildiği taktirde domain almadan da site yapılabilir. Fakat bu çokta sağlıklı olmayabilir. Hazır script bir web sitesi kuracaksanız, kurulum esnasında, kurulum yaptığınız adresi dosyalara işleyebilir. Yani siz 216.58.211.36 gibi adres üzerinden yapıyorsanız, script bu sayıları dosyalarına, veritabanına işler ve daha sonradan domain alıp hostinginize entegre etseniz bile doğru düzgün çalışmayabilir. Düzgün çalışması için ya siteye kurulum yaptığınız 216.58.211.36 gibi bir adres üzerinden bağlanmanız gerekir yada dosyalardaki, veritabanındaki bu adresi aldığınız ve ilişkilendirdiğiniz domain ile değiştirmeniz gereklidir.

SONUÇ

Netice olarak bir web sitesi domain olmadan da kurulabilir. Fakat en sağlıklısı hosting ve domaini beraber alıp, birbirine bağlayıp (yada bağlatıp) öyle kurulum yapmaktır.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı