Oyun Yapabilmek İçin Hangi Üniversiteye Gitmeli?

Oyun Yapabilmek İçin Hangi Üniversiteye Gitmeli?

ve Üniversiteye giderek oyun programlama eğitimi almak isteyen bir kardeşimizin sorduğu soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Selamünaleyküm Kodcu abi Türkiye’de oyun programlama egitimi almak için hangi üniversiteye gitmeliyim?

CEVAP:

Aleyküm selam =) Öncelikle belirtmekte fayda var, yazılım bilen herkes oyun yapabilir. Tabi bu her türlü oyunu yapabileceği anlamına gelmez. Özellikle kaliteli, basit olmayan oyun yapmak isteyen bir kişi bu konuda eğitim alma gereksinimi duymasının yanı sıra kendisini bu konuda özel olarak geliştirlemelidir.

Oyun Yapmak İçin Üniversite

Açık konuşmak gerekirse oyun yapmak için bu zamana ne uğraştım nede oyun sektörü vesilesiyle hayali kurdum. Fakat oyun sektörü çok ciddi bir para kazanma sektörü olduğunu belirtmekte de fayda var.

Oyun SektörüEğer bir oyun yapmak için üniversite eğitimi almak istiyorsanız ALLAH yardımcınız olsun =) Çünkü lisans düzeyinde yani 4 yıllık üniversite olarak oyuna yönelik bir bölüm yok. Bunun için 4 yıllık üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisans yapmanız gerekiyor. Tabi bunun yanı sıra o bitirdiğiniz 4 yıllık üniversitede kimya, sosyoloji gibi alakasız bölümler değil bilgisayar ile alakalı bölümler olması gerekiyor.

Bir diğer sıkıntı ise oyun yapmak için, yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz üniversitelerde öyle sıradan ve basit üniversiteler değil. Yani girmesi de, bitirmesi de ayrı mesele olan üniversiteler;

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi gibi üniversitelerde oyun yapmak için gerekli eğitimi alabileceğiniz yüksek lisans bölümleri var.

SONUÇ

Her ne kadar oyun yapmak para kazanma konusunda ideal bir sektör olsa da, kuluçka yada sektörel tabirle Startup aşamasında çok ciddi destek isteyen bir sektör.  ise bu konuda gerekli desteği görmüyor. O yüzden Türk oyun sektörü konusunda iyi araştırmalar yapıp, ona göre bir yol belirlemekte fayda var.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı