Alışveriş Siteleri İçin Domain Alma Kriterleri

Alışveriş Sitesileri İçin Domain Alma Kriterleri

için domain yani alan adı alırken dikkat edilmesi gereken unsurlara dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba,
Bir açacağız . Açacağımız sitenin sadece domainini alıp gerisini anlaşacağımız şirkete bırakacağız ve siteyi biz yöneteceğiz ama sitenin ismi konusunda çok kararsız kaldık biliyoruz ki akılda kalıcı bir isim olmalı fazla bilgimiz olmadığı için en iyisi site alan adı alırken nelere dikkat etmeliyiz, nasıl seçmeliyiz , neleri yapmamalıyız ve hangi uzantıyı tercih etmeliyiz diye ancak kodcu herife başvurabiliriz dedik yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

CEVAP:

Çok güzel bir soru. Bu sorudan yola çıkarak çok daha faydalı olması açısından önce genel olarak domain alma konusunda dikkat edilmesi gereken unsurlara değindik. O konuda burada: Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Kriter

Her ne kadar o konuda yer alan kriterlerin hemen hemen hepsi bir alışveriş sitesi için domain alma konusunda da geçerli olsa da ekstra değinmek gereken noktalar var. O yüzden o konuyu da okumakta ziyadesiyle faydalı olacaktır.

Marka İsmi

Her şeyden önce düşünülmesi gereken şey, söz konusu E-Ticaret sitesi olacağı için yani site üzerinden ticaret yapılacağı için, sitenin ismine, dolayısıyla alan adına bir marka ismi gözüyle bakmak gereklidir.

Ülkemizde çakma alışveriş siteleri türediği ve bu anlamda inceden bir güvensizlik durumu söz konusu olduğu için, kişilerin baktığı kriterler arasında ismi de yer almaktadır. Bu anlamda ismin bir ciddiyeti ve ağırlığı olmasında fayda var. Normal siteler için, komik, esprili bir isim seçimi samimi ve ilgi çekici gelebilir fakat söz konusu ticaret olunca biraz ciddiyet gereklidir.

Satılan Ürün Fikri Vermeli

E-Ticaret sitesiYine önceki konuda da belirtildiği gibi, standart bir site ismi nasıl site ile ilgili bilgi vermesi gerekiyorsa, alışveriş siteleri isimleri de alışveriş sitesinde satılan ürünlere dair bilgiler vermelidir.

Eğer dikey E-Ticaret sitesi dediğimiz, sadece belli bir ürün kategorisine yönelik satış yapılacak ise, o kategorinin isminin domainde yer almasının büyük önemi var. Örneğin sadece telefon satan bir site iseniz, alan adınızda “telefonmarketi” gibi bir isim olabilir ve duyanların aklına hemen bu alışveriş sitesinde telefon satıldığı düşüncesini uyandırır.

Her ürünü satan E-Ticaret sitelerine isim bulmak zor değildir fakat anlamlı olması açısından sıkıntılar yaşanabilir. Her ürünü satan alışveriş sitesi düşündüğümüzde aklımıza hemen “hepsiburada.com” gelir. Bu genel bir site için son derece güzel bir isimdir. Fakat her şeyi barındırdığı düşünülsün diyede anlaşılması zor isimler tercih edilmemelidir.

Hayati Unsur: SEO

Bütün siteler için çok önemli olan arama motorlarında üst sıralarda olup ziyaretçi gelmesinin sağlanması, E-Ticaret sitesi için çok daha hayati bir unsurdur. Çünkü normal bir siteniz varsa temel amacınız olabildiğince çok ziyaretçi çekmektir. Bunu sosyal medya sitelerinden ve diğer internet sitelerinden sağlayabilirsiniz. Fakat E-Ticaret siteniz varsa temel amacınız sitenizden alışveriş yapacak kişilerin sitenizi ziyaret etmesini sağlamaktır. Bu nedenle için arama motorlarında üst sıralarda olmak, diğer site türlerine nazaran çok daha fazla öneme sahiptir.

Dolayısıyla arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacak ve E-Ticaret siteniz ile alakalı bir domain seçmeniz gereklidir.

Eğer siteniz varsa bu iş daha kolaydır. Çünkü sattığınız ürün kategorisinde isim tercih edersiniz ve bu isim yüksek oranda arama hacmine sahiptir. Fakat genel bir alışveriş siteniz varsa o zaman genel bir isim bulmanız gereklidir, ki bu yüksek oranda arama hacmine sahip olmayacaktır.

Türkçe Karaktere Takılmamak Gerek

e-ticaret siteleriDomain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Kriter konusunda olan bir domain tercih edilmemesine özen gösterilmesi gerek demiştik. Belki de o konuyla bu konu arasındaki en büyük fark budur. Çünkü e-ticaret siteleri söz konusu olduğunda sizin en önemli ziyaretçi kaynağınız arama motorlarıdır. Arama motorları da Türkçe karakterlere takılmazlar. Yani “yazılım” da yazsanız, “yazilim” da yazsanız size yine doğru sonuçları verirler.

Dolayısıyla SEO ‘nun alışveriş siteleri için hayati değerde olduğunu düşünürsek ve satılan ürün kategorisinin domain de yer alması da SEO açısından çok önemli olduğuna göre Türkçe karaktere takılmamak gereklidir. Örneğin iç çamaşırı satan bir site olduğunuzu düşünelim. Sırf içinde bir sürü Türkçe karakter var diye bu isimde bir domain tercih etmemek yanlış olur. Gönül rahatlığıyla “iccamasiri” tarzında bir domain alabilirsiniz.

SONUÇ

Bir alışveriş sitesi için en temel alan adı alma kriterleri bunlardır. Bunlara ek olarak Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Kriter konusunda yazan (Türkçe karakter kriteri hariç) bütün kriterler geçerlidir.

Alışveriş siteleri için domain önemli bir tercihtir. Neticede para kazanmaya odaklı, para harcanılan, ciddi bir iştir. İlk akla gelen isim alınmaması, iyi düşünülmesi gerekmektedir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı