Oracle Öğrenmek ve Kariyer Yapmak

Oracle Öğrenmek ve Kariyer Yapmak

öğrenmek ile ilgili tavsiyeler alan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

S.a abi birkaç yazılımcı abim bana oracle’ı öğrenmemi istiyor. Bu Oracle’ı Türkiye’de bilen pek fazla yokmuş bildiğim kadarıyla. Harika bir sistemi var diye duydum. Bankacılık, mobil operatörler ve hatta reyting sonuçlarına kadar bu sistem kullanılıyormuş. Ama bu sistemi öğrenmek içinde kafayı biraz yemek gerekiyormuş 🙂 Abi senin bu Oracle ile ilgili bilgilerini rica edebilir miyim. Ve Oracle’ın Microsoft’tan sonra en büyük 2. yazılım firması olduğunu yeni öğrendim.(Viki)

CEVAP:

 

Benim Oracle ile ilgili deneyimlerim çok kısıtlı seviyede. Bunun nedeni daha öncede söylediğim gibi, yazılımcı olmaya karar verdikten sonra “şunun adını koyalım” diye gittiğim ve kayda bir bilgi öğrenemediğim kurs oldu. Kursa başlarken “geleceğin veritabanı sistemi olan Oracle ‘ı öğretmeye başlıyoruz. Oracle veritabanı bilen adam işsiz kalmaz, çok para kazanır” dediler. Bizde “eyvallah” dedik. Kurs başladı, bitime 2 hafta kala “Oracle ‘a geçiyoruz arkadaşlar” dediler ama dersi anlatacak olan hoca da Oracle ‘ı bilmiyordu =) Bir yerden bakıp bakıp, anlayıp öğrendiklerini “hea arkadaşlar, bu böyle yapılıyormuş” diye anlatıyordu. Hal böyle olunca bizde de ne merak kaldı, ne öğrenme isteği…

Fakat gördüğümüz kısa süreli şeylerden sonra diğer veritabanı sistemlerine benziyor. Yani MS Sql ‘de olduğu gibi Oracle ‘da da Stored Procedureler, Trigerler ve benzeri şeyler var. Oracle ‘ın en büyük farkı ise diğer veritabanı sistemlerine nazaran çok büyük verileri çok verimli bir şekilde saklaması, sunması ve en önemlisi de güvenli olması. Bu, özellikle büyük şirketler açısından çok önemli bir unsurdur. Şirketler için bilgi, yeri geldiğinde paradan daha değerlidir. Para gitti mi belki bir şekilde telafi edilebilir fakat şirket içi bilgiler gitti mi o zaman sıçtın demektir. Dolayısıyla büyük şirketlerin önem verdiği ve kullandığı bir veritabanı sistemidir. Zaten ne kadar başarılı olduğu da geldiği noktadan belli.

Oracle ile

Oracle ile Kariyer YapmakEvet, yazılımcı abilerin elbette haklı. Oracle güzel bir sistem. Türkiye ‘de en azından Mysql, MS Sql bilen kişi kadar Oracle bilen kişi yok. İş imkanı da var. Büyük şirketler ve sistemler tarafından kullanılıyor. Bunların hepsi doğru. Bu doğrular arasında en önemlisi de sistemin zorluğu =)

Bizim gençlerimizde genel mantık şu; “Bu işte hem çok para var hemde teknoloji ile ilgili. E bende teknolojiyi çok seviyorum zaten. Bütün gün teknoloji sitelerinde haber okuyorum, telefonumun bütün özelliklerini biliyorum, o zaman ben bunu her türlü yaparım“. Bu kafanın sonucu yüzde değil binde 999 oranında hüsran ile sonuçlanır. Benim aylarca anlatmak isteyip anlatamadığım şey olaylara basit ve para odaklı bakılmaması gerektiği. Elbette babanızın hayrına yapmayacaksınız, sağlam , rahat yaşamak isteyeceksiniz fakat sırf bir şey teknoloji ile ilgili ve çok para kazandırıyor diye onun size uygun bir iş olduğunu düşünmenizde yanlış. Ben mesela yazılımcıyım ama Oracle ile uğraşmam. Belki çok para kazandıracak ama yine uğraşmam. Çünkü biliyorum bu işlerin o kadar kolay olmadığını.

Ha, buradan da “bu iş zordur, sakın bulaşmayın” tarzında bir sonuç çıkmasın. Ben sadece para odaklı düşünüp, bu ve benzeri işlerin kolay zannedilmemesi gerektiğini söylemeye çalışıyorum. Yapabileceğinize inanıyorsanız, merakınız yada o sistemleri öğrenebilecek kapasiteniz varsa elbette öğrenin. Hatta öğrenmenizi tavsiye ederim. Fakat para odaklı hareket ettikten sonra bu iş olmaz. O zaman bilim adamı olun, onda da çok sağlam para var. Hadi onu geçtim, okul birincisi olun. “Ben okulu birincilik ile bitirdim” deyince girebileceğiniz çok iş var. Fakat neden bunları olmadığınızı ve yapmadığınızı önce kendinize itiraf edin 😉

Oracle ile kariyer yapmak meselesinde bir de iş ilanları mevzusu var. İlanlara bakıldığında ya sadece Oracle bilen kişi olmanız lazım yada hem Oracle bilen hemde yazılımdan anlayan kişi olmanız lazım. Sadece Oracle bilen kişileri arayanlar yüksek oranda Oracle Administrator olanları arayanlardır. Orta seviye Oracle biliyorsanız bu sefer yazılımdan da anlamanız icap edecektir.

SONUÇ

Netice olarak Oracle güzel bir sistem, yapılması durumunda iş bulabilirsiniz, para kazanabilirsiniz. Fakat asıl mesele o sistemi öğrenebilmekte. Yoksa öğrenilmesi durumunda para kazandıracak çok sistem var. Hatta Oracle öğrenmekten çok daha kolay olup, Oracle ‘ı bilmeniz durumunda kazanacağınız civarda para kazanılacak çok iş kolu var. Yeter ki mesele para kazanmak olsun. Bizim ülkemizde gerçekten o alanda kendisini ziyadesiyle geliştirmiş kişiler için yok. Temel ve orta seviyede kendisini geliştirmiş kişiler için iş sıkıntısı var.

Benim tavsiyem bir dene. Denemeyle bir şey kaybetmezsin. En kötü ihtimalle deneyim kazanmış olursun. 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı