Adli Bilişim Mühendisliği Hakkında Bilgiler

Adli Bilişim Mühendisliği Hakkında Bilgiler

ile ilgili gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Hocam öncelikle merhabalar Türkiye de ilk defa açılan Adli Bilişim Mühendisliği bölümü hakkında bilginiz var mıdır acaba ? internetden biraz araştırma yaptım fakat kafamda pek bir şey oluşmadı ve aradığım bilgileri bulamadım.Sizce önü açık bir meslek midir ? tam olarak ne yapar ne yapamaz ? yurt dışında eğitim-iş imkanları var mıdır ? bu konulara biraz açıklık getirirseniz eğer sevinirim

CEVAP:

Daha önce duymuş ve inceden bir fikir sahibiydim. Fakat bu soru vesilesi ile daha kapsamlı ve aydınlatıcı bilgiler edindim. Anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalışayım =)

Adli Bilişim Mühendisliği

bilişim suçlarıİnternetin ve teknolojinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştırması ve bize saymakla bitmeyecek imkanlar sunması açısından son derece güzel bir olay. Fakat bunun yanı sıra çeşitli sorunlarda meydana geliyor. Örneğin, artık suçları sadece reel dünyada değil, birisine hakaret etme, dolandırma, yasa dışı ürün temini gibi saymakla bitmeyecek suçları internetten işlemek mümkün. Bunun yanı sıra sürekli internet ve teknoloji ile iç içe olduğumuzdan diğer işlenen suçları aydınlatma konusunda da internet ve teknoloji ciddi faydalar sağlıyor.

Bütün bunlara karşılık olarak, internet ortamında yada reel ortamda işlenmiş bir suçu aydınlatmak için gerekli bilgi ve donanıma sahip çalışan yok. Bu ihtiyaç klasik olarak bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri yada sistem güvenlik uzmanları gibi kişiler ile gideriliyor. Fakat bu kişiler bir suçu aydınlatma konusunda ne kadar başarılıdır bilemiyorum ama neticede bu alan için yetişmiş yada yetiştirilmiş kişiler olmadıkları için, bu alan için yetiştirilen kişiler kadar verimli olamayacakları kesin.

İşte bu noktada adli bilişim mühendisliği imdada yetişiyor. Yani konusunda özel olarak yetiştirilen kişiler artık görev alacak. Bu alanda yetişen öğrenciler hem yazılım hem donanım hemde siber savunma konularında eğitim alacak. Dolayısıyla hem yazılım mühendisliği hemde bilgisayar mühendisliği mezunu kişilerin çalışma imkanlarına sahip olacaklar.

Tabi bu noktada “ulan bilgisayar mühendisliğine gideceğime adli bilişim mühendisliğine giderim, hem bilgisayar mühendisi hemde yazılım mühendisi olurum” şeklinde düz mantık düşünmek doğru olmaz. Neticede hem yazılım hem donanım ile alakalı bilgiler veriliyor olması, yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğinde anlatılanların hepsinin anlatıldığı anlamına gelmez. Sadece siber suçları aydınlatmak için ihtiyaç duyulan yazılım ve donanım bilgisi verilir. Dolayısıyla olup yazılımcı olarak çalışmak isterseniz, yazılımda kendinizi ekstradan geliştirmeniz gerekecektir.

Adli Bilişim Mühendisliği İş İmkanı

Adli Bilişim MühendisliğiAçıkçası ben adli bilişim mühendisliği bölümünün önünü çok açık görüyorum. Çünkü özellikle Türkiye ‘de yeni bir meslek. Bunun yanı sıra bir mesleğin önünün açıklığı ihtiyaçlar doğrultusunda belli olur. Yani “bundan yıllar sonra dahi teknolojiyi, interneti kullanıyor olacak mıyız?” diye düşündüğümüzde, bilim kurgu filmlerindeki gibi bir felaket yaşanmaz ise elbette kullanıyor olucaz. “Bundan yıllar sonra işlenen bilişim suçları aydınlatılma ihtiyacı olacak mı?” diye düşündüğümüzde ise bence çok daha fazla olacak. Çünkü internet ve teknoloji kullanımı hızla yaygınlaşıyor, dolayısıyla kullanan kişiler arasına yeni kötü niyetli kişilerde giriyor. Bu nedenle çok daha fazla aydınlatılması gereken suç olacak. Buda çok daha fazla bu alanda yetişmiş eleman ihtiyacı olacak anlamına geliyor.

Tabi çok yeni bir bölüm. Araştırmalarım neticesinde ilk olarak Fırat üniversitesinde kurulmuş, ki o da sanırım daha ilk mezunlarını vermedi. Birde Gazi Üniversitesinde açıldı yada açılacak, ki o da daha ilk mezunlarını vermiş değil. Dolayısıyla adli bilişim mühendisliği iş imkanı için kesin konuşmak doğru olmasa da bu alana devletin el atması durumunda, bu bölüme ciddi bir yığılma olacağı kesin.Yani devlet “adli bilişim suçlarını aydınlatma konusunda adli bilişim mühendisleri çalışacak” derse, ki diyeceği kesin, bundan bir kaç sene sonra adli bilişim mühendisliği puanları çok yüksek olur, girmekte zorlaşır. Bu nedenle ilk mezunları ve konusunda ciddi avantajlı görüyorum.

SONUÇ

Netice olarak adli bilişim mühendisliği yeni ve son derece ihtiyaç duyulan bir alana yönelik olması nedeniyle bence gayet ideal bir bölüm. Bu bölüme gidip, kendisini iyi şekilde yetiştiren kişilerinde iş bulma, dolayısıyla para kazanma konusunda sıkıntılar yaşayacağını da zannetmiyorum. Tabi, dediğim gibi zaman ne gösterir bilemeyiz ama yüksek ihtimal geleceği parlak bir meslek olarak görülüyor. Hatta bu zamana kadar gelen sorular vesilesi ile geleceğini en parlak gördüğüm bölüm diyebilirim =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı