2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı Okuyup 4 Yıllığa Geçmek

2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı Okuyup 4 Yıllığa Geçmek

Kod yazabilen kişilere hayran olan, 2 yıllık okuması durumunda okul ve iş imkanına dair sorular soran bayan kardeşimizin sorularını cevaplıyoruz.

SORU:

Öncelerde istemesemde sonrasında zevkle okudugum bir bölüm bilişim..
İyiki okumuşum ama kafamda sorular var! YGS gibi bir bela var başımda. Ben bilgisayar mühendisliği istiyen bir kızdım ama şimdi bunun ne kadar zor olduğunu gördüm çünkü Matematik ve Fizikle (MF- Lys) alıyor. Matematik sorun değil tabiki ama fen başlıca bir sorun. Elimden geleni yapıyorum, çalışıyorum ama hiç birşey olmassa 2 yıllık geçiş hakkımı kullancam bilgisayar programcılığına. Şimdi.. Bu bölümü okuyan çok insan var oyüzden şansım azalıyor gibi geliyo bana? 2 yıllıktan 4 seneliğe tamamlasamda bu değerli olabilcek ve ünüversite bitince rahat iş bulabilcek miyim ? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Çok heycanlıyım çok fazla yazdım biliyorum ama ben kod yazabilen insanlara hayranım… cevabınız çok değerli oyuzden

CEVAP:

Sorunda hem kız olduğunu belirtip hemde kod yazabilen kişilere hayran olduğunu belirtmen sıkıntılı oldu. Yazılıma “çok para kazanıcam” umuduyla merak salanların yanı sıra bir de yazılımcı olup etrafında bir sürü kız olacağını zanneden kardeşlerimiz eklenirse, diğer sektörlerde eleman sıkıntı çekilecek demektir =) Elbette biz olabildiğince çok nitelikli kardeşimizin yazılımla ilgilenmesini istiyoruz fakat gerçekleşmesi çok zor hayallerle yazılımcı olmasını değil, araştırma, geliştirme ve üretme sevdasıyla bu işe gönül vermesini istiyoruz. Bu nedenle yazılımcı olup cebinin para, etrafının kız dolacağını zanneden kardeşlerimiz çok üzülür =) Böyle bir hayali olan kardeşlerimde bir yazılımcıya gidip “abi yazılımcılar hem çok acayip paralar kazanıyormuş hemde bütün kızlar onlara hayranmış ve etraflarında bir sürü kız oluyormuş, o yüzden bende yazılımcı olmak istiyorum” demesin, sonra o yazılımcı ağzı dahil her yeriyle size güler =)

İşin espri bölümünü geçtikten sonra soruya odaklanacak olursak, soruda yer alan bir çok unsurun cevabı KodcuHerif.Com ‘da mevcut. Zaten sadece 300 civarı soru & cevap konusu olduğu için artık daha önce cevaplanmamış bir soru zor geliyor. Bu nedenle bu konuda, hem daha önceki konularda değinmediğimiz ufak tefek unsurlara değinelim hemde bu soruya cevap niteliğindeki konuların linkini verelim.

2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı2 Yıllık bilgisayar programcılığı ile ilgili tekrar tekrar aynı şeyleri yazmamak için en iyisi buna dair ayrıntılı cevap verdiğimiz bu konunun linkini verelim; 2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı Faydalı Olur Mu?

Özetleyecek olursak da, soruda da belirtildiği üzere çok fazla 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyan kişi var fakat buna karşılık çok fazla iş imkanı yok. Bunun yanı sıra 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümünde verilen eğitim, adının hakkını vermiyor. Yani bu bölümü okuyan kardeşlerimiz tam anlamıyla bir bilgisayar programcısı olarak okuldan mezun olmuyorlar. Anca bilgisayar kullanmayı bilen standart bir kişi kadar bilgiye sahip oluyorlar ki bu da bir ayrıcalık sağlamıyor.

4 yıllık üniversite bölümüne geçmek elbette sadece 2 yıllık bölüm okumaktan daha değerli ve avantajlı. Fakat bu kolaylıkla ve yüksek ücretlerde garantisi anlamına gelmiyor. Çünkü sektörde ciddi iş sıkıntıları var ve bir çok 4 yıllık üniversite mezunu işsiz durumda. Yinede bir iş ilanına başvuranlar arasından 2 yıllık mezunlar değil 4 yıllık mezunlar daha ön planda olacağından, iş bulma şansınızı arttırmak adına 4 yıllık mezun olmak için çalışılmalı.

Elbette yine 2 yıllık üniversite okuyan çok fazla kişinin olması, çoğunun 4 yıllığa geçmek istemesi ve kısıtlı kontenjanlar nedeniyle bu çokta kolay olabilecek bir şey değil. Hem 2 yıllık üniversitedeki notlarınızın çok iyi olması hemde 4 yıllığa geçiş sınavına iyi hazırlanmanız gerekiyor.

Kendinizi Geliştirmek

Kendinizi geliştirmeye dair yapabileceğiniz tek şey var oda çalışmak. Öğrenmeye, araştırmaya, bir şeyler üretmeye ve geliştirmeye hevesli olun gerisi gelir. Bunun yanı sıra yazılımda kendinizi geliştirmeye dair bu konuda yazılanları dikkate almanız faydalı olacaktır; Yazılım Öğrenme Konusunda Etkili Yollar

SONUÇ

Netice olarak içinde bulunduğun durum bir çok kardeşimizin içinde bulunduğu durum ile aynı. Bir çok kardeşimiz üniversitede istediği bir bölüme gidebilecek lise puanlarına sahip olamadığı ve üniversiteden iyi puan alamayacağını düşündüğünden dolayı çözüm arayışı içerisinde. Tek çözüm çalışmak gençler. Biliyorum, bunu zaten biliyor ve sürekli duyuyorsunuz fakat sihirli bir değneğin değip her şeyi istediğiniz gibi yapmasını ya da sizin istediklerinize kestirme yoldan ulaşmanızı sağlayacak bir yolun çıkmasını bekliyorsunuz. Öyle bir değnek de, öyle bir kestirme yolda maalesef yok. O yüzden zararın neresinden dönülürse kardır sözünü idrak edip, bu zamana kadar kaybettiğiniz ve boşa geçirdiğiniz vakti düşünmeyi bırakıp, bu dakikadan itibaren elinizden geleni yapmalısınız. Kara kara düşünmek, üzülmek ya da dertlenmek hiç bir zaman hiç bir soruna çözüm olmamıştır 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı