YouTube Para Kazanmak İçin 7 Video Unsuru

YouTube Para Kazanmak İçin 7 Video Unsuru

konusu son dönemlerde, ile çok para kazanan kişilerin haberleri nedeniyle bir çok kişinin ilgisini çekiyor. Oturduğunuz yerden, ilgi alanınıza yönelik , birde bundan kimsenin hayır diyebileceği bir iş olmasa gerek.

Elbette YouTube ‘tan para kazanmak için tek bir yol var; O da videolarınızın olabildiğince izlenmesi. Bizde bu makalemizde YouTube ‘tan para kazanmak için ilgi çekici video unsurlarına göz fırlatıcaz.

Özgünlük ve Telif

Her şeyden önce bilinmesi gereken şey, YouTube kanalının olabildiğince çok ziyaretçiye yada aboneye sahip olması için özgün videolar sunmanız gerekiyor. Bunun başlıca nedeni kişilerin ilgili videoyu başka bir yerde daha önce görmesinden ziyade YouTube ‘un o videonun size ait olmadığını tespit etmesidir. Bu tespit sonucunda ilgili videoyu ya kaldırır yada o videodan para kazanmanıza engel olur.

Diğer bir mesele ise telif hakkı sorunudur. Videolarda mutlaka kullandığınız müzikten programa kadar her şey, lisansı alınmış ve telif hakkına uygun olmalıdır. Telif hakkını ihlal eden bir durum söz konusu ise video kaldırılır yada düzenleme söz konusu olur. Yani filmler, diziler, maç özetleri yayınlayarak para kazanamazsınız.

Bu meseleye dikkat çektikten sonra özgün ve para kazandıracak video hazırlama meselesine geçelim.

İnternet aleminde her daim ilgi çeken ve şüphesiz ilgi çekecek olan video modeli komik videolardır. Fakat komik videolar yayınlayan bir kanala sahip olmak zordur. Çünkü özellikle bizim ülkemizde komik olmaya, güldürmeye çalışanı gömme hevesi vardır. Bu nedenle çok başarılı, benzeri olmayan, sağlam komik espriler ve durumlar barındıran bir video hazırlamanız gerekiyor.

oyun kanallarıŞöyle küçük bir araştırma yaptığımızda en çok aboneye sahip kanallar arasında oyun videoları yayınlayan kanalların olduğunu görüyoruz. İlk etapta “ulan adam alt tarafı oyun oynuyor. Bunun izlenecek ne tarafı var …” diye düşünüyor insan. Birisini yemek yerken izlemek gibi geliyor. Zira başkasının oynadığı bir oyunu oturup onlarca dakika izlemek yerine açıp oynamak daha mantıklı. Fakat bununda nedeni var elbet. En büyük nedeni kişilerin oynadığı oyunda takıldıkları yerleri nasıl geçebileceklerini öğrenmek ve oyunla ilgili bazı taktikler edinmek amacıyla izlemesi.

Bilgi Vermek

Videoların, yazılara nazaran en büyük avantajı görsel ve işitsel olması. Bu nedenle bir bilgi almak için 10-15 dakika yazı okumak yerine, 5 dakikada bir videoyu izlemek ve dinlemek çok daha cazip geliyor. Dolayısıyla kişiler öğrenmek istedikleri bir şey için çoğu zaman videoları tercih ediyor.

Lakin burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki, verilen bilgiyi olabildiğince anlaşılır, akıllarda soru işareti kalmayacak ve olabildiğince bilgilendirici şekilde anlatmak gerekiyor. Aynı zamanda çok büyük bir kesimin bilgi sahibi olduğu değil, küçük bir kesimin bilgi sahibi olup, büyük bir kesimin öğrenmek istediği konuları tercih etmekte fayda var.

Sıra Dışı Olmak

Bir şey tanıtan, bir şey hakkında bilgi veren yada benzeri videolar çok fazla var. Çoğunda eline mikrofon alıp, düz bir şekilde, bazende sadece bir metni okuyormuş gibi bir şey tanıtılan yada bilgi verilen videolar sıkıcı oluyor.

Bu tarz videolar ziyadesiyle çok olduğu için kişiler farklılık arıyor. Olaya hareket ve kişilerin ilgisini çekecek unsurlar katılması gerekiyor. Bazen bir şeyi kırmak, parçalamak, dağıtmak, patlatmak kısacası sıradan olmayan, herkesin her zaman yapamayacağı ve göremeyeceği unsurlar kazandırmak farz.

Tabi son zamanlarda elektronik alet kırmaya dair çok fazla video çıkmış durumda. Dolayısıyla çok fazla olan şey sıradan hale gelir ve ilgi çekmez. Bu nedenle sıra dışı olmak için yaratıcı olmak gerek.

Samimiyet

Samimiyetin her ortamda gideri vardır. Kendinizi kasmadan, sıkıntıya sokmadan, içinizden geldiği gibi davranmak her daim kazandırır. Fakat bu samimiyetinde kuralları ve dikkat edilmesi gereken unsurları var. Örneğin bir çok kişinin samimiyetten anladığı şey argo, küfürlü ve kafasına göre konuşmak olabiliyor çoğu zaman. Eyvallah, argo, küfürlü ve kafasına göre konuşmak ilgi çekmez diyemeyiz. Lakin bununda mantık çerçevesinde ve yerinde olması uygundur. Bu anlamda argo pastanın kendisi değil ancak süslemesi olabilir. Yerinde kullanılan bir argo ilgi çekici ve komik gelirken, yerli yersiz kullanılan argo aynı oranda antipatik gelebilir.

Bunun dışında içinizden geldiği gibi, rahat bir üslup ile video hazırlamak, kendinizi kasmamak kişilerin sizi kendilerinden biri gibi görmelerini sağlar ve videolarınıza olan ilgiyi arttırır.

Erotizm

YouTube para kazanmakErotizm maalesef insanların zaafı. Her ne kadar tasvip etmesek de, kabul etsek de etmesek de bir videonun çok izlenmesinde ciddi bir unsur. Zaten bunu bilen bir çok kişi yada internet sitesi, kişilerin ilgisini çekmek için bu yola başvuruyor ve maalesef her seferinde başarılı olabiliyor.

Videoların ön izleme resmine koyulan erotik bir bayan resmi yada video başlığına yazılan erotik bir başlık kişileri videoya tıklamaya teşvik ediyor. Tabi YouTube ‘un bu konuda bazı sınırlamaları var elbet. Bunun yanı sıra bu tarz videolar genelde eksi oylar alıyor ve şikayet ediliyor. Netice olarak kısa sürede video kaldırılıyor. Daha kayda değer bir izleyici kitlesine ve belli bir çizgiye sahip olmak için bu yolu elbette tavsiye etmiyoruz.

SONUÇ

Netice olarak buradaki unsurlar bir videonun çok izlenmesine dair kayda değer unsurlar diyebiliriz. Tabi belirtmekte fayda var, teknoloji sitelerinde haberlerini okuduğunuz “YouTube ‘tan bilmem kaç milyon dolar kazandı” şeklinde haberler ile gaza gelip bu işe heves etmeyin. Zira bu rakamları kazananların hemen hemen hepsi Amerika ‘da. Bu da 321 küsür milyonluk, teknoloji ve internet erişimi konusunda en üst seviye bir ülkede, yaklaşık 2 milyar insanın bildiği bir dilde videolar çekmek anlamına geliyor.

Türkiye ‘de YouTube’tan para kazanmak isteyen biri ise 84 milyon nüfuslu, teknoloji ve internete erişim konusunda orta seviye bir ülkede, yaklaşık 100 milyon insanın bildiği bir dilde videolar çektiği anlamına geliyor. Dolayısıyla aradaki fark her açıdan uçurum ve bu uçurum büyük çabaların neticesinde küçük kazançlar anlamına geliyor.

Fakat sıkıntı yok. Tek yol elbette YouTube ‘un reklamlarından para kazanmak değil. Eğer videolar yayınladığınız kategoride ziyadesiyle başarılı olursanız, videolarınıza şansına da sahipsiniz. Henüz Türkiye ‘deki bir çok şirket bu alanın farkında değil ama farkına varması yakındır.

Tabi bu bütün kategoriler için geçerli değil. O yüzden daha çok Türkiye ‘de aktif olan ve üreten sektörlere yönelik kategoriler seçmekte ve o kategoride başarılı olmaya çalışmakta fayda var. Örneğin bir oyun kanalının 1 milyon abonesi olup hiç sponsor alma ihtimali yok yada çok az sponsor alma ihtimali var iken, bir moda kanalının 100.000 bin abonesi olması durumunda çok rahat sponsor alma ihtimali vardır. Bu nedenle YouTube vesilesi ile para kazanmak için abone sayısına odaklı değil, sektör odaklı hareket etmek gereklidir.

olarak bu makalemizde YouTube para kazanmak konusuna göz fırlattık. Umarım bu alanda bir şeyler yapmak isteyenlere ufak dahi fayda sağlamışızdır. Bir sonraki makalede görüşmek üzere esen kalın …

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı