Yazılımcılık ve Oyun Oynamak Bir Arada Olur mu?

Yazılımcılık ve Oyun Oynamak Bir Arada Olur mu?

Oyun oynama sevdasıyla yazılımcı olmayı bir arada yürütüp yürütemeyeceğini soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba Kodcu Herif.Ben hemen konuya gireyim.Ben oyun oynayan ve yazılımcı olmak isteyen biriyim.c# kodlama dilinin birçoğunu öğrendim gibi.Ama bana oyunculuk yazılımcılık bir arada yürümez dediler.Sence oyunculuğu bırakmak mantıklı mı?Yoksa ikisi bir arada zorlarsak yürür mü?

CEVAP:

Bu konuya Bir Yazılımcı da Olmaması Gereken Özellikler başlıklı makalemizde değinmiştik. Orayı da isteyen okuyabilir.

Yazılımcılık ve

Elbette oyun oynamak eğlenceli ve biraz kafamızı dağıtmak için güzel bir yöntemdir. Fakat , yazılım ile uğraşmak ciddi vakit isteyen bir süreç. Bu nedenle elbette oyun oynayabilirsiniz fakat oynadığınız oyun sizin ciddi oranda vaktinizi alıp, ve yazılımda kendinize geliştirmek için gereken süreyi ayırmanıza engel oluyorsa oyun oynamak ve yazılımcılık bir arada yürümez.

Oyun OynamakÖrneğin ben deli gibi menejerlik oyunu oynamak istiyorum. Bilgisayara oyunu bir kursam, bir oynamaya başlasam, haftalarca başından kalkmadan ve başka hiç bir şey yapmadan oynayabilirim. Fakat bunun hayatımda ve yazılımcılık ile ilgili konularda bana zarar vereceğini, yapmam gerekenleri yapmamı engelleyeceğini bildiğim için ne kadar oynamak istersem isteyeyim bulaşmıyorum.

SONUÇ

Oyun oynayabilirsiniz. Fakat bu oyunlar sizin bilgisayarın başından kalkmanıza ve yazılım öğrenme yada yazılım konularında kendinizi geliştirmenizi sağlayacaksa bir arada yürümez. Günde yarım saat-45 dakika kadar bir oyunda vakit geçirin fakat kendinize dur diyebilin ve oyunu gerekli gördüğünüz sürede kapatacak iradeyi gösterin.

Son olarak kardeşim, C# kodlama dilinin bir çoğunu öğrenmediğin konusunda bana güvenebilirsin. Çünkü “bir çoğunu öğrendim” diyecek kadar kolay bir dil değildir. Bunu diyebilmek için aralıksız bi 3-4 yılını ile ilgilenerek geçirmen gerekiyor, ki ben 6-7 yıldır ara ara ilgileniyorum, ben bile “C# kodlama dilinin bir çoğunu öğrendim” diyemiyorum 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı