Yazılımcılar Asosyal İnsanlar mı?

Yazılımcılar Asosyal İnsanlar mı?

Yazılımcıların eve mahkum insanlar olup olmadığı ile ilgili gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

merhaba kodcu herif abi. lise sonda okuyorum. sayısal derslerim zayıftı ama /bilgisayar mühendisliği için oturdum çalıştım neredeyse derslerimi yarı yarıya toparladım ve çalışmaya devam ediyorum. her neyse soruma geçeyim. bilgisayar/ mühendisleri işleri gereği sürekli evde kalıp monoton, sıkıcı, asosyal tüm gün bilgisayarın başından kalkmayan kişilermi ? bu sorum sitede yayınlanırsa tüm insanlığa selam olsun.

CEVAP:

Tüm insanlıktan da sana selam olsun kardeşim =) Bu soru KodcuHerif.Com ‘un ilk konusunda yazdıklarımı aklıma getirdi. Orada şunları yazmıştım;

“Bilindiği gibi kodlama, tasarım ve teknoloji işleriyle uğraşan kişiler her daim ciddi, üslup olarak TRT spikerlerini aratmayan, tavır olarak İngiliz kraliyet ailesi mensubu gibi hareket eden kişilermiş gibi düşünülüyor. Hatta tip olarak dahi sivilceli, gözlüklü, dişleri telli, asosyal kişiler olduğumuzu dahi düşünenler azınlıkta. Fakat bizde insanız lan! Bizde gülüyoruz, espri yapıyoruz, küfür ediyoruz, burnumuzu karıştırıyoruz ve önümüze gelen yerde yelleniyoruz.”

Bu düşüncenin farkında olarak bunları yazmıştım ilk konuda. Karikatürlerde, filmlerde ve diğer yazılımcıların tasvir edildiği yerlerde hep bu şekilde gösteriliyor yazılımcılar. Fakat tam olarak böyle değil. Elbette asosyal yazılımcılar var fakat yazılımcıların çoğu sosyal olup, bazı dönemlerde asosyal olmak zorunda olan kişilerdir. Ne demek istediğime daha ayrıntılı göz fırlatalım …

Yazılımcılık ve Asosyallik

Öncelikle yazılım öğrenme süreci her daim söylediğim gibi ciddi özveri, çaba ve vakit gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle bir çok şeyden taviz vermek gereklidir. Bu verilen taviz işten yada okuldan olamayacağından dolayı gezmekten, tozmaktan, arkadaşlar ile ilişkilerden verilen taviz olmak zorunda oluyor. Bu nedenle yazılım öğrenme aşamasında olan kişiler biraz sosyalliğine gem vurmak zorunda kalabilirler.

Yazılım öğrendikten sonra yani yazılımın mantığını kavrayıp bir projeyi iyi kötü tek başına hayata geçirecek seviyeye geldikten sonra biraz daha rahat hareket edebilme imkanına sahiptirler. Fakat ellerinde yapmaları gereken bir proje varsa, bu projede kısa vadede yapılması gereken bir proje ise yine taviz verilen ilk şey sosyal hayat olur.

asosyalYazılım dünyasındaki en büyük sıkıntı projenin bitiş tarihidir. Bir projenin bitiş tarihi her daim hiç bir sorunun yaşanmayacağı düşünülerek belirlenir. Fakat asla böyle bir şey olmaz. Mutlaka o projede sorunlar çıkar ve projeyi yetiştirmek için ekstra çalışmak, dolayısıyla yine bir çok şeyden taviz vermek gereklidir.

Bir şirkette çalışan bir iseniz asla sabah 9-akşam 6 arası çalışan, akşam 6 olunca da her daim “mesai bitti, hadi bana güle güle” diyebilecek biri olamazsınız. Çünkü o anda yapılması gereken acil bir iş varsa mesai yapmanız icap eder, ki günümüz özel sektöründe mesai ücreti diye bir kavramda anlamına kaybetmektedir.

Bunun yanı sıra çalışmakta olan bir yazılım sistemi çöker, arıza verir ve işlerin ilerlemesine engel olursa “bana ne ya, ben mesai saatinde değilim, yarın sabah/pazartesi günü işe gidince bakarım” diyemezsiniz. İşin aciliyetine göre yatağınızdan kalkıp o işle ilgilenmeniz bile gerekebilir.

SONUÇ

Tabi bu örnekler her daim meydana gelen şeyler değil ve yazılım ile ilgilenmenin zaman kavramı ile alakası olmadığını gösteren örneklerdir. Yazılım ve sosyallik zaman gerektirir. “Ben sosyal olucam” diyerek iyi bir yazılımcı olmayı ikinci plana atmakta sizin elinizde, “ben iyi bir yazılımcı olucam” diyerek sosyalliği ikinci plana atmakta sizin elinizde.

Netice olarak yazılımda öğrenmenin ve yapılacak işlerin sınırı olmadığı için yazılım ile ne kadar çok ilgilenirseniz o kadar iyi birer yazılımcı olursunuz. Bu da sizin ne kadar sosyal yada ne kadar iyi bir yazılımcı olduğunuzu belirler.

Fakat benim tavsiyem haftada 1 gününüzü tamamen kendinize ayırın. Her türlü sizi yorması muhtemel iş yada proje düşüncesinden uzaklaşarak sadece gönlünüzce bir gün geçirin. Bu gönlünüzce geçirdiğiniz günde bilgisayar başında oyun oynayarak, dizi izleyerek, sosyal ağlarda takılarak değil, eşiniz, dostunuz, akrabalarınız ile dışarıda vakit geçirerek ve sohbet ederek olsun 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı