Yazılımcı Unvanları İçin Yaş Sınırı

Yazılımcı Unvanları İçin Yaş Sınırı

Yazılımcı unvanları için yaş sınırına dair soru soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Bir yazılımcının kaç yaşından kaç yaşına kadar “Junior”, kaç yaşında kaç yaşına kadar “Mid-Level” ve kaç yaşından kaç yaşına kadar “Senior” olması gerekmektedir sizce? Kendinizden veya tecrübelerinizden örnekler de verebilirseniz hoş olur bizler için 🙂

Teşekkürler

CEVAP:

Sistemi

Daha önce , ve diğer rütbelere değinmiştik: Yazılımcılıkta Junior ve Senior Rütbe Sistemi

O konuda da belirttiğimiz üzere bu rütbeler şirket içi verilen rütbelerdir. Yani siz bir firmada senior yazılımcı olarak çalıştıysanız, o firmadan ayrılıp başka bir firmada junior yazılımcı olarak işe başlama ihtimaliniz var. Bu rütbelerde alınan maaş, yapılan iş gibi unsurlarda rol oynar.

Yazılımcı Rütbesi Sisteminde Yaş

Yazılımcı RütbesiBu rütbeler şirket içi rütbeler olduğundan, dolayısıyla şirketin belirlediği kriterler doğrultusunda verildiğinden, yazılımcının yaşının da bir önemi yoktur. Yani “sen 25 yaşındasın, Junior yazılımcısın. Sen 35 yaşındasın Senior yazılımcısın” gibi bir durum söz konusu değil.

Elbette bu rütbe sistemi dolaylı yoldan, bilgiyi, tecrübeyi de simgelediğinden, yaş ilerlemişse rütbenin de ilerlemiş olmasında fayda var. Zira yaş ilerledikçe kafa daha kolay yorulmaya başlar, dolayısıyla sürekli kod yazamaz hale gelirsiniz. Bu nedenle yaş ilerlemiş ise rütbesine terfi edilmesi gerekir, ki kod yazmak yerine kod yazanları yönetin. Bana göre Project Manager rütbesi için ideal yaş 40 civarıdır.

SONUÇ

Senior yazılımcı, Junior yazılımcı olmak için yaş belirtmek pekte doğru değil. Zira günümüzde, özellikle yazılım alanında eğitim sadece lise ve üniversiteden ibaret değil. Üniversite sonrası yüksek lisans, master, doktora gibi uzayıp gitme imkanı var. Sadece üniversitenin 23-25 yaş civarında bitirildiğini düşünürsek, iş hayatına atılma, dolayısıyla rütbe sistemine başlama yaşı için rakam vermek zor.

Bir şirket bünyesinde çalışıp, bu şekilde kariyer yapma hayalleri içinde olanlar Project Manager rütbesine göz dikerek hareket etmeli. Eğer 40 yaşına kadar Project Manager olma ihtimaliniz yoksa, benim tavsiyem alternatif kariyer planları yapmanız yönünde.

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
  • “Bu nedenle yaş ilerlemiş ise Project Manager rütbesine terfi edilmesi gerekir, ki ” bu cümledeki yargıya kesinlikle katılmıyor. Project Manager emeklilik yeri değildir. Genel’de Türkiye’de iyi yazılımcı olmayanların bahane uydurup kendilerini attıkları bir görevdir. Yaş gitmiş iş bitmiş şeklinde düşünmek saçma. Hamal’dan bahsetmiyoruz.

    • Düşüncelerine saygı duyuyorum =) Fakat bir yazılım projesinde kod yazmak kadar, proje için kod yazanların etkili ve doğru şekilde kod yazmasını sağlamakta, projenin sorumluluğunu taşımakta önemlidir. Bu da belli bir tecrübe gerektirir.

      Ayrıca Project Manager yan gelip yatan adam değildir ki emeklilik yeri olarak görülsün =) İyi kod yazamayan bir yazılımcıyı firma Project Manager görevine getiriyorsa ya da kişi kendisini o şekilde tanımlıyorsa zaten sorun var demektir =)

      • Http protokolünün ne olduğunu bilmeyen Project managerler demek bize hep denk geliyor.