Web Siteleri İçin SEO ‘nun Önemi

Web Siteleri İçin SEO ‘nun Önemi

Merhaba gençler, bu makalemizde Web siteleri için en önemli yaralardan birine parmak sokuyoruz; Web Siteleri İçin SEO ‘nun Önemi.

Diyelim ki bir dünya kafa patlattık, gecelerimizi gündüzümüze kattık, emek harcadık, iyi yada kötü, hazır veya sıfırdan bir web sitesi kurma konusunda gerekli bilgilere sahip olduk. Peki bir web sitesi için en önemli unsur olan sitenin ziyaret edilmesini nasıl sağlayacağız?

Temel Ziyaretçi Kaynağı

Yapılan araştırmalara göre web sitelerinin ziyaretçi kaynaklarının büyük bir kısmı arama motorlarında çıkan sonuçlardan sağlanıyor. Günümüzde Facebook ‘a girmek için bile Google ‘a “facebook” yazıp, aratıp, çıkan ilk sonuç vesilesiyle Facebook ‘a giren çok kayda değer bir kesim var. Bunun yanı sıra bir kelime arayan kişilerin yüzde 90’ı ilk sayfada çıkan bağlantılara tıklıyor. Bu da bir web sitesinin aramalarda ilk sayfada hatta ilk sıralarda olmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Arama motorlarında ilk sayfa ve üst sıralarda olmak için sitenizin arama motorlarının belirlediği standartlara uygun olması gerekiyor. Bunun adı da kısa bilinen adıyla SEO yani Search Engine Optimization, Türkçesi ise .

Arama motoru optimizasyonu iki farklı şekilde yapılıyor;

İç Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonuİç arama motoru optimizasyonu, sitenizin kodlarından görselliğine, içeriğine kadar siteniz ile alakalı bir çok konuda yapılan, standartlarına uygun hale getirme çalışmasıdır. Bu çalışma sitenizin arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun hale getirilmesi anlamına gelir. Örneğin; site başlığınızın 70 karakterden fazla olmaması, sitenizin bir açıklamaya sahip olması, kodlamasında herhangi bir hata olmaması, sitenizin hızlı açılabilir şekilde düzenlenmesi gibi daha sayılabilecek bir sürü unsur barındırmaktadır.

Dış Arama Motoru Optimizasyonu

Dış arama motoru optimizasyonu ise, sitenizin dışında yapılan çalışmalardır. Buna örnek olarak diğer sitelerinden sitenize bağlantı almak, dizin ve imleme sitelerine kayıt yapmak ve link eklemek, Sosyal Ağlarda siteniz ile ilgili bağlantıların paylaşılması, arama motorlarına kayıt ve araçlarının kullanılması gibi daha sayılabilecek bir sürü unsur mevcut.

SONUÇ

Netice olarak bir web sitesi için en önemli unsurlardan biri olan hatta başında gelen fazla ziyaret edilme ihtiyacını karşılamak için SEO yapmak yada başarılı ve deneyimli bir SEO firmasına yaptırmaktır. SEO, aynı zamanda sitenizin daha fazla ziyaret edilmesi için yüksek reklam ve tanıtım harcamalarından da kurtulmanızı sağlar.

Bu nedenle web sitelerinde görsellik ve içerik kadar SEO ‘ya da gerekli özen ve hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Hep web siteleri, yazılım ve iş dünyası ile ilgili konulara değindik. Fakat web dünyasının en önemli konularından biri olan arama motoru optimizasyonu konusunda gerekli özeni göstermedik. Bundan sonra SEO ile ilgili daha kayda değer konular paylaşıcaz 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı