Web Siteleri İçin Backlink Kavramı

Web siteleri için backlink kavramına dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba bir web sitesi için backlink nasıl kullanılır? Yani site açılır açılmaz mı hemen mi veya ne kadarnazan sonra ne kadar backlink attırmak gerekir ve siteye etkisi nedir ?Ne gibi faydaları oluyor siteyehr web sitesi için olmazsa olmazlardan mı ? Kısaca sizden backlink ve web sitesi ilişkisinden bahsedermisiniz??

CEVAP:

SEO konusunda da uzun yıllar araştırmalar ve çalışmalar yapan biri olarak, SEO ‘ya dair konular açmak istiyorum fakat bu şekilde kayda değer soru gelmiyor =) O yüzden bu soru beklediğimiz nitelikte bir soru.

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?” sorusuna ve backlink kavramına dair sayfalar dolusu cevap vermek mümkün. Fakat en kısa ve net tanım olarak kendisi için “bir web sitesinin başka bir web sitesine vermiş olduğu bağlantı” diyebiliriz.

Backlink bir web sitesinin SEO ‘su açısından en önemli unsurlardan biridir. Öyle ki kaliteli bir backlink çalışması ya da bir web sitesinin hızlı ve kayda değer bir şekilde iyi yerlere gelmesini sağlar. Aynı zaman aldığınız backlinkler sizin arama motorlarının gözünde kalitenizi arttırarak, sahip olduğunuz diğer içeriklere ait kelimelerde de ilk sayfalarda olmanıza katkıda bulunur.

Backlink Nasıl Kullanılır?

backlink veren siteSEO çalışmasında en önemli unsur anahtar kelime çalışmasıdır. Yani siz web sitenizin arama motorlarında ilk sayfa ve sıralarda olmasını istediğiniz, popüler anahtar kelimeler belirlersiniz. Örneğin KodcuHerif.Com ‘un atıyorum “yazılım” kelimesinde ilk sayfa ve sıralarda olmasını istiyoruz diyelim. Söz konusu kelimede ilk sayfa ve sıralarda olunması için sahip olunması ve yapılması gereken birden fazla unsur vardır.

yazılım” kelimesi bizim alan adımızda yer alıyor olsaydı, bu bizim “yazılım” kelimesinde ilk sayfa ve sıralarda olmamız açısından iyi bir avantaj olurdu. Bunun yanı sıra site içerisinde yaptığımız anahtar kelime çalışmaları, açtığımız konuların linklerinde ve başlıklarında geçen “yazılım” kelimesi de, arama motorlarında “yazılım” diye yapılan aramalarda bizim ilk sayfa ve sıralara çıkmamız konusunda katkı sağlar. Fakat en büyük katkıyı sitesinde geçen “yazılım” kelimesine KodcuHerif.Com linki veren siteler yapmış olur.

Web sitesi sahibinin site içerisinde ya da sitede bulunan bir konuda KodcuHerif.Com ‘a “yazılım” kelimesinde backlink vermiş olması için bu kodu kullanması gerekir;

1
<a href="http://www.kodcuherif.com" title="yazılım">yazılım</a>

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink çalışmaları sizin tarafınızdan bir web sitesinden ücret karşılığında alındığı gibi, sizin inisiyatifinizde olmadan da aldığınız backlinkler olabilir. Yani bir web sitesine gidip para karşılığında kendi web siteniz için backlink de alabilirsiniz, bir web sitesi sizin haberiniz olmadan de verebilir. Fakat çoğu zaman sizin inisiyatifiniz olmadan aldığınız backlinkler, “backlink nasıl kullanılır?” alt başlığında açıkladığımız gibi anahtar kelime çalışmanıza yönelik olmaz. Sadece arama motorlarının gözünde sitenizin kalitesine katkı sağlar. Dolayısıyla tam olarak sizin istediğiniz gibi bir backlink alımı için ücretli backlink veren sitelere başvurmanızda fayda vardır. Bu sayede hedeflediğiniz kelimelerde, istediğiniz gibi backlinkler alabilirsiniz.

Eskiden footer dediğimiz, sitenin en altında yer alan bölüme backlink alımları yaygındı. Fakat Google ‘ın footer backlinklerini sallamayacağını, hatta bunun backlink verilen siteye zarar vereceğini söylemesinin ardından footer ve satışları artık neredeyse yok. Günümüzde ise artık tanıtım yazısı adı altında backlink alım ve satımları gerçekleştiriliyor. Yani bir web sitesi sahibi, ücret karşılığında bir web sitesini tanıtan yazı yayınlıyor ve o yazıda ilgili web sitesinin hedeflediği anahtar kelimelere backlink veriyor.

Elbette tek yol bu değil. Sizde ücretsiz bloglar, link alımı konusunda sıkıntı çıkarmayan web siteleri, sosyal medya sitelerinden kendiniz kendi sitenize backlink verebilirsiniz. Fakat hem ücretli backlink alımlarında hemde sizin ücretsiz olarak backlink aldığınız siteler konusunda dikkat edilmesi gereken unsurlar var.

Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar?

web sitelerinden backlink almakİster ücretli, ister ücretsiz olarak kendiniz sitenize backlink alımları gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken birden fazla unsur var. Öyle ki bu unsurlara dikkat edilmezse siteniz için aldığınız backlinkler ya bir işe yaramaz ya da sitenizi iyi yerlere getirmek için uğraşırken zarar verirsiniz. Şimdi dikkat edilmesi gereken unsurlara bakalım;

Web Sitesinin Kalitesi; Her şeyden önce dikkat edilmesi gereken temel unsur backlink alacağınız web sitesinin kalitesidir. Öyle önünüze gelen web sitesinden “maksat backlink olsun, isterse taştan olsun” kafasında hareket ederseniz sitenizi yukarılara çıkarmak isterken, kara listeye düşer, dibe vurursunuz. Bu nedenle backlink alacağınız web sitesinin arama motorlarının gözünde kaliteli olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bir web sitesinin kaliteli olup olmadığını anlamanız içinde bir sürü unsur vardır. Bunun başında backlink almayı düşündüğünüz web sitesinin çok fazla backlink veren bir site olup olmadığına bakmak gereklidir. Eğer bir web sitesi çok fazla backlink veriyorsa, o site hem kendisine hemde backlink almanız durumunda size zarar verebilir.

Web Sitesinin Türü; Backlink alacağınız web sitesinin türü de ziyadesiyle önemlidir. Sizin web sitenizin türüne benzer ya da birebir aynı türe sahip çok faydalıdır. Aynı şekilde sizin sitenizin türüyle alakasız web sitelerinden backlink almak büyük oranda size fayda sağlamaz.

Yani KodcuHerif.Com ‘u ele alacak olursak, KodcuHerif.Com ‘dan backlink alan bir yazılım, teknoloji, eğitim ve KodcuHerif.Com ‘da ağırlıklı olarak yer alan konulara hitap eden bir web sitesi, KodcuHerif.Com ‘dan backlink alırsa, aldığı backlinkin hayrını fazlasıyla görür. Fakat bir yemek, inşaat ve KodcuHerif.Com ile alakasız bir web sitesi backlink almaya kalkarsa bu büyük oranda faydasız olacaktır.

Web Sitesinin Yaşı; Yeni kurulmuş bir web sitesi arama motorlarının gözünde çok kayda değer bir yere sahip değildir. İyi konuma gelmesi için içerik ve SEO bazlı kayda değer çalışmalar yapması gereklidir. Bunun içinde en az 1-2 yıl aktif çalışma yapılması en idealidir. Dolayısıyla söz konusu web sitesinin yaşı ne kadar az ise alınan backlink o kadar faydasız, ne kadar fazlaysa o kadar faydalıdır.

NoFllow / DoFollow

NoFollow / DoFollow; “Backlink Nasıl Kullanılır?” alt başlığında vermiş olduğumuz kodun içinde nofollow, dofollow kullanımları da başka bir öneme sahiptir. “rel=”nofollow”” ya da “rel=”dofollow”” olarak kullanılır. Yani o backlinkin içinde “nofollow” yer alıyorsa, arama motoruna “ben bu siteye kefil değilim. Bu nedenle vermiş olduğum bu backlinki sallama” mesajı vermektedir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere bir web sitesi çok fazla backlink veriyorsa ve verdiği backlinkler arama motorlarının gözünde sıkıntılı web siteleri ise, backlink veren site zarar görür. Zarar görmemek içinde “nofollow” etiketini kullanır. Zira bir çok ücretsiz backlink alabileceğiniz web sitesi bu nofollow etiketini kullanır. Dolayısıyla sizin arama motorlarında kalitenizi arttırmaya yönelik yaptığınız backlink çalışması hiç bir işe yaramaz.

NoFllow / DoFollowdofollow” ise tahmin edildiği üzere “nofollow” etiketinin tam tersidir. Yani backlink veren site arama motorlarına “ben bu siteye kefilim. Vermiş olduğum backlinki dikkate al” mesajı vermektedir. Bu nedenle aldığınız backlinklerin de “dofollow” olmasında fayda vardır.

; Soruda yer alan backlink alım zamanı konusunda yazılı olan net bir kural yoktur. Yani “site açıldıktan sonra hemen backlink alabilirsiniz ya da alamazsınız” gibi bir şey söylemek pek doğru olmaz. Sadece bu konuda tecrübe bazlı tavsiyeler verilir. Benim tavsiyem ise web sitesi kurulduğu ay hemen backlink alımlarının başlanmaması yönünde. Başlanırsa bu zararlı ya da faydasız olmaz. Fakat ideal olan yaklaşık 2-3 ay sonra başlanılmasıdır. Bu 2-3 aylık süre zarfında ise site içi içerik ve SEO çalışmalarının yapılması, arama motorlarının siteyi fark ederek sitenin içeriklerini indexlemesinin sağlanması, diğer SEO ve site çalışmalarının yapılmasından sonra backlink alımlarına başlamak daha sağlıklı olacaktır.

Backlink Süresi; Bir diğer önemli ve dikkat edilmesi gereken unsur ise backlink süresidir. Yani bir web sitesinden backlink aldıktan sonra aldığınız backlink bir süre sonra kaldırılmamalı ya da web sitesi bir süre sonra kapanmamalı. Uzun süreler boyunca o web sitesi yayında olup, backlinkinizin o sitede kalıcı olması en idealidir.

Backlink Sayısı; Son olarak elbette tahmin edilmesi zor değildir ki, bir web sitesinin yukarıdaki unsurlara dikkat ederek, kaliteli web sitelerinden aldığı backlinkler ne kadar fazlaysa, o site o kadar iyi yerlere gelir.

SONUÇ

Backlinke dair söylenebilecek ve dikkat edilmesi gereken daha çok şey var. Fakat temel olarak bu noktaya kadar yazdıklarımızın dikkate alınması ve uygulanması durumunda kaliteli bir SEO ve backlink çalışması yapmak mümkündür. Eğer web sitenizin hedeflediğiniz kelimelerde arama motorlarında ilk sayfa ve sıralarda olmasını istiyorsanız, düzenli olarak backlink çalışmaları yapmanız sitenizin hedeflediğiniz noktaya gelmesinde büyük rol oynar.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı