Maç Yayını Sitesi Kurma

Maç Yayını Sitesi Kurma

sitesi kurma düşüncesi olan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi biliyorum site konusunda çok soru alıyorsun ama soramadan edemedim.Bu konuyu çok düşündüm ve ülkede maç yayın sitelerinin iy işlediğini gördüm şimdi sorum şu telif hakkı olaylarını biliyorum başıma ne gibi sorunlar açacağınıda 😀 öğrenmek istediğim konu Bir site açtığımda bu sitenin kesintisiz ve düzgün yayın yapmasını nasıl sağlayabilirim yayınları diğer sitelerden çekip onlar üstünden yayın yapmayı düşünüyorum ve bi diğer sorumda gizliliğimi nasıl koruyabilirim ?

CEVAP:

Öncelikle belirteyim, web sitesi kurma konusunda gelen sorularda kesinlikle sıkıntı yok kardeşim. Aksine konusundaki sorulara daha fazla açığım. Çünkü bir çok alanda, çok fazla sayıda site kurdum. Dolayısıyla tecrübe ve gözlemlerim fazla olduğu gibi vereceğim tavsiyelerde daha yerinde olur.

maç yayını yapan sitelerBir maç yayını sitesi kurma konusunda tavsiyeler vermemiz doğru olmaz. Zira seninde bildiğin gibi ciddi telif hakkı söz konusu ve bizde telif haklarını ihlale yönelik tavsiyeler veremeyiz. Bu tarz siteleri tasvip etmediğim gibi, takip ettiğim sitelerde değiller. Fakat kendileri ile ilgili gözlemlerim mevcut ve ağırlıklı olarak neden kurulmaması gerektiği yönünde tavsiyeler verebilirim.

Bu ağırlıklı olarak çeşitli programlar ile bilgisayardan maç yayını alıyorlar ve bu yayınları, monitördeki görüntüyü online yayın yapma imkanı sunan programlar ile yayınlıyorlar. Tabi bunun için sağlam bir sunucu ve bağlantı gerekiyor. Çünkü çok fazla trafik söz konusu ve bu trafiği karşılayacak sunucularda maliyetli.

Yerel bir hosting firmasından bir sunucuya sahip olmanız durumunda da zaten deşifre olmanız kolay. Çünkü yasalar gereği kendilerinden hizmet alan kişilerin her türlü bilgisini almak zorunda. Almazsa ve hizmet alan kişi online ortamda yasa dışı bir iş yaparsa, o zaman kendileri ciddi sıkıntılar çekiyor. Dolayısıyla ağırlıklı olarak yurt dışındaki, daha gayri resmi hosting firmaları tercih ediliyor.

Bunun yanı sıra alan adı konusunda da ağırlıklı olarak ücretsiz domainler tercih ediliyor. Çünkü yine kayda değer bir alan adı almanız durumunda bilgilerinizi vermeniz gerekiyor ve bu da sizin deşifre olmanızı kolaylaştırıyor.

Bu tarz siteler konusunda yurt dışında yaşayanlar daha rahat çünkü Türkiye ‘deki yayın alanındaki yasalar yurt dışında yaşayanları çok fazla bağlamıyor. Buna benzer olarak Türkiye ‘de izinsiz SMS ve Mail göndermek yasak fakat yurt dışında faaliyet gösteren firmalar bunu sallamıyor. Çünkü ülkemizdeki yasaların yurt dışında yaşayanlara ve faaliyet gösterenlere yönelik bir yaptırımı olamıyor.

Hali hazırda maç yayını yapan bir sitenin yayınını kendi sitenize iframe ve benzeri yöntemler ile alma imkanınız var fakat bu asla sizin risk almadığınız anlamına gelmiyor. Yayının çıkış noktası kadar sizde izleme imkanı sunduğunuz için risk altında oluyorsunuz ve ceza alma ihtimaliniz oluyor.

Maç yayını yapan siteler, maç yayını esnasında çok ciddi trafiklere sahip oluyor. Bu nedenle reklamlardan ciddi para kazanma şansına sahip oluyorlar. Fakat söz konusu reklamlarda sağlam, ödeme yapacağı garanti reklam programları olmuyor. Dolayısıyla alınan riskin karşılığını alma garantisi yok.

SONUÇ

Netice olarak maç yayını hakkına sahip şirketler bu işe çok ciddi miktarlarda para yatırıyorlar ve yatırımlarını korumak için çok çeşitli önlemler alıyorlar. Örneğin maç sırasında ekranın çeşitli yerlerinde çıkan kod, o yayını alan kişiye ait benzersiz bir kod ve o kişi internetten yayın yaparsa kolaylıkla bulunabiliyor.

Normal şartlarda para sahibi olmak için hırsızlık yapmıyorsunuz ya da yasa dışı bir ürün satmıyorsunuz. Çünkü ceza almaktan korkuyorsunuz. Aynı mantık burası içinde geçerli. Adamların sizi bulamayacağını ya da başınızın belaya girmeyeceğini düşünmeyin gençler. Ben hukuk sitelerinde de takılıyorum ve internet ortamında işlediği suçlardan dolayı ceza alan çok fazla kişilerin sorularını görüyorum. Örneğin bir sürü kişi sosyal medyada birilerine küfür ediyor ve bunu gören kişi ceza alınmadığını düşünerek kendisi de rahatlıkla küfür edebileceğini zannediyor fakat sosyal medyada hakaret ettiği için mahkemelik olan, ceza alan çok fazla kişi var.

Aynı mantık maç yayını yapan siteler içinde geçerli. O sitelerin sahipleri arasından da ceza alanlar elbette vardır. Fakat siz bunlara şahit olmadığınız için olayın ciddiyetinin farkında değilsiniz. 3-5 kuruş kazanma pahasına hayatınızın kararma ihtimali olan bir riske girmeyin 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı