VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet sansürleri söz konusu olduğunda adını sıkça duyduğumuz VPN ‘i “” diye sorarak makale şeklinde ele alıyoruz.

VPN Nedir?

VPN, açılımı Virtual Private Network, Türkçesi ise Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. Bu tabirden yola çıkacak olursak çoğumuzun kullandığı bağlantı modeli aslında bize özel olmayan bağlantı modelidir ve bizim internette bir web sitesine bağlanırken kullanılan IP adres ve gönderilen diğer bilgileri 3. şahıslar ulaşabilir. Fakat VPN bağlantı modelinde bu veriler şifrelenerek gönderilir ve alınan bilgiler şifrelenerek gelir. Dolayısıyla sizin gönderdiğiniz bilgiler yada size gelen bilgiler 3. şahısların eline geçmemiş olur.

VPN Çalışma Prensibi

Normalde siz bir web sitesine bağlanmak isterken o sitenin adını yazar ve o siteye gidersiniz. VPN ‘de ise başka bir yerdeki sunucuya bağlanarak o siteye gidersiniz. Örneğin Twitter’a bağlanmak için buradan komut verdiğinizde direk Twitter’ın sunucuna değil, mesela Malezya’da bulunan bir ağa bağlanır, oradan Twitter’a girersiniz.

‘ler

VPN hizmetini hem ücretli hemde ücretsiz olarak temin etmek mümkündür. Tabi ücretli bir şeyin ücretsiz versiyonu varsa, kesin o ücretsiz olan şeyde çok ciddi sıkıntılar söz konusudur. Bu sıkıntıların başında, ücretsiz verenlerin aslında sizin bilgilerinizi ele geçirmeyi hedefleyen kişiler olmasıdır. Yani siz şifreli ve güvenli bir şekilde internette takılayım derken, güvenliğinizi tehdit eden asıl kişilerin eline düşebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ücretsiz VPN sunan kişiler bu hizmetten gelir sağlamak için sizin karşınıza sürekli reklam çıkarırlar. Buda internet keyfinizi internet zulmüne dönüştürür.

Birde hem ücretli hemde ücretsiz alternatifler barındırarak VPN hizmeti sunanlar vardır. Onların ücretsiz modellerinde internetiniz inanılmaz yavaştır. Burada da size şu mesajı vermiş olurlar; İnternetinin hızlı olmasını istiyorsan paralı VPN kullan.

VPN Ne İşe Yarar?VPN aslında güvenlik, gizlilik ve sansürsüzlük gibi internetin en değerli unsurlarını bir arada isteyen herkesin istediği bir bağlantı modelidir. Çünkü VPN ile internette kullandığınız kredi kartı yada diğer bilgilerinizin başkalarının eline geçmesine engel olmuş olursunuz.

Bunun yanı sıra hangi siteye girdiniz, nelerde takıldınız, ne yaptınız gibi bilgilerde 3. şahısların eline geçmemiş olur.

Özellikle ülkemizde zaman zaman ciddi sorun haline gelen sansür belasından da etkilenmemiş olursunuz. Yani istediğiniz yasaklı siteye istediğiniz zaman girebilirsiniz.

Sonuç

Netice olarak VPN son derece cazip bir sistemdir. Fakat her güzel şeyin bir bedeli vardır. VPN’den ücretsiz yararlanmanız durumunda reklamlar, güvenliğinizi riske atma ve yavaş internet olarak bedel ödemiş olursunuz. Ücretli olunca zaten parasal olarak bedel ödemiş olursunuz. Tabi belirtmeden geçmeyelim. dahi kullansanız internetiniz yavaşlayacaktır.

Kısaca mobil cihazlar için bir not ekleyelim. Mobil cihazınıza VPN programı kurduğunuz zaman çok ciddi bir pil tüketimi söz konusu olacaktır. Bu nedenle sadece bağlanmak istediğiniz yasaklı yada güvenmediğiniz siteye bağlanacağınız zaman VPN’i aktif hale getirin ve ardından kapatın.

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
 • Ya kısaca şöyle denebilir mi velhasıl ,

  Misal siz şimdi bir ürünü kendiniz bir yere gidip alıyorsunuz , fakat vpn açtığınız da o ürünü siz değilde sizin adınıza bir başkası arkasına saklanarak gidip aldırıyorsunuz diyebilir miyik ? Hani bunlar işin esprisi fakat VPN ağları’da günümüz teknolojisi ile o kadar güvenli değil açıkcası , Bu VPN ağların tespiti çok hafif derecede zor olsa da Misalen tespit için bir Kişinin VPN kullanıp kullanmadığı Geçmiş IP Log’larına bakılarak ve Karşılaştırma yapılarak bulunabilir diyebiliriz amma velakin, IP Spoofing tekniği kullanan bir kişinin bu şekilde VPN Bağlantısı oluşturmayı başardığında bu bir hayli zor olabilir de.

  VPN Makaleniz de diğer makalelerde olduğu gibi gayet etkileyici ve başarılı makalelerinizi severek okuyorum 2 yıl önce keşke yazılımı bırakmamış olsaydım diyorum 🙁

 • Hehe Hehehe

  Merhabalar internette dolaşırken rastladım sitenize. PureVPN Türkiye pazarına girmişken hazır bir paket alayım diyorum. Yalnız evde üç bilgisayar var ve ikisi farklı internete bağlı. Tek VPN hesabını kullanabilir miyim hepsinde, bilginiz var mı?

  • PureVPN ‘de 5 farklı hesaba izin veriyor. Yani 5 farklı cihazda VPN kullanabiliyorsunuz. Bunun için farklı bağlantılara sahip olunmasına izin vermeyeceğini zannetmiyorum. Fakat sıkıntı çıkmaması ve emin olmak için İngilizce bilen bir arkadaşın PureVPN destek merkeziyle iletişime geçip sormasında fayda var 😉

   • Hehe Hehehe

    Evet, test ettim onayladım sıkıntısız bir şekilde farklı bilgisayarlarda çalışıyor. 🙂