Visual Studio 2015 ’in Çıkış Tarihi Belli Oldu

Visual Studio 2015 ’in Çıkış Tarihi Belli Oldu

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft ‘un yazılım geliştiricileri için sunduğu ve piyasanın en gelişmiş programlarının başında gelen ‘in çıkış tarihi belli oldu.

Daha önce Windows 10 ‘un 29 Temmuzda kullanıma sunulacağı açıklanmıştı. Visual Studio 2015 ise Windows 10 ‘dan 9 gün önce yani 20 temmuzda piyasaya çıkacak.

Visual Studio 2015 ‘in bu versiyonu, daha önceki versiyonlara nazaran çok büyük gelişmeler barındırıyor. Öyle ki, bu yeni versiyonda çok daha fazla mobil uygulama geliştirmeye yönelik hareket edildiği görülüyor. Bu anlamda Javascript framework kullanarak mobil uygulama geliştirme imkanı sunan Apache Cordova ve Microsoft ‘un geliştirdiği C# yazılım dili ile Android uygulama geliştirme imkanı sunan Xamarin ‘den destek almış. Buda Visual Studio 2015 ‘in piyasasının yüzde 80 ‘inden fazlasını elinde bulunduran Android ve yüzde 10’dan fazlasını elinde bulunduran Apple iOS mobil işletim sistemlerine uygulama geliştirme imkanı sunacağı anlamına geliyor.

Visual Studio 2015Sadece bütün mobil platformlar için uygulama geliştirme imkanı sunması başlı başına büyük bir olay iken, Visual Studio 2015 ‘in yeni versiyonundaki gelişmeler bununla da kalmıyor. Web sitesi ve mobil uygulama geliştirme imkanı sunmasının yanı sıra, Unity ve Epic Games ile de ortaklaşa çalışmalar yapan Microsoft, Visual Studio 2015 ile oyun geliştiricilerine de hitap ediyor ve oyun geliştirme imkanı sunuyor.

Fiyat ve Versiyon

Enterprise ve Pro olmak üzere 2 farklı versiyonda yayınlanacak olan Visual Studio 2015 ‘in Pro versiyonun 499 dolar olacağı söyleniyor. En güzel haber ise Visual Studio 2015 ‘in eğitimcilere ve küçük ekiplere ücretsiz sunulacak olması. Bu kesim için ayrıca bir sürüm yayınlanacağı belirtiliyor.

Anlaşılan mobil teknolojinin masaüstü bilgisayarların yerini alması, arama ve mobil işletim sisteminde Google ‘ın tekel olması ve Google ‘ın bir çok hizmet ve ürününü ücretsiz olarak kullanıma sunması, Microsoft ‘u para odaklı hareket etme sevdasından kurtarmış. Arama ve mobil işletim sistemi konusunda liderliğe ulaşamayacağının farkında olan Microsoft, elinin en güçlü olduğu alan olan yazılım geliştirmeye yönelmiş. Görünen o ki zaten piyasanın konumunda olan Visual Studio, sadece belli bir kesime değil, herkese hitap ederek en iyi yazılım geliştirme programı olarak yerinin sağlamlığını kat ve kat arttıracak.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı