Üniversite Okumadan İyi Bir Yerde Çalışabilir miyim?

Üniversite Okumadan İyi Bir Yerde Çalışabilir miyim?

Üniversite okumadan bir yere gelip gelemeyeceğini ve bunun yanı sıra “ASP.Net mi Yoksa PHP mi?”, “2 yıllık geçiş yapılması pişmanlığa neden olur mu?” gibi sorular soran bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

Merhaba KodcuHerif öncelikle ben lise 3. sınıf öğrencisiyim.Bilişim teknolojileri bölümü okuyorum. 2011 den beri kod olaylarına merak salan ve teknolojiyle arası iyi olan biri olarak Orta-İleri düzeyde HTML & CSS biliyorum fakat yeterli olmadığının farkındayım.Seneye üniversite sınavım var fakat kendimden pek umutlu değilim.Çevremdeki arkadaşlarımdan 2-3 tık daha öndeyim fakat dediğim gibi üniversite konusunda fazla ümitli değilim (seneye staj ıda unutmamak lazım)Üniversite okumadan iyi bir yerlere gelebilir miyim? Ya da 2 senelik bir üniversite direk geçiş yaparsam pişman olur muyum? Son olarak ASP.Net mi Yoksa PHP ye mi yönelmemi tercih edersin? Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

CEVAP:

Aslında sorduğun soruların cevapları, önceki soru & cevaplar da ve makalelerimde mevcut kardeşim.

ASP.Net mi Yoksa PHP ye mi yönelmemi tercih edersin?: ASP.Net mi Yoksa PHP mi Öğrenmeliyim?

2 senelik bir üniversite direk geçiş yaparsam pişman olur muyum?: 2 Senelik Üniversite Mezunu Olup Ofiste Çalışmak ve Bilgisayar Mühendisliği İle İlgili Sorular

Üniversite okumadan iyi bir yerlere gelebilir miyim?: Diploma Olmadan Yazılım İşinde Çalışmak ve Yazılımcı Olmak İçin Diplomanın Önemi

Bunları oku, aynı şeyleri tekrar tekrar yazmayayım =)

Sadece takıldığım nokta neden üniversite konusunda kendine güvenmiyorsun … Tamam belki eğitim sistemi sıkıntılı, belki üniversiteli bir sürü işsiz var fakat olaya birde şu açıdan bakmak gerek. Eğer biri imkanı olup da üniversite okuyacak gayreti göstermiyorsa bir işte çalışarak da gayret göstermez. Olay sadece , diploma sahibi olmak, eğitim görülen konuda bilgi sahibi olmaktan ibaret değil. Üniversite insana her anlamda çok şey katar.

üniversite mezunu olmakDiğer yandan üniversite okuyanlar bile işsizken üniversite okumadan iş sahibi olmak ne derece mümkündür siz düşünün. Empati yapın ve şirket sahibi olduğunuzu düşünün. Karşınızda iki tane eleman adayı, biri lise diğeri ve aynı işi yapmak için sizin şirketinize başvurmuşlar. Hangisini işe alırsınız? Eğer lise mezununu işe alırım diyorsanız iş dünyasında ALLAH yardımcınız olsun … Elbette üniversite mezununu almanız gerek.

Ayrıca iyi bir bölümde ve güzel bir okulda üniversiteyi kazanmak ve okumak zor olabilir fakat standart bir üniversite mezunu olmak günümüzde zor değil. Zaten bu yüzden piyasa işsiz üniversite mezunları ile dolu. Üniversiteye gitmek ve bitirmek zor olmadığı için. En kötü ihtimalle barajı geçip, Açık Öğretim Fakültesinde işletme ve iktisat gibi bir bölüme gitmek ve biraz gayret göstererek mümkün.

Size önce ne mezunu olduğunuzu sorarlar. “Üniversite mezunuyum” derseniz ondan sonra hangi bölümden mezun olduğunuzu sorarlar. Dolayısıyla üniversite sizin bir işe girmenizi sağlar, bölümünüz ve mezuniyet dereceniz o şirkette yükselmenizi sağlar.

SONUÇ

Netice olarak sorduğun soruların çoğunun cevapları belirttiğim konularda mevcut. Sadece “üniversiteye gidebileceğimi zannetmiyorum” dediğin için ekstra cevap verdim. Benim sana tavsiyem kesinlikle üniversiteye git. Yapmayacağın, işine yaramayacak bir bölüm olsa bile git. Ben şu anda 2. üniversiteyi okuyorum, hatta “bunu bitirince acaba birde pazarlama bölümü mü okusam …” diye düşünüyorum. Diploma olarak çok fazla işime yaramayacak ama en azından kayda değer bilgiler almayı umut ediyorum.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı