Soru Gönderme Bilgilendirme ve Koşulları

Soru Gönderme Bilgilendirme ve Koşulları

KodcuHerif.Com ‘un 4. yılını geride bıraktığımız şu dönemde rahatlıkla söyleyebiliriz ki, 4 yıldır sunduğumuz soru gönderme imkanı en büyük ilgiyi gören unsur. Öyle ki KodcuHerif.Com ‘da yer alan konuların yarısından fazlasını açılan konular oluşturuyor.

4 yıl önce soru gönderme imkanını hayata geçirmemizin nedeni, bir kişinin merak ettiği bir konuya verdiğimiz cevaptan herkesin yararlanması. Zira bir kişi sosyal medyadan ya da mail ile soru sorduktan sonra, direkt olarak kendisine cevap verdiğimizde, o cevaptan başkası yararlanmıyordu. Aynı soruyu başkası sorduğunda, tekrar aynı cevabı yazmak zorunda kalıyorduk. Hal böyle olunca Soru & Cevap sistemini hayata geçirdik ve pek çok site ilgiyi görünce aynı sistemi kendi sitelerine uyguladılar.

Elbette çeşitli sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunların bir kısmı bizden bir kısmı da soru gönderen arkadaşlardan kaynaklanıyor. Bizden kaynaklanan sorun, iş ve kişisel hayatımız nedeniyle KodcuHerif.Com ‘a ilgi gösteremiyor olmamızdan kaynaklanıyor. Bu zamana kadar yüzlerce cevaplamayı isteyip de iş ve kişisel hayat gerekçeleri ile cevaplayamadığımız soru var. Soru sahiplerinin bu gerekçelerle sorularını cevaplayamadığımız için kusura bakmamalarını diliyoruz. Bizden kaynaklanan bu soruna rağmen “belki bir vakit yaratabiliriz de, bir kişinin sorusunu cevaplayabiliriz. Bu sayede hem kendisine hem de benzer duruma sahip kişiye faydalı olabiliriz” gerekçesi ile Soru & Cevap sistemini kapatmıyoruz.

Soru gönderen kişilerden kaynaklanan unsurların önüne geçmek için ise, Soru Gönder sayfamıza kurallar ve bilgilendirmeler ekledik fakat hem eklenti hem de okunmama gerekçeleri ile bir esprisi bulunmuyor.

Burada soru göndermeye dair bilgilendirmeleri ve koşulları daha ayrıntılı bir şekilde ele alacağız. Her ne kadar okunmayacağını bilsek de, en azından soru gönderme esnasında burada yer vereceğimiz bilgilendirme ve koşulları kabul etmiş sayılacaksınız. Aynı bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken okumadan onayladığınız bilgilendirme ve koşullar gibi. Tabi bizim bu işten bir kazancımız yok, orası ayrı…

Soru Göndermeye Dair Bilinmesi Gerekenler

*Sorulan sorular Soru Gönder sayfasından bize gönderildiği zaman, herhangi bir konu açmış olmazsınız. Sorunuzu bize site üzerinden mail ile göndermiş olursunuz.

*KodcuHerif.Com ‘u ilk kurduğumuz dönemde vakit bazlı imkanlarımız vardı. Dolayısıyla 48 saat içerisinde soruları cevaplayabiliyorduk. Fakat bu süre maalesef son dönemde hem işler hem projeler hem de kişisel hayat nedeniyle, tabiri caizse tamamen şansa kalmış durumda. Soru geldikten 1 saat sonra da cevaplanabilir, 1 ay sonra da cevaplanabilir, hatta hiç cevaplanamama ihtimali dahi ne yazık ki vardır.

*Sorulan sorular, aynı sorun ya da duruma sahip herkesin faydalanabilmesi için konu açarak cevaplanır. Kişinin sorduğu soruya cevap verilip verilmediğine dair bilgilendirilme yapılmaz. Kişinin sorduğu sorunun cevaplanıp cevaplanmadığını öğrenebilmesi için KodcuHerif.Com ‘u takip etmesi gereklidir. Tabi soruların cevaplanma süresi belirttiğimiz gerekçeler ile belirsiz olması nedeniyle soru gönderirken “cevapladıktan sonra bilgi verir misiniz?” şeklinde talepte bulunabilirsiniz.

*Yine soruların, herkesin görebileceği ve faydalanabileceği bir şekilde konu açarak cevaplanmasından dolayı, soruda kişilerin görmesini istemediğiniz bilgilere yer vermeyin. Örneğin sorunuzun içerisine adınızı soyadınızı, mesleğinizi vs. yazmayın. Soru Gönder formunda yer alan ad soyad kısmına adınızı yazmanız durumunda adınız cevap için açılan konuda yayınlanmaz.

*Soru göndermek tamamen ücretsizdir. Bu nedenle sanki ücret karşılığında soru gönderiyor muşsunuz ve paranızın karşılığını almanız gerekiyormuş gibi bir şekilde soru göndermeyin. Söz konusu imkanın iyi niyet ve özveri çerçevesinde sunulduğunu unutmayın.

*Soruları cevaplayan 32 yaşında, evli, barklı, çocuk sahibidir. Dolayısıyla 15-16 yaşında olup “kardeşim”, “birader” şeklinde hitaplar ile soru sormayın. Pek çok soru soran kişinin yaptığı gibi “Hocam”, “Kodcu Herif” ya da “Abi” şeklinde hitaplar, sorunun cevaplanmasına teşvik etmektedir.

*Sorduğunuz sorunun uzunluğu bizim için fark etmez. İstediğiniz kadar uzun yazabilirsiniz. Zira biz bazıları gibi “yazı çok uzun, biri özetlesin” diyecek mantığa sahip olsaydık zaten soru cevaplayacak niteliğe sahip olamazdık. O nedenle “soru çok uzun oldu, kusura bakmayın” demenize gerek yok, rahat olun =)

*Soruları mümkün olduğu kadar açıklayıcı şekilde sorun. Zira yeterince açıklayıcı olmayan soruların cevapları da yeterince faydalı olmama ihtimaline sahiptir.

*KodcuHerif.Com ‘un her sayfasından ulaşabileceğiniz arama bölümleri vardır. Bu bölümleri lütfen kullanın. Büyük olasılıkla daha önce durumunuza ya da sorunuza benzer bir soru cevaplanmıştır.

*KodcuHerif.Com ‘a gelen sorular bilgi, tecrübe ve gözlemler doğrultusunda cevaplanmaktadır. Dolayısıyla yazılanlar tavsiye niteliğindedir. Uyulması gereken kesin kurallar ya da uyulmaması durumunda kesinlikle olumsuz sonuçlar alınacağı anlamına gelmemektedir. Asla sadece KodcuHerif.Com ‘da yer alan cevaplara ya da konulara göre hareket etmeyin. KodcuHerif.Com haricinde de araştırmalar yapın.

*Her bir konuya ya da sorunun cevaplanmasına ortalama 2-3 saat emek harcanmaktadır. Bunun bilincinde olarak hareket edilmesi gerekmektedir.

Soru Gönderme Koşulları

Aşağıda yer alan koşullardan bir ya da bir kaçına uymamanız durumunda sorunuz büyük olasılıkla cevaplanmayabilir.

*Sorulan sorular Soru Gönder sayfasından gönderilmelidir. Sosyal medyadan, konularda yer alan yorum bölümünden soru göndermeniz durumunda sorunuz cevaplanmayabilir.

*Daha önce cevaplanmış sorular çok büyük olasılıkla cevaplanmayabilir. (Lütfen arama yapın!)

*KodcuHerif.Com Bilişim, Kişisel Gelişim ve Girişimcilik sitesidir. Dolayısıyla bilişim, kişisel gelişim ve girişimcilik ile alakalı sorular sorabilirsiniz. Bunların dışında kalan alakasız sorular cevaplanmayabilir.

*”Yazılıma nasıl başlarım?“, “Nasıl yazılımcı olurum?“, “Yazılımı nasıl etkili şekilde öğrenirim?“, “Kursa mı gideyim, kitap mı alayım?” ve benzeri şekilde yüzlerce kez soru geldi. Her birine direkt olarak ya da dolaylı yoldan cevap verilmiş onlarca konu var. Lütfen bunları KodcuHerif.Com ‘da arama yaparak bulun, okuyun. Bu tarz bir soru sormanız durumunda sorunuz kesinlikle cevaplanmaz.

*”X üniversitesinin Y bölümü iyi midir? Gideyim mi?” gibi soruların cevabını verebilmemiz için Türkiye ‘deki bütün üniversitelerin bütün bölümlerini tecrübe etmemek gibi bir imkansızlığa sahip olmamız gerekmektedir. Dolayısıyla bilgi, tecrübe ya da gözlem sahibi olmadığımız bir konuda “X üniversitesinin Y bölümü iyidir/kötüdür” diyemeyeceğimiz için bu tarz sorular cevaplanmayacaktır.

*KodcuHerif.Com ‘da sorunuz vesilesiyle açılan konular size ait değil, KodcuHerif.Com ‘a aittir. Bu nedenle sorunuz vesilesiyle açılmış bir konunun silinmesini, düzenlenmesini, değiştirilmesini isteyemez, herhangi bir hak talep edemezsiniz. Elbette düzenmesine dair ricada bulunma imkanı sunmaktayız fakat bu ricanın yerine getirilmesi KodcuHerif.Com inisiyatifindedir.

*”Projemde şöyle bir hata aldım, nedeni nedir?” gibi kod bazlı sorular cevaplanmamaktadır. Bu tarz soruların cevaplarını yazılıma yönelik forum sitelerinde, sosyal medya gruplarında ya da Google ‘da bulabilirsiniz.

*”Bir projem var ama yazılım bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?” gibi sorular cevaplanmamaktadır. Zaten bu sorudan ziyade taleptir.

*Sorulan sorularda web sitesi ya da sosyal medya hesabı bağlantısı yer alması durumunda ya soru cevaplanmaz ya da söz konusu bağlantı sansürlenerek soru cevaplanır.

*Sorunuzun cevaplanmasını konu açarak değil de, mail ile direkt olarak cevaplanmasını isterseniz sorunuz cevaplanmaz. Zaten soru cevaplanırken kim olduğunuz belirtilmemektedir. Dolayısıyla konu açarak cevaplanmasının sizin açınızdan mahsuru bulunmamaktadır.

KodcuHerif.Com ‘un Soru Gönder sayfası dahil, KodcuHerif.Com ‘un herhangi bir yerinden ya da Kodcu Herif ‘e ait herhangi bir sosyal medya, mail hesabı ve diğer iletişim kanallarından soru gönderen/iletişime geçen kişi ya da kişiler bu bilgilendirmeleri ve koşulları okumuş, onaylamış sayılır. KodcuHerif.Com söz konusu bu bilgilendirmeleri ve koşulları güncelleme hakkına sahiptir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı