Sınav Öncesi Bilgisayar Hakkında Ne Öğrenebilirim?

Sınav Öncesi Bilgisayar Hakkında Ne Öğrenebilirim?

Bu sorumuzda üniversite sınavına hazırlanan bir kardeşimizin, gitmeyi planladığı bölüme önceden hazırlık yapması gerekip gerekmediği ve bilgisayar hakkında neler öğrenilmesi gerektiğine dair soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba
Benim şey gibi bi sorum olacaktı ben bu sene Anadolu lisesinden mezun oldum bilgisayar oyunlarından başka bilgisayarla hiç bir alakam yoktur zaten anadolu lisesi olduğumuzdan bilgisayar dersi falanda yoktu bende pek üstüne düşmemiştim neyse soruya geçeyim
Bu sene sınava hazırlanıp üni. gitmeyi düşünüyorum bölüm mekatronik olabilir ama bilgisayar hakkında dediğim gibi pek birşey bilmiyorum mekatronikte olsa boş gitmek istemem extradan bişeyler bilmek kötü olmaz önümde yaklaşık 6 ay falan var zamanımında olduğunu düşünüyorum sınava hazırlanmak dışında ne yapabilirim nereden başlamam gerekir bi yazınızda okumuştum araştırmanız gerekir diye yani araştırmaya nereden başlamam gerekir acaba yardımcı olabilirmisiniz belki çok saçma bi yere yazıyorumdur ama
Neler yapmam gerekir sizce

CEVAP:

Bilgisayarı Kullanım Şekli

Öncelikle belirteyim saçma bir yere yazmıyorsun kardeşim. Neticede overlokçu değiliz =) Bu soruya çok benzer bir soruyu cevapladım. ( Okulda Öğretilenlerin Dışında Yazılım Dili Öğrenmeli miyim? ) Tesadüf olsa gerek söz konusu bölüm dahi aynı. O soruda da ile ilgiliydi. Bu nedenle cevapta biraz benzer olacak.

Yazılarımda pek dile getirmesem de etrafımda hep söylerim. Bilgisayar silah gibidir. Nasıl bir silahı korunma, avlanma amacıyla kullanıp hayatınızı kurtarabiliyorsanız, onu kötü amaçlı kullanıp hapse düşüp hayatınızdan olabilirsiniz de. Yani bilgisayarı da hayatınızı mükemmelleştirmek için kullanmakta sizin elinizde, hayatınızı mahvetmek için kullanmakta sizin elinizde. Dolayısıyla sizi vezirde eder rezil de.

Bilgisayar OyunDaha öncede bir yazımda belirttim. Bende çılgınlar gibi oyunlar oynamak istiyorum. Özellikle bir kursam bilgisayara haftalarca başından kalkmadan ve sıkılmadan oynarım. Fakat bir bilgisayarcı ve yazılımcı olarak biliyorum ki bu bana çok ciddi zararlar verecek. Çünkü bilgilerime sürekli yenisini eklemek, mevcut bilgilerimi ise tazelemek zorundayım. (Tabi kafa dağıtmak için telefonumda bir iki, bağımlılık yapmayacak oyun var)

Bu yüzden bilgisayarı kullanma şeklinizi, bilgisayara bakış açınızı değiştirin. Onu bir oyun aracı yada boş vakitlerinizi değerlendirme aleti olarak görmeyin. Bilgi edinme, kendinizi geliştirme ve geleceğinizi şekillendirme aracı olarak görün.

Edinme

Bu zamana kadar bilgisayar ile ilgili hiç bir bilgiye sahip olmayıp sadece oyun oynayan biriyseniz mutlaka bilgisayarın temel konularına hakim olmaya çalışın. Nereden hangi ayarlar yapılır, basit sorunlar nasıl çözülür ve bunlar gibi konuları araştırın.

Word, Excel, Power Point, OutlookÖzellikle günümüzde bilgisayarcıyım yada bilgisayar biliyorum diyen kişilerde aranan en temel özellikler arasında ofis programlarını bilmek geliyor. , , , programlarında uzman olun demiyorum ama en azından bir Word belgesi açtığınızda rahatlıkla bir yazı yazabilecek, o yazılara eklemeler ve düzenlemeler yapabilecek bilginiz olsun. Excel ‘de en kötü ihtimal temel işlemlerin formüllerini yapabilin ve Excel mantığı sahibi olun. Outlook programında mailleri nasıl yönetebileceğinizi öğrenin. ‘te basit sunumlar hazırlayabilin. Bunlar zaten öğrenmesi zor olmayan ve deneme yanılma yöntemiyle öğrenin.

Genel bilgiler verdikten sonra soruya yoğunlaşalım. Üniversite sınavına girmeden önce kazanacağınızı düşündüğünüz bölüme yönelik önceden kendinizi geliştirmenin mantıklı bir tarafı yok. Çünkü bu dereyi görmeden paçaları sıvamak anlamına gelir. ALLAH korusun belki planladığınız bölümü kazanamayacaksınız. Belki sınav gününde bir sıkıntı olacak ve sınava giremeyeceksiniz. Bu tarz ihtimalleri göz önünde bulundurup strese sokmak istemiyorum ama maalesef bu ihtimaller var.

O yüzden yapılacak en mantıklı şey üniversite sınavına yoğunlaşmak. Yine maalesef mevcut sınav sistemi ziyadesiyle sıkıntılı olduğundan zaten size ekstra bir konuda kendinizi geliştirmenize fırsat vermiyor. Bu 6 ayı sınavdan yüksek not alabilmek için gerekli derslere yoğunlaşarak geçir kardeşim. Zaten Mekatronik bölümünü kazanırsan okula başlayana kadar en azından temel konularda bilgi sahibi olabileceğin bir süreye sahip olacaksın. Diğer yandan okula başladığın gün sana “Hadi kodlama yapın” demeyecekler. İlla ki temelden başlayacaklar.

SONUÇ

Bilgisayardan keyif alma şeklinizi de değiştirin. Sizin oyun oynamaktan aldığınız keyfi ben web sitesi yaparak alıyorum. Son dönemde buna sizin gibi güzel kardeşlerime yardımcı olmak eklendi. Sizde bilgisayarda bir şey öğrenmekten ve bir şeyler başarmaktan, en az oyun oynamak kadar keyif alacak şekilde kendinizi değiştirin.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı